KÖKTÜRK ELEŞTİRDİ!..

Tarih: 2009-06-29 00:00:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak’ın iktidarın gözünde emeğin başkenti değil ülkenin kamburu muamelesi gördüğünü savundu. Zonguldak’ın iktidar partisi döneminde  yok sayıldığını ve yatırımlardan mahrum bırakıldığını belirten Köktürk,

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak’ın iktidarın gözünde emeğin başkenti değil ülkenin kamburu muamelesi gördüğünü savundu. Zonguldak’ın iktidar partisi döneminde  yok sayıldığını ve yatırımlardan mahrum bırakıldığını belirten Köktürk, “İktidar milletvekillerinin yatırım konusundaki söylemleri ile para aktarılması söylemlerinin örtüşmediğini kaydetti. Köktürk, yaptığı açıklamada şunları kaydetti. “Ülke sanayisini yıllarca omzunda taşıyan 5 bine yakın madencisini iş kazalarında şehit veren ve ülkeyi demir çeliği ile kömürü ile yıllardır omzunda taşıyan gelinen noktada ülkenin emeğin başkenti değil sanki kamburu muamelesi gören bir Zonguldak sürecinden geçiyoruz. Sorduğumuz  soru önergeleri ile  Zonguldak’ın yok sayılmasını parlamento gündemine taşımaya çalışıyoruz. Bu konuda birkaç örnek vermek istiyorum. Konya ve Kayseri gibi gelişmiş illerimiz var. Bu gelişmiş iller gerçekten sanayileşme alanında son yıllarda siyasal iktidarlar sayesinde çok büyük gelişmeler göstermiş. Milli gelirin paylaşım oranında oldukça yüksek paylar alıyor. Buna rağmen AB fonlarından gelişmişlik düzeyine göre alınması gereken fonlardan yararlanıyor. Ancak Zonguldak, Karabük ve Bartın’ın içinde bulunduğu TIR81 kapmasındaki iller  maalesef Konya ve Kayseri gibi illerin yararlanması karşın AB  fonların dan mahrum bırakılıyor. Bunun la ilgili verdiğimiz soru önergelerine verilen yanıtlar da deniliyor ki Zonguldak, Karabük ve Bartın bu illere göre daha çok gelişmiş şimdi ben soruyorum bir Zonguldak, Karabük ve Bartın bir Kayseri ve Konya gibi ekonomik olarak gelişmiş olabilir mi? Milli gelirden onlar kadar pay alıyor olabilir mi? Son günlerde AKP iktidarının temsilcileri Filyos Vadi Projesinin hayata geçiriliyor  diyor. Filyos Vadi Projesinin hayata geçirilmesi için Filyos nehrinin taşkın önleme projesinin bitirilmesi lazım. 2009 yılı ödeneğine baktığımızda çıkarılan ödenek 1.5 trilyon taşın önleme projesinin maliyeti 85 Trilyon böyle bir para ile taşkın önleme projesinin 2014 yılında tamamlanması beklenen taşkın önleme projesinin bu gidişle hayata geçirilmesi 2064 yılında bitmesi bile mümkün değil, bu konuda İktidar Partisi Milletvekillerinin ve Yöneticilerinin söylemleri maalesef Zonguldak’a para aktarılmasına yönelik  eylemleri ile örtüşmüyor. Söyleme geldiğinde Zonguldak gelişiyor, kalkınıyor, büyüyor, yeni yatırımlar geliyor. Ancak bahsi geçen yatırımlara bütçe aktarımı noktasına geldiğimizde söylemlere eylemler örtüşmüyor. Bir birini tutmuyor.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.