KÖKTÜRK, KARLA MÜCADELEYİ SORDU

Tarih: 2010-01-27 00:00:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, karla mücadelede yaşanan sıkıntılar nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a soru önergesi verdi.Köktürk'ün Başbakan Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplamasını istediği soru önergesi şöyle;"Zonguldak-İstanbul kar

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, karla mücadelede yaşanan sıkıntılar nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a soru önergesi verdi.
Köktürk'ün Başbakan Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplamasını istediği soru önergesi şöyle;
"Zonguldak-İstanbul karayolunun ulaşıma kapanması nedeniyle hem İstanbul, hem de Zonguldak yönüne doğru uzun araç konvoyu oluştu. Yolcuların büyük bölümü otobüslerin içinde kurtarılmayı beklerken, bazıları battaniyelere sarılıp dışarıya çıktı. Yolcular ve sürücüler, kar üzerinde ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Bazı sürücüler, yolda kar temizleme ve tuzlama çalışması yapmadığını belirterek Karayolları ekiplerine tepki gösterdi. Zinciri olmadığı için yolda ilerleyemeyen TIR'ın sürücüsü, 'Beni 3 gündür bekletiyorlar. Aç-susuz bekliyorum. Arkadaki köye yürüyerek ekmek almaya gidiyorum. Karayolları tuzlama yapmadığı için burada araçlar kayıyor' dedi. Yaklaşık 3.5 saat sonra olay yerine gelen Karayolları ekipleri, kurtarma çalışması başlattı. Kar temizleme ve tuzlama çalışmasının ardından kanaldaki otobüsler halatlarla çekildi. Otobüslerin çıkarılmasıyla yaklaşık 5 saat sonra yol ulaşıma açıldı. Kar nedeniyle Zonguldak merkezde 35, Alaplı'da 8, Çaycuma'da 35, Devrek'te 6, Ereğli'de 11, Gökçebey'de 10 olmak üzere toplam 105 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı. İl Özel İdare'ye bağlı 23 ekip yolları ulaşıma açmaya çalışıyor" şeklindeki ilimizin karda maruz kaldığı tabloyu gösteren haberler yerel ve ulusal basınımıza yansıdı. Bilindiği üzere, AKP iktidarı tarafından yıllardır var olan temel kamu kurumları ile oynanmış, görevin niteliğiyle bağdaşmayan amaçlar doğrultusunda ülkeyi kapsayan düzenlemelerle kimi kamu kurumları kapatıldı, kimi kurumlar da Zonguldak il dışına taşındı. 5286 sayılı 'Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Kaldırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun' ile de, hepimizin bildiği gibi KHGM makine parkında yer alan dozer, grayder, loder, kamyon, eskavatör dahil 16 bin 602 araç ve taşınırları İstanbul ve Kocaeli illerinde Büyükşehir Belediyelerine diğer illerde ise İl Özel İdarelerine devredildi.
Geçmişte fedakâr Köy Hizmetleri'nin emekçileri tarafından başarı ile sürdürülen 'karla mücadele', KHGM'nün 16 Mart 2005 tarihinde fiilen kapatılması ile birlikte 2006, 2007 ve 2008 yıllarında yoğun kar yağışı ile mücadelede zafiyetler yaşanmış ve bu durum ise birçok can ve mal kaybına neden olmuştur. Bu zafiyetler içinden geçtiğimiz süreçte artarak devam ediyor. Bu anlamda; Karla mücadelede yaşanan bu aksaklıklarda, 5286 sayılı 'Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün Kaldırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun' ile KHGM makine parkında yer alan dozer, grayder, loder, kamyon, eskavatör dahil 16 bin 602 araç ve taşınırları İstanbul ve Kocaeli illerinde Büyükşehir Belediyelerine diğer illerde ise İl Özel İdarelerine devredilmesinin payı nedir? KHGM'nün kapatılması ile İl Özel İdarelerine geçen deneyimli ve uzman personelin başka kurum ve kuruluşlarda geçici ya da asaleten görevlendirilmesi gibi nedenlerle 'karla mücadelede' etkisiz kalınması hükümetin KHGM'nün kapat politikanın doğru olmadığını mı gösteriyor? İl Özel İdarelerinin bütçeleri 'karla mücadele' için yeterli midir? Bu yıl için karla mücadelede için Zonguldak İl Özel İdare bütçesinde ayrıca bir ödenek ayrılmış mıdır? Ayrılmışsa miktar nedir?"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

cello :

sen ne soruon sayın köktürk gel bide senin partinin başkanı olduğu ereğlide ki kar çalışmasını gör.hiçbirşey yapmadığı gibi sadece laf üretti. tıpkı sizin yaptığınız gibi laf. başka bi faydası yok. yaptığı hizmette yok zaten.şimdi tamamen sınıfta kaldı.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.