KUDUZ HASTALIĞINA DİKKAT!..

Tarih: 2009-09-26 00:00:00

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, "28 Eylül Dünya Kuduz Günü" dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.Kuduzun öldürücü bir hastalık olması sebebiyle dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sorunu olmaya devam ettiğini söyleye

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, "28 Eylül Dünya Kuduz Günü" dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.
Kuduzun öldürücü bir hastalık olması sebebiyle dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sorunu olmaya devam ettiğini söyleyen Murat İlikhan, bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), 28 Eylül tarihini "Dünya Kuduz Günü" ilan ettiğini kaydetti.
İlikhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"KUDUZ BAŞIBOŞ
HAYVANLARDASIK GÖRÜLÜYOR"
"Kuduz, insanlar dâhil bütün sıcakkanlı memelilerde görülebilen, beyine yerleşerek felçlere yol açan ve ölümle sonuçlanan bir virüs hastalığıdır. Ülkemizde kurt, tilki, çakal, yaban kedisi, kokarca ve gelincik gibi vahşi hayvanlarla; köpek, kedi, sığır, koyun, keçi ve at gibi evcil hayvanlar hastalığa yakalanabilen hayvanlardır. Ülkemizde kuduzu insanlara en çok bulaştıran hayvanlar ise başıboş köpeklerdir."

"KUDUZ HAYVAN
SUDAN KORKAR"
"Kuduza yakalanmış evcil bir hayvanda bazı huy değişiklikleri görülür. Daha önceleri normal davranış gösteren hayvanlar sinirli ve saldırgan olurlar. Dikkatlerini çeken her şeye karşı ısırma ve saldırgan olurlar. Yutak felcine bağlı olarak yutkunma reflekslerini yitirdiklerinden, sudan korkarlar ve ağızlarından aşırı miktarda salya aktığı görülür. Vahşi hayvanlar, insanlara olan korkusunu yitirir ve evcil hayvan gibi insanlara yaklaşabilirler. Genelde gece ortaya çıkan vahşi hayvanlar, gündüz de ortalıkta görülebilirler ve dikkatini çeken her cisme saldırırlar. Hastalığın ileri safhalarında felç gelişir ve hayvanlar komaya girerek ölürler."

"ÖLÜM KAÇINILMAZ"
"Hastalık belirtileri virüsün vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 3-8 hafta sonra ortaya çıkar. Hastalık insanlarda ilk önce halsizlik, ateş, iştahsızlık, bulantı, baş ve boğaz ağrısı gibi hastalığa özel olmayan belirtilerle başlar. Isırık yeri ve çevresinde ağrı ve kaşıntı görülebilir. Yutak felci sebebiyle kuduzun karakteristik belirtisi olan sudan korkma görülür. Daha sonra hasta komaya girer ve ölüm meydana gelir. Hastalığın belirtileri görüldükten sonra ölüm kaçınılmazdır."

BULAŞMA YOLLARI
"Kuduza yakalanmış bir hayvanın ısırmasıyla, kuduz hayvanın salyasının açık yaraya, kesik, sıyrık veya çatlak deriye; göz, ağız veya buruna temas etmesiyle, kuduz hayvanın tırmalaması sonucu meydana gelen yaralanmalarla (hayvanın tırnağı kendi salyasıyla bulaşık olabilir)
Kuduz hayvanın salyasıyla bulaşık malzemenin (tasma, yular, dizgin vb.) bütünlüğü bozulmuş deriye temasıyla, kuduz hayvanın etinin ve sütünün çiğ olarak tüketilmesiyle bulaşır."

"EVCİL HAYVANLARI, SOKAK
HAYVANLARINDAN UZAK TUTUN"
"Kuduzdan korunmak için kedi ve köpekler kuduza karşı mutlaka aşılattırılmalıdır (Zira, köpeklerin 3 aylık, kedilerin ise 6 aylıktan itibaren aşılattırılmaları ve aşıların her yıl tekrar edilerek bunun belgelendirilmesi hukuki bir gerekliliktir.) Evcil hayvanların, başıboş ve/veya vahşi hayvanlarla temas etmesine engel olunmalıdır. Başıboş hayvanlara, sevmek veya beslemek amacıyla yaklaşılmamalı ve dokunulmamalıdır. Çevrede başıboş, hasta, garip davranışlar sergileyen veya ölmüş hayvan görüldüğünde ilgili yerler haberdar edilmelidir (belediyeler, muhtarlıklar, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri gibi)"

"BOL SUYLA YIKAYIN"
"Kuduz şüpheli temas söz konusu olduğunda neler yara veya ısırık bölgesi hiç vakit kaybetmeden (şüpheli temastan itibaren 10 dakika içerisinde) bol akarsu ve sabunla iyice yıkanmalı ve arkasından tentürdiyot gibi iyotlu antiseptikler uygulanmalıdır. Göz, ağız veya burun şüpheli temasa maruz kalmışsa bu bölgeler birkaç dakika içinde bol suyla iyice yıkanmalıdır. Kuduz şüpheli temasa maruz kalan kişi yukarıda belirtilen uygulamaları yaptıktan sonra derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve hekimin düzenleyeceği aşılama programını aksatmadan uygulamalıdır."

"AŞI VE SERUM ÜCRETSİZ"
"Kuduz hastalığının belirtisi ortaya çıktıktan sonra tedavisi imkansızdır ve hastalık ölümle sonuçlanır. Bu sebeple, burada belirtilen korunma önlemlerine uyulmalı; özellikle yara tedavisi ile kuduz aşısı ve kuduz anti serumu uygulamasının hastalığa yakalanmama hususunda hayati öneme sahip olduğu kesinlikle bilinmelidir. Ülkemizde kuduzla ilgili olarak aşı ve serum uygulamaları dahil her türlü sağlık hizmetlerinin ücretsiz yapıldığı unutulmamalıdır."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.