KOÇAL, YOLU SORDU

Tarih: 2009-05-27 00:00:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istedi. AKP iktidarı döneminde yapılan yollar ve Ereğli-Zonguldak, Ereğli-Devrek, Bakacakka

CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istedi. AKP iktidarı döneminde yapılan yollar ve Ereğli-Zonguldak, Ereğli-Devrek, Bakacakkadı-Zonguldak yollarının ne zaman tamamlanacağını sordu. Koçal, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi. “Yük ve yolcu taşımacılığının büyük kısmı ülkemizde karayolu ile gerçekleştirilmektedir. 2002 yılında hazırlanan Acil Eylem Planı çerçevesinde  15 bin kilometre . 'Bölünmüş yol' yapılması planlanmıştır. Yaklaşık 7 yıldır Türkiye’nin birçok yerinde; bölünmüş yol yapımı sırasında işaret ve işaretçilerin eksikliği, bitirilmeden acılan yollar,  gerek ihmal gerekse dikkatsizlik sonucu oluşan kazalarda can ve mal kaybı yaşanmıştır.  Bölünmüş yol yapımı, kış aylarına bırakılmış, kış şartlarında yapılan yollar, 2 ay sonra çökmelere ve bozulmalara neden olmuştur. Kalıcı çözümler yerine geçici çözümleri tercih eden hükümet, yol yapımında kaliteyi göz ardı etmiştir. Bu nedenlerle Zonguldak ilinde; hükümetiniz döneminde kaç km bölünmüş yol yapımı planlanmış  kaç km’si tamamlanmıştır? Bunun toplam maliyeti nedir? Hükümetiniz döneminde Zonguldak ilinde yapılan ‘duble yol’lar da ne kadar bakım onarım bedeli ödenmiştir?  Yeni bitirilen yollarda bakım onarım faaliyetlerinin yapılıyor olması, bu yolların standartlara uygun bir şekilde yapılmadığının sonucumudur? Zonguldak ilinde bölünmüş yol çalışmaları için yıllar itibarıyla ayrılan ödenek miktarları ne kadardır? Belirtilen süre içerisinde, Zonguldak ilinde tamamlanması planlandığı halde, tamamlanmamış olan projelerin tamamlanamama sebepleri nelerdir? Kdz. Ereğli – Zonguldak, Kdz. Ereğli-Devrek, Bakacakkadı-Zonguldak yolları ne zaman tamamlanacaktır?” denildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.