'KOLTUĞU BOŞALTMALI'

Tarih: 2014-05-22 10:14:00

Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kara, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Karakök’ün açıklamalarına tepki gösterdi.   Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara, hemşireleri vicdan ve ahlaki yönden yetersiz bulduğunu söyleyen Gaziantep İl Sağlık Müd

Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kara, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Karakök’ün açıklamalarına tepki gösterdi.

 

Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara, hemşireleri vicdan ve ahlaki yönden yetersiz bulduğunu söyleyen Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök’e tepki göstererek, “Bu talihsiz açıklamasından dolayı kınıyor, müdürlük görevinden acilen istifa etmesini istiyoruz” dedi. 

 

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara, hemşireleri vicdan ve ahlaki yönden yetersiz bulduğunu söyleyen Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök’e tepki gösterdi. Başkan Kara, “Bu talihsiz açıklamasından dolayı kınıyor, müdürlük görevinden acilen istifa etmesini istiyoruz” dedi. 

 

İBRETLİKTİR
Kara, yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi: “İl Sağlık Müdürlüğü gibi bir makamda oturan kişinin, dünyanın en kutsal ve onurlu mesleklerinden birini icra eden hemşirelere hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sorumluluğu altında görev yapan hemşire arkadaşlarımıza yönelik bu tür nitelendirme yapılması, söz konuşu kişinin ruh halinin ve sağlık çalışanlarına bakış açısını göstermesi bakımından da ibretliktir. Sağlık çalışanlarının haklarını koruması ve savunması gereken kişinin, bu tür sözler söylemesi kabul edilebilir ve anlaşılır bir durum değildir. İşgal ettiği koltuğu derhal boşaltmalı, sağlık çalışanlarının vicdanlarında beraat edemeyecek olsa bile, gerekli soruşturmalar sonrası yasaların gerektirdiği şekilde, haddini ve amacını aşan sözlerinin hesabını vermelidir. 

 

“SİZLER UMUDUN ADISINIZ”
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık-Sen tarafından düzenlenen Hemşireler Günü programında yaptığı konuşmada, hemşirelere yönelik, ‘Sizler umudun adısınız. Ne büyük zorluklar yaşadığınızı biliyoruz. Ulaşılmazlara ulaştığınızı, uzak demeden, ücra demeden, ihtiyacı olanlara nasıl el uzattığınızı biliyoruz. O çilelere rağmen, insanların en güzel anılarına tanıklık ettiğinizi biliyoruz’ şeklinde konuşmuştu. Bir Başbakan’ın konuşmasına bakıyoruz, bir İl Sağlık Müdürü’nün konuşmasına bakıyoruz; kendisini bu vizyon ve bakış açısına yakıştıramıyoruz. Sağlık sistemimizin, çalışanlarla bütünleşen, onların sorunlarını çözmek için gece gündüz çalışan, hasta ve çalışanların memnuniyetini artırıcı yöneticilere ihtiyacı vardır. Bu tür engelli düşünce sahipleri, dönüşümüyle büyük başarı elde eden sağlık camiasına yakışmıyor. 

 

“KUZUYU KURDA TESLİM ETMİŞLER”
Benzer sözleri daha önce de söylediğine şahit olduğumuz Gaziantep İl Sağlık Müdürü, 11 Nisan günü Gaziantep’te bir otelde Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından düzenlenen 1’inci Dahili ve Yoğun Bakım Hemşirelik Kongresi’nde hemşireleri asosyal kişiler olarak tanımlamıştı. Sağlık çalışanlarını hor ve hakir gören, ahlaki ve vicdani yönden eksik bulan birisi, en kısa zamanda görevini bırakmalıdır. Hemşirelik mesleğine yaptığı hakaretlerle, bizleri, ‘kuzuyu kurda teslim etmişler’ şeklinde düşünmeye zorlamamalıdır. Hemşireler Günü için düzenlenen törende yaptığı skandal konuşma ile hemşirelik mesleğine ve onuruna hakaret eden Metin Karakök’le ilgili olarak Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile de görüşerek gereğinin yapılmasını isteyeceğiz.”        

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.