KÖKTÜRK'DEN 'KUŞKU'YA VURGU

Tarih: 2013-02-14 00:00:00

  CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak-Yeniçağa yolu için meclisin araştırma komisyonu kurmasını istedi.   Milletvekili Köktürk, özellikle Devrek-Dorukhan tüneli arasındaki yol yapımındaki durumun, standartlara uyulmadığı, ihale şar

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak-Yeniçağa yolu için meclisin araştırma komisyonu kurmasını istedi.

 

Milletvekili Köktürk, özellikle Devrek-Dorukhan tüneli arasındaki yol yapımındaki durumun, standartlara uyulmadığı, ihale şartlarının yerine getirilmediği ve devletin ciddi anlamda zarara uğratıldığına dönük ciddi kuşkular bulunduğunu öne sürdü.

 

BİNLERCE ARAÇ GEÇİYOR

Köktürk'ün TBMM Başkanlığına sunduğu önerge şöyle: Zonguldak ve İlçelerimizi Ankara'ya bağlayan Zonguldak – Yeniçağa arasındaki karayolu çok büyük öneme sahiptir.  Bu Karayolu Zonguldak ve ilçeleri için olduğu gibi Bartın ve ilçeleri için de geçiş yoludur. Bu nedenle her gün binlerce araç bu yoldan geçmektedir.  Başbakan Sayın Erdoğan'ın, 3 kasım 2002 seçimleri öncesi Acil Eylem Planında 15 bin kilometre duble yol yapacağız taahhüdüne, daha sonra Sayın Başbakan tarafından yapılan konuşmalarda deprem fonundan aktarılan paralarla yapılan duble yolların bir başarı hikayesi olarak ülke kamuoyumuza sunulmasına karşın, Zonguldak-Yeniçağa arasındaki karayolumuzun yol yapım çalışmaları uzun zamandan beri devam etmekte ve bir türlü bitirilememektedir.

 

YAĞIŞTAN SONRA KÖTÜ ŞEKLE DÖNÜYOR

Öte yandan; yapılıyor gibi görünen yol kısımları ise yapıldıktan kısa bir süre ve ilk yağıştan sonra eskisinden daha kötü bir şekle dönmektedir.  Bununla ilgili olarak 19 Mart 2012 tarihinde verdiğimiz ve örnek olarak bir kısmını sunduğumuz;  Devrek-Dorukhan Tüneli ve Dorukhan Tünelinden Yeniçağa Ankara asfaltına kadar olan bölümündeki yolun durumunu gördünüz mü?, Şayet görmediyseniz; adeta Taş Devrini hatırlatan, üzerindeki asfalt malzemesi tamamen yok olan, sürekli ve büyük çukurlar nedeniyle sürülmüş tarladan daha kötü hale gelen yolu kullanmakta olan Zonguldak ve Bartın AKP Milletvekilleriniz kanalıyla bilgi sahibi oldunuz mu?, Siz ve Sayın Başbakan Duble yol başarısından bahsederken, yukarıda bahsi geçen yolu kullanmakta olan Zonguldak ve Bartın AKP Milletvekillerinizin bölge halkı karşısında Kulaklarına kadar kızardıklarının biliyor musunuz?, Devrek-Dorukhan Tüneli ve Dorukhan Tüneli-Mengen Sanayi karşısı arasındaki yol çalışmalarına, son 5 yılda, Zonguldak Valiliği-İl Özel İdaresi bütçesinden ödenen ve harcanan miktar ne kadardır?, Gerçek anlamda bir denetim yapılmakta mıdır?, Söz konusu firma sahibi Sayın Tayyip Erdoğan'ın Rize'den hemşerisi midir?, Çevredeki taş ocaklarından bu yollar için kullanılan malzemeler karayolları şartnamesine uygun mudur?, Yukarıda bahsi geçen yol güzergâhı ile ilgili olarak, yolun bu kadar kısa sürede bu kadar kötü bir noktaya gelmesi nedeniyle gerek ihale süreçleriyle, gerekse yolun yapım süreçleri ile ilgili olarak adli ve idari bir soruşturma açtırmayı düşünüyor musunuz? Yoksa, tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan devlet kaynaklarının, kamu kaynaklarıyla servet sahibi olan yandaş müteahhitler ve onları koruyan sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmeyen idare birimleri tarafından heba edilmesine göz mü yumacaksınız? şeklindeki Sayın Ulaştırma Bakanına yönelttiğimiz soru önergemize yanıt verilmemiş, ancak bir süre sonra Devrek-Dorukhan Tüneli arasındaki asfalt çalışmaları başlamış, geride bıraktığımız ay gerçekleşen yoğun olmayan kar yağışından sonra da söz konusu yol yine bozularak eskisinden kötü hale dönmüştür.

 

ARZ VE TEKLİF EDERİZ

Bu durum, özellikle Devrek–Dorukhan Tüneli arasındaki yol yapımında standartlara uyulmadığı, ihale şartlarının yerine getirilmediği, denetimlerin gerçek anlamda yapılmadığı, devletin ciddi anlamda zarara uğratıldığı gibi ciddi kuşkuları ortaya koymaktadır. Belirttiğimiz hususların, ihaleyi alan firmaların, bu firmalara yapılan ödemelerin, ihale şartlarına ve yol standartlarına uyulup uyulmadığının ciddi anlamda araştırılması gerekmektedir. Bu nedenle; özellikle Devrek-Dorukhan Tüneli olmak üzere, Zonguldak-Yeniçağa arasındaki yol yapım çalışmalarının son yedi yılını araştırmak, var olan usulsüzlükleri ve sorumlularını tespit etmek, bu karayolu güzergâhının yaşanan sorunlardan arındırılması için alınması gereken önlemleri saptamak amacıyla, Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.