KORUYUCU RUH SAĞLIĞI EĞİTİMİ

Tarih: 2009-10-15 00:00:00

Kdz. Ereğli Sağlık Grup Başkanlığı tarafından birinci basamak sağlık çalışanlarına eğitim verildi. Psikiyatri Uzmanı Ayatan, ?Bize hastalar geliyor. Hastanede yatıyorlar. İlaçla çok güzel iyileşiyorlar. Köyüne gider gitmez ilaçlarını almadığı için, iğne

Kdz. Ereğli Sağlık Grup Başkanlığı tarafından birinci basamak sağlık çalışanlarına eğitim verildi.

Psikiyatri Uzmanı Ayatan, ?Bize hastalar geliyor. Hastanede yatıyorlar. İlaçla çok güzel iyileşiyorlar. Köyüne gider gitmez ilaçlarını almadığı için, iğnesini olmadığı için hastalıklarına geri kavuşuyorlar. İş kısır döngüye giriyor?

Ereğli Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Karadeniz Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu'nda birinci basamak sağlık çalışanlarına "Korucu Ruh Sağlığı" eğitimi verildi. Ereğli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Aykut Ayatan, ruh sağlığında İngiltere sisteminin getirileceğini belirterek, hemşire ağırlıklı merkezlerin kurulacağını söyledi. Ayatan, "Risk gurubu altında olan insanlar var. Ruh sağlığına yakalanma riski olan insanlar. Kim bunlar? Gençler, bağımlılar var, alkol, madde bağımlıları var. Bunların kayıt altına alınması veya merkeze bildirilmesi yönünde koruyucu önlemler alınabilir. İngiltere sistemi getiriliyor Koruyucu Ruh Sağlığı'nda. Yine hemşire ağırlıklı merkezler açılacak. Hemşire ağırlıklı bir yaklaşım olacak bu. Akıl ve ruhsal hastalığı olan insanlar kendi bölgelerinde tedavi görecekler. Bizde tam tersine bir sistem var. Şimdi o sistem değiştiriliyor. Evler açılacak. Oranın 3-4 tane hemşiresi olacak sorumlu. Sağlık ocaklarının sorumlu olduğu bölgelerde bulunan akıl hastaları iğnelerini oluyor mu, ilaçlarını içiyor mu bunları takibi yapılacak. Bize hastalar geliyor. Hastanede yatıyorlar. İlaçla çok güzel iyileşiyorlar. Köyüne gider gitmez ilaçlarını almadığı için, iğnesini olmadığı için hastalıklarına geri kavuşuyorlar. İş kısır döngüye giriyor. İlk geldiğimde 10 yataklıydı, 14 yatağa çıktı. Şuan 16 yataklı oldu ve hala yetersiz kalıyor.
Eğer bunu birinci basamağa yayamazsak biz yokuş yukarı su süpürüyormuşuz gibi boşa çabalarız" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.