KIRSAL BÖLGELERDE KAZALAR ARTIYOR

Tarih: 2012-08-24 00:00:00

Uzmanlar, okul çağındaki çocukların çok sık bir şekilde trafik kazalarına maruz kaldığını belirterek, velileri uyardı. Bülent Ecevit Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçetin, okul çağındaki çocukların
Uzmanlar, okul çağındaki çocukların çok sık bir şekilde trafik kazalarına maruz kaldığını belirterek, velileri uyardı.
Bülent Ecevit Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçetin, okul çağındaki çocukların trafik kazalarına daha çok maruz kaldığını belirterek, anne ve babaları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Toplum sağlığının bir göstergesi olarak kabul edilen ve en fazla ölüm sebepleri arasında yer alan kaza yada yaralanma vakaları 1-24 yaş grubunda ölüm sebepleri arasında ilk 5 sırada yer aldığını belirten Özçetin, 5 yaş grubu çocukların ise trafik kazalarına daha çok maruz kaldığını ifade etti.
Kaza ve yaralanmalarda çocukların suçlu olmadığını belirten Özçetin, Kazalarda asıl sorumlu çocuklar değildir, çocuklara bakmakla görevli olan başta anne ve babalar olmak üzere, yetişkinlerdir. Çocuklar etkenler üzerinde yeterli bilgi ve beceriye, donanıma sahip değillerdir. Her epidemiyolojik olayda olduğu gibi kazalarda da , kişi, etken ve çevre arasında güçlü bir etkileşim vardır. Çocuklar bu etkileşimi algılamada, yetersiz oldukları için yetişkinler, çocuğa güvenli bir ortamı hazırlamak, neyin tehlikeli neyin zararlı olduğunu öğretmekle görevlidir. Okul öncesi çocuklarında kaza risklerini başlıca belirleyicisi çocuk bakımından sorumlu bireylerin özellikle annelerin kazalardan korunma bilincidir dedi. Özçetin, ev kazaları olarak bilinen yaralanmalar ile ilgili araştırmalarda ilginç sonuçların ortaya çıktığını ifade etti. Araştırma sonuçlarında 5 yaş altındaki çocukların yaralanma sayısının tüm yaralanmaların yarısını oluşturduğu gözlemlendiğini belirten Özçetin, yaralanma riskinin kırsal bölgelerde, göç alan bölgelerde, eğitim düzeyinin düşük olduğu toplumlarda ve kalabalık ailelerde daha yüksek olduğunun da tespit edildiğini sözlerine ekledi. Yaralanmaların en fazla olduğu saatin ise sabahın erken saatlerinde, evde gerçekleştirdiğini hatırlatan Özçetin, öğleden sonra geç saatlerde de önemli oranlarda kazaların evde yada dışarıda meydana gelebildiğini de ifade etti.
Özçetin, çocukların zehirlenmesi vakalarının ise gün içerisinde dağılımına bakıldığında genellikle saat 12:00 ile 18:00 arasında daha fazla görüldüğünü de kaydetti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.