KÖKTÜRK, KIBRIS'A DA EL ATTI

Tarih: 2009-12-23 00:00:00

CHP Zonguldak Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Kıbrıs seçimlerine müdahale etmeyi mi düşünüyorsunuz?" diye sordu.Köktürk'ün Başbakan Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplamasını istediği soru önergesi şöyle

CHP Zonguldak Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Kıbrıs seçimlerine müdahale etmeyi mi düşünüyorsunuz?" diye sordu.
Köktürk'ün Başbakan Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplamasını istediği soru önergesi şöyle;
"Fatih Çekirge'nin 'Bugün AB sürecinde önümüzdeki en büyük mesele nedir?' sorusuna Devlet Bakanı Egemen Bağış, 'Zamanlama nedeniyle en büyük mesele Kıbrıs meselesidir. Nisan ayında Sayın Mehmet Ali Talat'ın görev süresi dolmaktadır. Eğer bir çözüm noktasına gelinmezse, anketlere göre Sayın Talat'ın yeniden seçilmesi riskli görünüyor. Yerine seçilecek kişinin ne kadar çözüm isteyeceğini bilemeyiz" cevabını verdi. (Egemen Bağış-Fatih Çekirge, Hürriyet 21 Aralık 2009). Daha önce de Sayın Başbakan'ın, Sayın Mehmet Ali Talat'la yaptığı; Sayın Denktaş'ı eleştiren ve Kuzey Kıbrıs'taki ulusal tezimizden vazgeçmemiz anlamına gelen telefon görüşmeleri basına yansımıştı. Buna göre; Sayın Bakanınızın, Kıbrıs sorunu Mehmet Ali Talat olmadan çözülemez anlamına gelen bu sözleri, Kıbrıs'ta 2010 yılında yapılacak demokratik seçime söylem olarak müdahale anlamına gelmemekte midir? Aynı şekilde, Sayın Bakan'ın açıklamasında yer alan 'Eğer bir çözüm noktasına gelinmezse' vurgusu, sadece söylem olarak değil, 'fiilen Türkiye Cumhuriyetinin olanaklarıyla da' Kıbrıs seçimlerine müdahale edileceği anlamını mı taşımaktadır? Sayın Bağış'ın açıklamaları Hükümetinizin ortak görüşü müdür? Gerek ulusal basına yansıyan telefon görüşmelerinizdeki değerlendirmeler, gerekse Sayın Egemen Bağış'ın yukarıda bahsi geçen açıklamaları, ülkemizin son yıllarda Kıbrıs da dahil, uluslararası sorunlarımızda izlediği, 'Ver kurtulcu, teslimiyetçi' anlayışın açık yansımaları değil midir?"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.