KÖKTÜRK, HABERAL VE BALBAY'LA GÖRÜŞTÜ

Tarih: 2012-09-05 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Silivri'de tutuklu bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ı ziyaret etti TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Silivri'de tutuklu bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ı ziyaret etti
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün hem Mehmet Haberal hem de Mustafa Balbay ile ayrı ayrı birer saatlik görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Haberal ve Balbay'ın tutukluluklarının sürdürülmesinin kabul edilemeyeceğini anlatan Köktürk, Vicdanı kapalı, gözleri bağlanmış, kulakları sağırlaştırılmış adalet, adalet değildir. Bugün Silivri'de, özel yetkili mahkemelerde, Ergenekon, Balyoz, Kafes davası yargılamalarında, adaletin vicdanının kapalı gözleri bağlı ve kulakları sağırdır dedi.
Aynı zamanda avukat olan Milletvekili Köktürk, Haberal ve Balbay'ın tutukluluğuna anlam veremediğini vurgulayarak şöyle konuştu:
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. ve 6. maddelerinin, CMK'nın 34, 100,101. maddelerinin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 19-38-90'ıncı maddelerinin açık hükümlerine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 440'ı aşan kararının içeriklerine rağmen Mehmet Haberal'ın ve Mustafa Balbay'ın tutukluluklarının sürdürülmesi kabul edilemez. Bu durum ağır bir insan hakkı ihlali oluşturuyor. Haberal ve Balbay'ın ve onların durumunda bulunan binlerce yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin haksız ve hukuka aykırı bir şekilde bizzat devlet eliyle ortadan kaldırılmasının münferit bir sorun olmaktan çıkmış, bir demokrasi sorununa, hukuk devleti sorununa dönüşmüştür.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

isobek :

BEN Uzun zamANDır yerel gazeteleri takip ediyom ya allah askına habereal ve balbay milletvekili oldukdan sonramı tutuklANDılar bana bi anlatın ya Zonguldakda adammı kalmadıda tutuklu bir insanları aday gösterdiler Biri çıksın anlatsın

Ali Suat ESER :

Sayın Mehmet Haberal her ne kadar ilimin vekili ise de şahsen tanışıklığımız olmamıştır. Ancak Mustafa Balbay ile E.Ü. Gazetecilik'te birlikte okuduk. Okuldan sonra da zaman zaman görüşüyorduk. Hele ERDEMİR'in satılışı öncesi özelleştirme karşıtı panellere konuşmacı olarak ve Festival'e söyleşi için geldiğinde... Çok akıcı ve dinletici konuşması vardır yazıları gibi. Her ikisinin de tutsaklıklarının sonlANDırılmasını ve bunun daha fazla geciktirilmemesini diliyorum.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.