KONUT SATIŞLARI ARTTI

Tarih: 2009-12-21 00:00:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından illerde satışa konu olan konutlar kapsama alınarak gerçekleştirilen satışlar ve karşılığında para değişimin oranları belli oldu. Alıcı ve satıcının uyruğuna bakılmaksızın, ülke sınırları içerisinde yer alan il m

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından illerde satışa konu olan konutlar kapsama alınarak gerçekleştirilen satışlar ve karşılığında para değişimin oranları belli oldu. Alıcı ve satıcının uyruğuna bakılmaksızın, ülke sınırları içerisinde yer alan il merkezlerinde tüm konutların el değiştirmesi kapsamında yapılan çalışmada, temmuz, ağustos ve eylül aşlarını kapsayan 3. dönemde Zonguldak'ta da artış olduğu belirtildi. İl merkezlerinde satışa konu olan konutların edinme sebepleri incelendiğinde, satışların kat karşılığı temliği, kat mülkiyeti, mahkeme kararı ile satış, satış suretiyle pay temliği, vesayet altındaki kişilerin mallarının tasarrufu, çıplak mülkiyet satışı ve 3. kişiye intifa devri, satış sebepleri olarak ortaya çıktı. Yüksek artış gösteren diğer bölgeler ise sırasıyla yüzde 22.26 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop, yüzde 21.53 ile Zonguldak, Karabük, Bartın, yüzde 17 ile Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Ordu olarak gerçekleşti. 2009 yılı üçüncü döneminde konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre en fazla azalış gösteren bölgeler sırasıyla yüzde 23. 68 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt yüzde 10.36 ile Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak, yüzde 7.33 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari, yüzde 7.26 ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve yüzde 6.01 ile İstanbul oldu.
Bölge düzeyinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, 11 bölgede konut satış sayısında azalış, 15 bölgede artış meydana geldi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.