KUDUZ UYARISI

Tarih: 2012-07-30 00:00:00

Çaycuma Sağlık Grup Başkanı Dr. Öznur Özdemir, vahşi hayvan olarak bilinen tilkiden oluşacak kuduz artışları ile ilgili açıklamalarda bulundu.  İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Öznur Özdemir, tilki kaynaklı kuduz artışları ile ilgili yaptığı açıklamada Kuduz
Çaycuma Sağlık Grup Başkanı Dr. Öznur Özdemir, vahşi hayvan olarak bilinen tilkiden oluşacak kuduz artışları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 
İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Öznur Özdemir, tilki kaynaklı kuduz artışları ile ilgili yaptığı açıklamada Kuduz bilinen en eski zoonotik (insan ve hayvanların birbirine bulaştırabildikleri hastalık) hastalıklardan birisi olduğunu ifade etti. Özdemir, Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli halk sağlığı sorunlarına yol açmaktadır. Asya ülkelerinin çoğunluğunda Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde köpek kuduzu ciddi bir problemdir. Ülkemiz sokak hayvanı kaynaklı kuduz vakalarının görüldüğü tek Avrupa ülkesidir. Geçmişte ağırlıklı olarak köpekler aracılığıyla yayılan hastalık son yıllarda değişim göstermiş, özellikle tilki kaynaklı kuduz vakalarında artış olmuştur. Çevre bilincinin oluşması ve avlakların daha iyi denetim altına alınması ile birlikte özellikle tilki sayısında önemli artış yaşanmış, şehirlerin kenar mahallelerinde rahatlıkla tilki görülebilir hale gelmiştir. Hastalık sokak köpeklerinden tilkilere bulaşmakta, tilkilerden tekrar sokak köpeklerine bulaşmakta, bunun yanında yabani hayvan saldırılarıyla meralarda çiftlik hayvanlarına bulaşmaktadır. Sahipli hayvanlar sahipsiz hayvanlar ve yabani hayvanların eş zamanlı bağışıklığı ve aşılanması sağlanamadığından hastalık bu gruplar arasında dolaşmakta ve hastalığın yok edilmesi mümkün olmamaktadır. Ayrıca şehirlerin kenar mahalleleri ve kırsal kesimde gerek kendi hayvanları, gerek sahipsiz hayvanlar, gerekse de yabani hayvanlar nedeniyle insan sağlığı da tehlike altına girmektedir. Sahipsiz hayvanların kontrol altına alınamaması ve hayvan aşılama çalışmalarının düzenli olarak yapılamaması nedeniyle de her yıl yaklaşık 150 bin kuduz şüpheli insan teması meydana gelmektedir. Bu yüzden insanların bu konuda bilgili ve duyarlı olması gerekmektedir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.