KÖKTÜRK KAYIT DIŞINI SORDU

Tarih: 2013-01-28 00:00:00

GENÇLERİMİZ İŞSİZ: Gençlerin yüzde  54'ü kayıt dışı çalışıyor.  Umudu kesik işsizlerle birlikte her 4 gençten biri işsiz. Resmi olarak yüzde 18 olan genç işsizliği, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu

GENÇLERİMİZ İŞSİZ: Gençlerin yüzde  54'ü kayıt dışı çalışıyor.  Umudu kesik işsizlerle birlikte her 4 gençten biri işsiz. Resmi olarak yüzde 18 olan genç işsizliği, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayan gençler dahil edildiğinde yüzde 27'ye ulaşıyor.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ine yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde,  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK tarafından açıklanan Hane halkı İşgücü Anketi Eylül 2012 dönem sonuçları ile ilgili görüşlerini sordu.
Kayıt dışının kriz döneminin üstünde olduğuna dikkat çeken Köktürk'ün soru önergesi şöyle:

İŞSİZ SAYISI 4,5
MİLYONU AŞKIN

Umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 9,1 değil, yüzde 15,05, işsiz sayısı da 2 milyon 539 bin değil, 4 milyon 514 bin oluyor. Gizli işsiz olarak görülen eksik istihdam da ilave edildiğinde işsizlik oranı yüzde 17,77 düzeyinde.

4 GENÇTEN 1'İ İŞSİZ

Gençler için ise durum daha da kötü. Gençlerin yüzde  54'ü kayıt dışı çalışıyor.  Umudu kesik işsizlerle birlikte her 4 gençten biri işsiz. Resmi olarak yüzde 18 olan genç işsizliği, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayan gençler dahil edildiğinde yüzde 27'ye ulaşıyor.

845 bin işsiz gence karşı 584 bin çalışmaya hazır ancak umutsuzluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle iş aramayan genç var. Eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle genç işsizliği yüzde 30'a ulaşıyor. Gençler için kayıt dışı oranı 15-19 yaş için yüzde 76, 15-24 yaş grubu aralığı için yüzde 54 düzeyine yükseliyor. Gençlerin yüzde 35'i haftada 60 saatin, yüzde 53'ü 50 saatin üzerinde çalışıyor.

KAYITDIŞI KRİZ DÖNEMİNİN ÜSTÜNDE

Kayıtdışı oransal olarak gerilese de hala kriz öncesi değerlerin üzerinde. 2008 Eylül dönemi ile karşılaştırıldığında kayıt dışı istihdam 483 bin kişi artmış durumda. Erkekler için aynı dönemde kayıt dışı erkekler için 206 bin azalırken kadınlar için 689 bin artmış görünüyor.

2,2 MİLYON KİŞİ İŞSİZ GÜVENCESİZ

Güvencesiz çalışma hızla yaygınlaşıyor. 2009 yılı Eylül dönemi ile karşılaştırıldığında geçici çalışanların sayısı % 39 artarak, 1 milyon 632 binden, 2 milyon 231 bine yükseldi. Geçici çalışmanın yaygınlaştırılması hükümetin istihdam stratejisi açısından bir amaç olarak değerlendiriliyor. Geçici işçiler için işsizlik oranı yüzde 23,25'tir.

Buna göre;

1. Gizli işsiz olarak görülen eksik istihdam ilave edildiğinde gerçek işsizlik rakamlarının % 17.77 ulaşması gerçeği karşısında yorum ve değerlendirmeleriniz nelerdir?

2. Gençlerin; % 54'ünün kayıt dışı çalışması, % 35'inin haftada 60 saatin, % 53'ünün 50 saatin üzerinde çalışıyor olması, eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle birlikte genç işsizliğin % 30'lara ulaşması karşısında yorum ve değerlendirmeleriniz nedir?

3. Ülkemizde hızla yayılan güvencesiz çalışma ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

4. Ülkemizde kayıt dışı çalışanlarla ilgili herhangi bir istatistiki çalışma var mıdır?

5. Ülkemizde kayıt dışı çalışanyabancılarla ilgili, Bakanlığınızın elinde herhangi bir veri var mıdır? Varsa ülkemizde çalışan yabancıların sayısı ve ülkelere göre dağılımı nedir?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.