KONSEY SESSİZ İZLEMEDE

Tarih: 2010-08-31 00:00:00

Büyük beklentilerle oluşturulan Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin Kadın ve Gençlik Meclisi dışında hiçbir projeye imza atamadı. Türkiye'nin pek çok bölgesinde Kent Konseyleri harıl harıl çalışıp bu çalışmalarını internet sitelerinden duyurarak kamuoyunu bilgile

Büyük beklentilerle oluşturulan Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin Kadın ve Gençlik Meclisi dışında hiçbir projeye imza atamadı. Türkiye'nin pek çok bölgesinde Kent Konseyleri harıl harıl çalışıp bu çalışmalarını internet sitelerinden duyurarak kamuoyunu bilgilendirirken, Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin çalışma grupları ile dahi düzenli toplantı yapamadığı öğrenildi.

İlçenin sorunlarının tespiti, çözümü ve gündemin yakın takibinde oldukça etkisiz kaldığı gözlenen Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin İçişleri Bakanlığı Yönetmeliğinde yer alan hükümleri artık yerine getirmek için üzerindeki ölü toprağını kaldırması bekleniyor.

Kdz.Ereğli'de 30 Mayıs 2009 tarihinde Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Kdz.Ereğli Kent Konseyi genel kurulunda başkanlığa Alaplı Belediyesi'nin önceki Başkanlarından Muhabbet Tezel, Kadın Meclisi Başkanlığına Neriman Posbıyık, Gençlik Meclisi Başkanlığına Ertan Acur, Yönetim Kurulu'na da Hüseyin Kocatürk, Ayhan Atay, Nihat Eken, Oktay Demiroğlu ve Mustafa Kemal Bektaş  seçilmişti. Aradan geçen yaklaşık 15 aylık süre içerisinde kamuoyunun beklentilerine yanıt veremeyen Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nde aktif olarak Kadın ve Gençlik Meclisinin düzenlediği etkinlikler ön plana çıkmış. Zaman zaman toplantılarında da aksama yaşandığı öğrenilen Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin yönetmeliğe uygun hareket etmesi bekleniyor.

BEKLENTİ ÇOK
PROJE YOK!..

İşinin sadece belediye meclis toplantılarının gündemine madde sokmak olmadığı da İçişleri Bakanlığının yönetmeliğinde de açıkça belirtiliyor kent konseyinin görevleri. Kentlerin yaşanabilir bir geleceğe taşınmasına katkıda bulunmak, kent vizyonunu ve hemşehricilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini ön planda tutmak şeklinde İçişleri Bakanlığının talimatı ile yönetmeliği bulunan Kdz.Ereğli Kent Konseyi ilçede yaşanan pek çok konuya da duyarsız kaldı. Yine Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin çalışma grupları başkan ve yöneticileri ile arasında irtibat sorunu yaşarken bazı grup başkanlarının düzenli çalışmadığı toplantılara da katılmadığı öğrenildi.

SEYİRCİ KALIYOR

Kdz.Ereğli ile Kandilli arasında sökülen demiryolu yine Kırmacı Mevkisinde sökülüp götürülen tarihi tren, ilçenin ekonomik çöküşünde yaşadığı sessizlik, gerek Erdemir gerekse tersaneler bölgesinde yaşanan sıkıntılar, bölgeye kurulması düşünülen termik santrallere karşı mücadelede seyirci kalması gibi pek çok sorunda da duyarsız kalan ve Kdz.Ereğli halkının beklentisini karşılayamayan Kdz.Ereğli Kent Konseyinin varlığı bile tartışılıyor.

DİĞER BÖLGELERDE
DURUM ÇOK FARKLI

Türkiye'nin pek çok bölgesinde Kent Konseyleri düzenledikleri çeşitli etkinliklerle ön plana çıkıyor. İlçe ve İl'lerde bulunan Kent Konseylerinin resmi internet sitelerinde çalışmaları, projeleri, kentleri ile ilgili detaylı bilgiler aktarılırken pek çok konuda örnek olan Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin bu gelişmeye ayak uyduramadığı gözleniyor. Kdz.Ereğli Atatürk Kültür Merkezi'nde küçücük bir oda verilen bütçesi dahi oluşturulmayan Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin Kdz.Ereğli'de gerçekleştirilen etkinliklere gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelen konuklarla hiçbir şekilde irtibata geçmediği de belirtiliyor.

YÖNETMELİK ÇOK AÇIK

Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanlığının yürüttüğü Kent Konsey'lerinin çalışma ilkeleri ise şu şekilde. YG21 süreci kapsamında, kentine sahip çıkma, aktif katılım ve çözümde ortaklık ilkelerinin bütünlüğünde, kentlerin yaşanabilir bir geleceğe taşınmasına katkıda bulunmak. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin imzaladığı ve onayladığı Birleşmiş Milletler Zirveleri ile diğer uluslar arası sözleşmelerde kent ve kent yaşamına yönelik temel ilkeleri hayata geçirmek. Kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini ön planda tutmak. Kent konseyi, uluslararası gelişmeleri ve ülke koşullarını gözeterek, tarafsız bir yaklaşımla görüş ve önerilerini oluşturmak. Katılımcılığı ve ortak akla dayanan uzlaşmayı esas almak. Değişimi ve yenilikleri önceden fark ederek sonuç odaklı çalışma kültürünü benimsemektir.

ATAY İSTİFA ETTİ

Kdz. Ereğli Kent Konseyi'nde işlerinin yoğunluğunu gerekçe gösteren Türk Metal Sendikası Temsilcisi Ayhan Atay'ın istifa ettiği ve Yönetim Kurulu'na istifa dilekçesini sunduğu belirtilirken Yönetim Kurulu üye sayısı ise 4'e düştü. Kdz.Ereğli Kent Konseyi toplantılarında Kent Konseyinden beklentilerin çok olduğu ilçenin sorunlarının tespiti, çözümü ve gündemin yakından takip edilmesi gerektiğini yönetim kurulu üyelerinin defalarca gündeme taşıdığı ancak somut bir adım atılmayarak geçiştirildiği iddia ediliyor. Kdz.Ereğli Kent Konseyi'nin ilçe yöneticileri, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, muhtarlar, basın mensupları ile sürekli irtibat halinde olması isteniyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

dost :

bu ereğlinin bir horozu var,kent konseyı başkanı adam gibi adam sayın tezeldir, tezel ayak oyunu sevmez,ereğli horoz usayın posbıyık ne derse he diyecek birini arıyorsa tezelden vaz geçecek o zaman yeni başkan kım olursa olsun hayırlısı olsun

ÇOK GÜZEL BİR GELİŞME HELAL OLSUN :

AKTİF , YARDIMSEVER ,HAYIRSEVER BİR KİŞİLİĞİYLE YAKIŞIR BAŞKANLIK. BÖYLE İŞADAMLARININ AKTİF OLMASI ÇOK GÜZEL BİŞEY.İRFAN BEYİN DESTEKÇİSİYİM. HAYIRLI OLSUN

YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ .. :

yakışırr kardeşime başkanlık.HAYIRLI OLSUN...

alaplılı :

bizim irfan neymişte haberimiz yokmuş

GERÇEKTEN YAKIŞIR-HAYIRLI OLSUN İRFAN YAZICIOĞLU :

EREĞLİNİN SEVİLEN İŞADAMLARINDAN SAYIN İRFAN YAZICIOĞLU NA GERÇEKTEN KENT KONSEYİ BAŞKANLIĞI YAKIŞIR. KONSEYİ HAREKETLENDİRİR.İRFAN YAZICIOĞLU NU BİR AN ÖNCE BAŞKAN YAPALIM. AMA SAYIN EDİTÖR BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSUMU HABERİN İÇİNDE YER ALMAMIŞ. YORUMLARDAN OKUDUĞUM İÇİN BENDE YORUM YAPIYORUM. EDETÖRDEN CEVAP BEKLİYORUM . SAYGILAR.

ilhan durmaz :

Kdz.Ereğli Kent Konseyi ne işe yarar anlamadım. Birilerine makam yeri nasılsa trafo süslendi, gelsin çaylar gitsin cikolatalar akşam oldu. Bu davet o açılış ancak o işe yarar. Lokomotif kesildi alıp sergilemediler. Proje götürsek alıp değerlendirmezler. Ne işe yarar Kent Konseyi anlamadık. Ah bir anlasak.

YAKIŞIR :

Sayın İrfan Yazıcıoğlu'na yakışır. Kent Konseyi'ni ancak İrfan Bey canlANDırır. Zaten son günlerde ne kadar aktif olduğunun farkındayız. Kendisini yakından takip ediyoruz. İrfan Yazıcıoğlu'nun başkanlığındaki Kent Konseyi'nin, Karadeniz Ereğli'mize çok daha faydalı olacağını düşünorum. Hayırlısı olsun....

EREĞLİLİ :

KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA KİMLER TARAFINDAN YÖNETİLDİĞİ ÖĞRENİLEMEYEN, ODALARI HER ZAMAN İÇİN KAPALI OLAN, SADECE GİYSİ TOPLAYAN, ULAŞILMAK İSTENDİĞİNDE ULAŞILAMAYAN, DERDE DERMAN OLAMAYAN, SADECE ŞEHİT CENAZE TÖRENİNDE AÇIK OLUP DA BALKONDAN SEYRE DALAN TEK KONSEY BENCE KDZ.EREĞLİ KENT KONSEYİ... YÖNETMELİK ÇERÇEVSİNDE İŞLERİNİ YAPMAYA DAVET ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.