KGD, BASIN BAYRAMI'NI KUTLADI

Tarih: 2012-07-24 00:00:00

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), 24 Temmuz 2012 tarihinin Basın Bayramı olması nedeniyle bir mesaj yayınladı. KGD Yönetimi yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi; Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz'da
Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), 24 Temmuz 2012 tarihinin Basın Bayramı olması nedeniyle bir mesaj yayınladı. KGD Yönetimi yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi; Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz'da Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlanmaktadır. II. Meşrutiyet'in yürürlüğe girmesiyle birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve bugün, sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir.
Biz gazeteciler ve Türk demokrasisi için çok anlamlı olan bugün, halkın haber alma özgürlüğünün de simgesi bir gündür. Demokrasinin temel koşullarından biri basın özgürlüğüdür. İletişimin en güçlü kanallarından olan basın; toplumun gerçekleri öğrenmesi, olayları tartışabilmesi ve düşüncelerinin duyurulmasının yanı sıra, yerine getirdiği kamu göreviyle bireylerin bölge, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamakta, halkın yönetimi denetleyebilmesinde etkin bir araç rolü üstlenmektedir. Bu rolde hiç kuşkusuz Ben gazeteciyim diyen ve kamusal sorumluluk gerektiren mesleği icra edenler, basın ahlak kurallarına eksiksiz uymayı ve uygulamayı kendilerine vazgeçilmez ilke edinmelidirler. Kamu yönetiminde ve temsilinde bulunanlar da, basın meslek ilkeleri ve iletişim etiğinden uzak yayın yapan ve gazeteciliği kendileri için bir araç olarak kullanmaya kalkışanlara karşılık, gazeteciliği tüm kurallarıyla ve özümseyerek kamu yararı doğrultusunda yapanlar arasındaki ayrıma dikkat etmelidirler. Bugün ne yazık ki ülkemiz tutuklu gazeteci sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda bulunan ülkelerden biridir. Kişisel özgürlüklerinden alıkonan gazeteciler, demokrasinin vazgeçilemez kurallarından biri olan basın özgürlüğüne de sahip değillerdir. Türkiye demokrasisi açısından bu tablonun değişmesini, basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin zaman geçirilmeksizin kaldırılmasını diliyoruz. Simgesel kökeni 24 Temmuz 1908'de gazetecilerin sansüre başkaldırısına dayanan Basın Özgürlüğü için biz gazeteciler; habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı özgürlük mücadelesini, tam demokrasiye ulaşılıncaya dek sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyuruyor, tüm meslektaşlarımızın Basın Bayramını kutluyoruz. denildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.