'KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ'

Tarih: 2014-05-28 10:29:00

Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Kaplan, Okmeydanı’ndaki olayları değerlendirdi.   Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şube Başkanlığı, İstanbul Okmeydanı’ndaki cemevinde Uğur Kurt’un öldürülmesi ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili basın toplan

Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Kaplan, Okmeydanı’ndaki olayları değerlendirdi.

 

Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şube Başkanlığı, İstanbul Okmeydanı’ndaki cemevinde Uğur Kurt’un öldürülmesi ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili basın toplantısı yaparak, tepki gösterdi. Dernek binasında yapılan toplantıda konuşan Şube Başkanı Mehmet Kaplan, ülkede Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiğini ileri sürdü. 

 

KAPLAN TEPKİLİ
Kaplan, Alevi-Sünni çatışması yaratmaya hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirterek “Sünni’nin, Alevi’nin cemeviyle, Alevi’nin de Sünni’nin camisiyle herhangi bir problemi yoktur. İbadet yerleri, insan maneviyatının çok hassas olduğu noktalardır. Cemevinde bir insanın öldürülmesi, adeta Alevi insanları sokağa dökme meyilli bir niyet taşımaktadır” dedi.
Bu olayların ülkede değişik algılandığını, bu yüzden halkın bu tür olaylar karşısında uyanık olması gerektiğini ifade eden Kaplan, şöyle konuştu:

 

İKİ KÜLTÜR ARASINA SIKIŞTI
“Bir yıl önce başlayan bir Gezi olayı ile başlayan sokak eylemleri ve en son Okmeydanı olaylarına baktığımızda eylemlerde öldürülen insanların tamamı alevi çocuklarıdır. İster istemez insanın aklına bir takım soru işaretleri getiriyor. Acaba bu ülkede Alevi-Sünni çatışmasına yönelik eylem planı mı? Biz direkt belli noktaları hedef alıp da, ‘Bu bir eylem planıdır’ diyemeyiz. Sadece şunu söylemek isteriz; kimin bu konuda nasıl bir niyeti vardır bilemeyiz. Ama bu ülkede Alevi-Sünni çatışması yaratılmasına hiç kimsenin gücü yetmez. Halk olarak Alevi’nin Sünni’yle hiçbir derdi yoktur. Sünni’nin, Alevi’nin cemeviyle, Alevi’nin de Sünni’nin camisiyle herhangi bir problemi yoktur. İbadet yerleri insan maneviyatının çok hassas olduğu noktalardır. Cemevinde bir insanın öldürülmesi adeta Alevi insanları sokağa dökme meyilli bir niyet taşımaktadır. Bu niyet başarıya ulaşamayacaktır. Herkesi aklıselim davranmaya davet ediyoruz. 

 

ŞÖYLE BİR ALGI OLUŞUYOR
Tabii şöyle bir algı oluşuyor; sanki sokakta sadece Aleviler var. Alevilerin tabii ki bazı hak talepleri var, ama şu anda ülkemizde oluşan hassasiyetlere baktığımızda sokaktaki eylemler Alevilerin hak talepleri noktasında değildir. Sokaktaki eylemlerin amacı; Türkiye şu anda iki kültür arasında sıkışmış bir vaziyettedir. Bir taraf Türkiye’yi Ortadoğu kültürüne taşımak isteyen bir kanat var. Bir tarafta da Avrupa medeniyetine doğru taşımak isteyen bir kanat var. Sokak eylemlerindeki insanların tek derdi; bu ülkede kazanılan demokratik bir takım hakların geri alınmaması, demokrasi ve medeniyet anlamında ilerleme kaydetme noktasındaki taleplerdir. Ama maalesef mevcut hükümetimizin uygulamaları, bu hükümeti Anadolu kültürüne doğru taşımak doğrultusunda bir niyet sergilemektedir. Avrupa kültürüne yüz çeviren demokrat halkın çağdaşlığı isteyen halkın çok büyük destekçisi de Alevi kitlesidir. Burada Alevileri sokaktan alıkoyabilirsek, bu ülkede çağdaşlık ve demokrasiyi hedefleyen aydın insanların elindeki önemli kozu almış olacaklardır. Bu da nasıl başarılır? Meseleyi sanki bir Alevi-Sünni çatışmasıymış gibi o noktaya taşıma gayretleri vardır. Alevi halk, talepleri noktasında sokaklara çıkmış, kapıları-pencereleri kırmaktadır gibi bir takım algı yaratılmaya çalışılıyor. Kesinlikle böyle bir durum değildir. Halkımızın uyanık ve kararlı olmasını istiyoruz. Bu ülkede kim ne kadar isterse istesin Alevi-Sünni çatışması yaratmaya gücü yetmeyecektir. Alevi’nin ülkesine karşı olan sevgisi ve muhabbetinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Kesinlikle böyle bir durum olmayacaktır.”                   

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.