KILIÇDAROĞLU, ZONGULDAK'TA

Tarih: 2015-10-05 13:05:06

- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: "Dün seçim bildirgelerini açıkladılar. Bakın değerli vatandaşlarım biz 7 Haziran'dan önce neyi açıklamışsak, aynılarını aldılar kendi seçim bildirgelerine koydular"- "7 Haziran'da sonra 400 milletvekili çıkmadı ülke kan gölüne döndü. Sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir. Açık ve net, dünyanın neresine giderseniz gidin bu işin sorumlusu siyasidir"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dün seçim bildirgelerini açıkladılar. Bakın değerli vatandaşlarım biz 7 Haziran'dan önce neyi açıklamışsak, aynılarını aldılar kendi seçim bildirgelerine koydular" dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin Zonguldak'ın Alaplı ilçesi meydanında düzenlediği mitingde, partilerinin iktidarında bütün taşeron işçileri kadroya alacaklarını söyledi.7 Haziran seçimlerinde vatandaşın sandığa giderek görevini yaptığını ve oyunu verdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Ortaya çıkan tablo diyor ki tek parti istemiyorum. 'Memlekette diktatör de gerginlik de istemiyorum' diyor vatandaş. 'Oturup kendi aranızda anlaşın hükümeti kurun, doğru dürüst kurun, Türkiye'yi adam gibi yönetin, kavga gürültü ile yönetmeyin, herkesin işi gücü olsun, evlerde huzur, bereket olsun.' Sizin verdiğiniz mesaj buydu" diye konuştu.Kılıçdaroğlu, mesajı en iyi okuyan partinin CHP olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Oturduk, dediler ki 'koalisyon kuralım.' Madem millet öyle istiyor biz de milletin iradesine saygı göstereceğiz, koalisyon ise koalisyon kuralım. Amaç ne? Bölgesinde lider, sözü geçen bir Türkiye, işsizliğin, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye, 'Öyle bir Türkiye arzu ediyoruz biz' dedik. Buyrun gelin koalisyon kuralım, olmadı koalisyon kurulamadı. Koalisyonun kurulmasını kim engelledi, siz de biliyorsunuz, ben de biliyorum, kaçak sarayda oturan zat koalisyon kurulmasını engelledi, bunu unutmayın. Bir kişiye yetki veriyorsanız birinci parti yapıyorsanız ve ona hükümeti kurma görevi veriyorsak kendi iradesini başka bir iradenin ipoteğine koymuşsa o bu ülkeyi yönetemez. Yani bir kişi, siyasetçi kendi iradesini kendi gücünü birisine ipotek etmemeli."Partilerine hükümet kurma yetikisi verilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Niçin vermediler ya hükümeti CHP kurarsa... Evet biz hükümeti kurardık, adam gibi de yönetirdik. Hiçbir ayrım da yapmazdık, bütün vatandaşlarımızı da oy versin vermesin kucaklardık. Biz bölücü, ayırıcı değiliz, 'bu ondan, şu bundandır' demeyiz. CHP iktidarında 78 milyona aynı gözle bakarız. Eğer bir vatandaşımızın çocuğu işsizse önce şu soruyu sormayacağız, 'senin kimliğin, inancın ne, hangi partiye oy verdin' demeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

 


- "Seçim beyannamemizi örnek aldılar"

 

Kılıçdaroğlu, herkesi kucaklayacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Onlar bize görev vermediler. Sandılar ki biz meydan meydan gezeceğiz, mağdur edebiyatı yapacağız, biz yetkimizi kaçak saraydan değil, milletten isteriz. O nedenle onlar ne anlatacaktı çok merak ediyordum. 7 Haziran'da seçim beyannamesini açıkladık, büyük kesimini de diğer partiler de örnek aldılar, kopya yaptılar. Arkasından seçim bildirgesine 'siz bunları yapamazsınız, para yok, kaynak yok' dediler. Dün seçim bildirgelerini açıkladılar. Bakın değerli vatandaşlarım biz 7 Haziran'dan önce neyi açıklamışsak, aynılarını aldılar kendi seçim bildirgelerine koydular. 'Emekliye iki maaş ikramiye vereceğiz' diyorduk, 'parayı bulamazsınız para yok' dediler ama onlar da koydular. Bu neyi gösteriyor, en sağlıklı hesabı, en tutarlı hesabı en güzel hesabı vatandaş lehine hesabı yapan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir."Eski algıların, CHP'ye bakış açısının değiştirilmesini isteyen Kılıçdaroğlu, "CHP halkın partisidir, sizin partinizdir, sizin için çalışır, CHP'nin siyaset anlayışında siyasetçi cebini doldurmayacak, vatandaşın cebi dolacak, vatandaş zenginleşecek, köşeyi dönecek, biz bunu istiyoruz. 'CHP proje üretemez, CHP Türkiye'nin gerçeklerini bilemez, bu CHP var ya CHP, bunlar hep kavga ederler' diyorlardı. Son iki seçim bildirgesine bakın Türkiye'nin bütün sorunlarına çözüm üreten tek partiyiz" ifadesini kullandı.

 


- "Ne oldu da 7 Haziran'da sonra ülke kan gölüne döndü"      

 

Kılıçdaroğlu, her gün şehitler geldiğini ve içlerinin kan ağladığını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Şu soruyu her Alaplılı kardeşim kendisine sorsun? Ne oldu da 7 Haziran'da sonra ülke kan gölüne döndü, ne oldu? Kim buna yol açtı? Gelip sizden '400 milletvekili verin' dediler, '400 milletvekili vermezseniz ülke felaketlere sürüklenir' dediler. 7 Haziran'da sonra 400 milletvekili çıkmadı, ülke kan gölüne döndü. Sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir. Açık ve net, dünyanın neresine giderseniz gidin bu işin sorumlusu siyasidir. Bu sorunu ancak Cumhuriyet Halk Partisi çözer. Çünkü, CHP bu ülkenin kurucu partisidir. CHP'nin genlerinde Kuvayımilliye vardır. Herkese aynı gözle bakarız, ayrım yapmayız."

Ülkeyi işsizlik ve yoksulluktan kurtaracağını vadeden Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi düşünün kardeş kavgasının olmadığı bir Türkiye, huzur ve barışın olduğu bir Türkiye, bütün bir güzelliklerin olduğu Türkiye, kadın erkek eşitliğinin olduğu Türkiye, kadınların güler yüzle, sevgi ile çocuklarını okula gönderdiği bir Türkiye, beslenme çantasının olmadığı, tam gün eğitimin olduğu, çocukların öğretmenleri ile bedava öğle yemeği yediği bir Türkiye. Öğretmenlerin toplumun kanaat önderi olduğu lideri olduğu bir Türkiye" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türikye'nin Ortadoğu'da da Kafkaslar'da da Avrupa'da da çıkarlarının olması gerektiğini vurguladı.
"Bizim sanki hiç işsizimiz yok. 2 milyon 225 bin Suriyeli kardeşimiz oldu, şimdi bir de onlara bakıyoruz. Onlar da baktılar Türkiye'de bir şey yok Avrupa kapılarına dayanıyorlar, 'Avrupa'ya gideceğiz daha iyi bir hayat istiyoruz' diyorlar. Hiçbiri, Mısır, Suudi Arabistan, Katar'a gideceğiz demiyor, 'Avrupa'ya gideceğiz' diyorlar. 'Orada hukuk, adalet var, orada insan hakları var' diyor" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, ülkeye hukuku, adaleti getireceklerini, ayrılık, gayrılık yapmayacaklarını belirtti.

Seçim bildirgelerinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu ikiye ayıracaklarını anlattıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Dün baktım aynı bölümü alıp kendi seçim beyannamelerine koymuşlar. Eyvallah koysunlar, hiç itirazımız yok" dedi.

Türkiye'yi düşündüklerini, kavgadan uzak durduklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"Türkiye'nin huzuru için çalışıyoruz. Neden koalisyonda varız biz, milletin iradesine saygı gösterdiğimiz için. Millet tek partiyi iktidara taşımadı o zaman koalisyon olacak. Avrupa ülkelerine bakın yarısından fazla koalisyonlarla yönetiliyor, milli irade böyle ise saygı göstereceksiniz. Dediler ki 'olmaz', niçin olmaz? Çünkü dediler ki 'benim ağzımdan, benim iki dudağımdan çıkan milli iradedir, milletin iradesi değil.' Biz de tam tersini düşünüyoruz, milletin iradesi başımızın üzerine bir kişinin iki dudağından çıkan irade mili irade olamaz. Hükümet kurulsaydı ne olacaktı? Emin olun asgari ücret bin 500 lira olacaktı, 800 bin taşeron işçisi kadrolu olacaktı, geçen Kurban Bayramı'nda emekliler ilk maaş ikramiyelerini almış olacaklardı. 'Para yok diyorlardı' şimdi onlar da koydular onlar da biliyorlar ki para var."

Kılıçdaroğlu, getirdikleri her öneriyi ölçüp biçerek seçim bildirgelerine koyduklarını vurgulayarak, 27,5 yılını devlete verdiğini, bütçe nasıl yapılır, vergi nasıl toplanır, para nasıl harcanır bildiğini ifade etti.

Hükümetin kurulmamasının, sorunların çözülememesinin nedeninin siyasiler olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Dün bir baktım bizim seçim bildirgesini örnek almışlar sizin önünüze gelecekler. İyi de kardeşim 13 yıldır niye yapmadın CHP söyleyince mi aklın başına geldi" dedi.
- "Çözüm Süreci"

 

Kılıçdaroğlu, Çözüm Süreci'ne de değinerek, şöyle devam etti:

"Çözüm Süreci'nde batağa saplandılar. Ne diyorlar 'PKK bizi kandırdı'. Ya sen çocuk musun, sen devleti yönetiyorsun, PKK seni kandırıyorsa senin başbakanlık koltuğunda ne işin var? Askerleri hapse atıyorlar, 'Genelkurmay Başkanını terörist' diye hapse attılar. Biz sahip çıktık, 'yapmayın, etmeyin, insanları suçsuz yere hapse atmayın' dedik. 'Sen bilmezsin, o davaların savcısıyız' dediler. Aradan süre geçti, orduya kumpas kurdular, ne oldu? Paralel bizi kandırdı, sen çocuk musun? Herkesin kandırdığı bir hükümet, Türkiye'yi yönetebilir mi? Herkesin oyuncağı olan bir hükümet Türkiye'yi yönetebilir mi?"

Türkiye'nin hiçbir zaman bu kadar bölünmediğini savunan Kılıçdaroğlu, ülkenin yeni bir hükümete ihtiyaç duyduğunu ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, şehit yakınları ve gazilerin sorunlarını çözeceklerini vadederek, onların da milletvekillerinin yararlandığı sağlık haklarından yararlandırılacağını söyledi.

En iyi kadrolarının ve yöneticilerin partilerinde olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, "Saraya hizmet eden Başbakan istiyorsanız, adres belli, yer belli, isim belli Davutoğlu. Halka hizmet eden halk için çalışan bir lider istiyorsanız, yer belli, adres belli, lider belli Kılıçdaroğlu" ifadesini kullandı. 

 


- Atatürk Meydanı açılışı

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, vatandaşlara hitap etmesinin ardından ilçe merkezinde yürüyerek Alaplı Belediyesinin düzenlediği Atatürk Meydanı açılışına katıldı.

Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, bütün dünyada barışı savunan tek liderin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu belirtti. 

Kaymakam Altuğ Çağlar, Kılıçdaroğlu'na bir anekdotu anlatmak istediğini belirterek, anıtta Atatürk'ün ölüm tarihindeki sekizi sonsuzluk işareti olarak yan çevirdiklerini ancak vatandaşların bunu yanlış anlayarak bunu düzeltmeye çalıştığını anlattı.

Çağlar, sekiz sayısını yeniden sonsuzluk işareti şeklinde düzenleneceğini kaydetti.

Daha sonra Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler anıtı açtı.

Kılıçdaroğlu'nun yanına gelen emekli bir öğretmen, KPSS'de 70 puan alan çocuğunun atamasının yapılmadığını belirterek, yardım istedi.

 

- Gülüç beldesindeki açılışlar

 

Gülüç Belde Belediyesince yaptırılan Düğün Salonu ve Kent Meydanı'nın da açılışına katılan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, bütün umudunun kadınlarda olduğunu söyledi.

Kadınların eşlerinin 1 Kasım'da kahvehaneye gitmesine izin vermemesini isteyen Kılıçdaroğlu, "Alın, götürün sandıkta oyunu kullansın" dedi.

Kılıçdaroğlu, şehitlerin geldiğini belirterek, "Şehitlerimiz geliyor, en büyük acıyı anneler çekiyor, biz ne kadar üzülürsek üzülelim sonuçta ateş düştüğü yeri yakıyor. Ölenlerimizin büyük bir kısmı yoksul kesim. Size sözüm söz, bu ülkede eşitliği adaleti sağlayacağım" ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından bir kahvehanede oturan Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla sohbet etti, çocuklarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

- EREĞLİ


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Terörü bitirecek tek parti var o da CHP'dir. Çünkü, biz avukat bürolarında kurulan parti değiliz. Cumhuriyet Halk Partisi, savaş meydanlarından çıkan Kuvayımilliyecilerin kurduğu partidir. Onlar bizi ayrıştırıyorlar, ayrışmayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Uzunkum Caddesi'ndeki mitingde, 1 Kasım'da herkesin sandığa gitmek zorunda olduğunu söyledi.

Herkesin komşusunu, arkadaşını ve dostunu da sandığa gitmeye ikna etmesi gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Derlerse ki niye CHP'ye oy verelim, şunu söyleyin, 'Türkiye ayrıştı, kavga ediyor, gencecik şehitlerimiz geliyor, 13 yılda ülkenin geldiği hal ortada. Gelin hep beraber bu kez CHP'ye oy verelim, genel başkan '30 yıllık sorunu ben çözeceğim, yoksulluğu ben bitireceğim, işsizlik ile ben mücadele edeceğim' diyor, 'gel beraber sandığa gidelim bakalım sözünü tutuyor mu tutmuyor mu' deyin?" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, her sorunun çözülebileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bakınız geçenlerde seçim bildirgemizi açıkladık, bizim seçim bildirgemizden biraz böyle üstünü örtülü kopya çektiler. En baştan söyledim, 'bizim seçim bildirgemizi örnek olarak alacaklar' dedim. Dün açıkladılar bizim seçim bildirgemizi aynen örnek almışlar. Kim almış? 13 yıldır bu ülkeyi yönetenler almış. Sorulması gereken soru şu, 13 yıldır ne yapıyordunuz? CHP çalışıyor, geçen diyorlardı ki 'emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz, parayı nereden bulacaksınız', 'asgari ücreti bin 500 yapacağız parayı nereden bulacaksınız' diyorlardı, 'taşeron işçilere kadro vereceğiz bunu nasıl yapacaksınız' diyorlardı, 'kredi kartlarındaki faizleri, tüketici kredisindeki faizleri yüzde 80 sileceğiz bunu nasıl yapacaksınız' diyorlardı, şimdi onlar da almışlar, demek ki oluyormuş. Demek ki CHP Türkiye'nin sorunlarını en iyi bilen partiymiş."

CHP'nin Türkiye'nin problemlerini en iyi bilen parti olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla kahvehanede otururken kendisine aktarılan sorunları anlattı.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin etnik kimlik siyaseti yapmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Terörü bitirecek tek parti var o da CHP'dir. Çünkü, biz avukat bürolarında kurulan parti değiliz. Cumhuriyet Halk Partisi, savaş meydanlarından çıkan Kuvayımilliyecilerin kurduğu partidir. Onlar bizi ayrıştırıyorlar, ayrışmayacağız. İnanç bağlamında da propaganda yapıyorlar. İnanç da kişi ile Allah arasındaki güçlü manevi duygudur, o duyguya kimsenin müdahale etmeye hakkı da yetkisi de yoktur. Birisi inanç üzerinden siyaset yaparsa bilin ki inanca ve dinimize en büyük kötülüğü yapandır. Etnik kimlik üzerinden siyaset yaparsa onun bu ülkeyi bölmek gibi amacının olduğunu herkesin kabul etmesi lazım. Biz halk ne istiyorsa onu gerçekleştireceğiz."

Yolsuzluklar konusunda ne kadar duyarlı olduğunu bütün dünyanın bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Biz TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Bir yıllık hükümetin harcadığı paraların hesabının verileceği komisyon. O komisyonun başına CHP iktidarında, muhalefet partisinden birini getireceğiz ve biz onlara hesap vereceğiz, hesap vermekten korkmayacağız, çünkü biz kul hakkı yemeyiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, MHP'nin koalisyon görüşmeleri sürecindeki tutumunu eleştirerek, "Şunu sakın unutmayın Davutoğlu saray için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Davutoğlu zaten diyor 'ben saray için çalışıyorum', iradesi orada, orada olduğu için 'başbakanlık koltuğu boş' diyorum, başbakanlık yapacak irade yok, o nedenle sizden yetki istiyorum, görev istiyorum" diye konuştu.

- Park açtı

Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde belediye tarafında yapılan parkın açılışına katılan Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı Mustafa Aydın'ın isteği üzerine parka isim koydu. Parkın adının "Şehitler Parkı" olmasını isteyen Kılıçdaroğlu, vatandaşlara hitaben konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu, şehitlerden bahsederken duygulandığını belirterek, "Şehit cenazelerine katılıyoruz. Hepsi yoksul halk çocukları. Adalet orada da yok. Garibanın çocuğu oraya gider ama zengin çocuğu gitmez. Milletvekilinin ve bakanın çocuğu gitmez. Emin olun içim sızlıyor. Ülkede savaş ve çatışma olmasın istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yönetim boşluğu olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Çift yönetim. Türkiye'yi Davutoğlu mu, Erdoğan mı yönetiyor? İki başlı yönetim olmaz. Neden koalisyon kurulmadığını siz çok iyi biliyorsunuz. Bir kişinin iradesi başka bir otoritenin baskısı altındaysa o kişiye oy vermeyin. Yetkisini kullanacak kişiye oy verin."

- Madencileri ziyaret

Daha sonra Kandilli beldesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk Müessese Müdürlüğü'nü ziyaret eden Kılıçdaroğlu, işçiler tarafından karşılandı, kendisine madenci heykeli hediye edildi.

Başına madenci bareti takan Kılıçdaroğlu, işçilere hitaben yaptığı konuşmada, Zonguldak'la ilgili söylemleri Bülent Ecevit'ten dinlediğini aktararak, "Ecevit alın terine önem verirdi. Kömürün nasıl çıkarıldığını, emeğin nasıl harcandığını, zorlukları o Zonguldak'ta defalarca dile getirdi. Onun siyaset geleneğini sürdürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, madencilerin ne kadar büyük özveride bulunduğu bildiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Geçen hafta bir şehidiniz daha olmuş, Allah rahmet eylesin. Türkiye iş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü. Neden? Gerekli önlemler alınmadığı için. Batıyla bizim aramızdaki fark şu, onlar önce işçiyi yer altına indirmeden önce risk alanlarını tek tek belirlerler, bütün riskleri giderirler. Biz de ise tam tersine risk alanları belirlenmez, işçiyi aşağıya indiririz insanlar ölür, onu da 'kader olarak' deriz. 'Bu işin fıtratında var, çalışmasaydın kardeşim' der, ondan sonra ölümler gerçekleştikten sonra önlemler almaya kalkarız. Aramızdaki temel fark bu. Ülkemizde insan hayatı çok ucuz."


Kılıçdaroğlu, Alaplı'da Atatürk Anıtı açılış törenine katıldı.Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Zonguldak'a geliyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 5 Ekim 2015 Pazartesi günü Zonguldak’a yapacağı ziyaretin programı açıklandı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Zonguldak programı şöyle: ALAPLI İLÇESİ : 10.30 GÜLÜÇ BELDESİ : 11.45 EREĞLİ İLÇESİ: : 12.45 KANDİLLİ BELDESİ : 14.15 MERKEZ : 15.15 ÇAYCUMA İLÇESİ : 16.45 GÖKÇEBEY İLÇESİ : 17.45 DEVREK İLÇESİ : 18.30

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.ereglionder.com.tr/siyaset/zonguldak-a-geliyor-h61823.html

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

muhtar :

daha önce yapılan yorumumuz neden yayınlanmadı önder gazatesi tarafsız haber anlayışına neoldu yoksa önder gazatesidemi.....

Bülent :

posbıyıksız 1 de kalırsınız. 3 akp 1 chp 1 mhp dir skor

akpnin yalanları :

en azından chpliler bir şey yapıyor.akpliler hiç birşey yapmıyo.yan gelip yatıyolar.devlet desen yok belediyede onun ellerinde.ne kaldı ki zaten chpnin elinde.

EREGLILI :

Mitingde mesai satinde celik kuvveti anladik amaa ormacilari anlayamadik???

Selçuk :

Millet hava alanı kopru yol fabrika açıyor şunun actiklarina bak sen köy bile yönetemsin..........

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.