KIZ TEKNİK LİSESİ'NDEN ETKİNLİK

Tarih: 2012-03-09 00:00:00

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde etkinlik düzenlendi. Etkinliği Karadeniz Bölge Komutanı Yalçın Enç, Kdz.Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdüsselam Aksoy, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Azar, Kdz.Ereğli Kent Konseyi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde etkinlik düzenlendi. Etkinliği Karadeniz Bölge Komutanı Yalçın Enç, Kdz.Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdüsselam Aksoy, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Azar, Kdz.Ereğli Kent Konseyi Başkanı Nalan Selvi Köseoğlu katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kısa film gösterimi gerçekleştirildi. Kdz.Ereğli Kadın Meclisi Başkanı Nalan Köseoğlu Selvi günün anlamına ilişkin yaptığı konuşmasında, üç kadından birinin dövüldüğünü, cinsel ilişkiye zorlandığını ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edildiğini belirtti. Köseoğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özünde kadına karşı uygulanan şiddete karşı başkaldırıdır. Ne yazık ki hala kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur. Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak kayıp yani yok görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler ya da erkek kardeşleri ve babarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır. Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700 bin ila 4 milyon arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen 12 milyar dolardır. Küresel olarak on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte ve sakatlanmaktadır. Enaz üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir. Dinsel ve kültürel medenlerle yılda 2 milyondan fazla kız çocuğu da buna benzer şiddete maruz kalmaktadır. Bu oran göstermektedir ki her 15 saniyede bir kız çocuğu cinsel veya fiziksel saldırıya uğramaktadır. Bu oranlar dünyamızın en büyük utancıdır.
Türkiye'de kadına bakış açısını anlatan afiş yarışmasında birinci olan okul öğrencisi Gamze Duysak'a Milli Eğitim Müdürü Abdüsselam Aksoy tarafından plaket verildi. Orotorya'nın ardından okul öğrencilerinin oluşturduğu mini konser beğeni ile izlendi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.