KONU: BEBEK ÖLÜMLERİ

Tarih: 2011-06-16 00:00:00

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şubesi Müdürlüğü tarafından 14-16 Haziran 2011 tarihleri arasında, yeni doğan bebeklerin ölümlerinin önlenmesini amaçlayan Neonatal Resüsitasyon “Yeni Doğan Canlandırma Programı”
Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şubesi Müdürlüğü tarafından 14-16 Haziran 2011 tarihleri arasında, yeni doğan bebeklerin ölümlerinin önlenmesini amaçlayan Neonatal Resüsitasyon “Yeni Doğan Canlandırma Programı” (NRP) eğitimi düzenlenen törenle Öğretmen Evi Konferans Salonunda başladı. Törene; İl Sağlık Müdür Yardımcılarından Dr. Birsen Turan, Dr. Mehmet Kızılcık, Dr. Orhan Şahin, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Çıtlak, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Özkan Gün, İl Sağlık Müdürlüğü'nün çeşitli kademelerinde görev yapan şube müdürleri ve personeller katıldı. 3 gün sürecek eş zamanlı olarak yapılacak olan eğitime il genelinde kamu ve özel hastaneler ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında çalışan 20 hekim, uzman hekim ve 25 ebe, hemşire, anestezi teknikeri ve acil tıp teknisyeni olmak üzere 45 sağlık çalışanı katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Kızılcık, “İl Sağlık Müdürlüğümüz Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şubesi tarafından gerçekleştirilecek olan, yeni doğan bebeklerin ölümlerinin önlenmesini amaçlayan 'Yeni Doğan Canlandırma Programı' eğitimi açılış toplantısına hoş geldiniz. Ülkemizde anne ve çocuk sağlığında önemli gelişmeler kaydedilmekle birlikte, özellikle anne ve bebek ölümlerini engellemek için Sağlık Bakanlığımız tarafından sık sık çeşitli eğitim programları düzenlenmektedir. 2000 yılından itibaren yeni doğan ölümlerinin azaltılması, yeni doğana optimal yaklaşım ve etkin resüsitasyonun sağlanması amacıyla düzenlenen Neonatal Resüsitasyon Programı uygulaması da bu eğitimlerden biridir. Bu program, ülkemizde doğumda gelişebilecek yeni doğan ölümlerini ve asfiksinin yol açacağı sakatlıkları en aza indirebilme konusunda önemli bir adımdır. 3 gün sürecek olan teorik ve pratik eğitimin ardından kurs süresince başarılı olanlara sertifika verilecektir” dedi.
Eğitim Dr. Tamer Altay, Dr. Fatma Nur Beştay, Dr. Derya To-puz, Dr. Nalan Güven Aktunç, E-be Şengül Bayrak, Hemşire Betül Kavlu, Anestezi Teknisyeni Cemil Satılmış tarafından verilecektir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.