KURBANLIKLAR EL YAKIYOR

Tarih: 2012-10-13 00:00:00

Kdz.Ereğli Belediyesi'ne ait alanda kurulan hayvan pazarında doğu ve güney  doğu bölgesinden gelen üreticiler yüzlerce kurbanlığı satışa sundu. Kurbanlıklar küçükbaş 500-1000, büyükbaş 4-7 bin TL arasında değişen rakamlarla satılıyor. Hayvanların arasında

Kdz.Ereğli Belediyesi'ne ait alanda kurulan hayvan pazarında doğu ve güney  doğu bölgesinden gelen üreticiler yüzlerce kurbanlığı satışa sundu. Kurbanlıklar küçükbaş 500-1000, büyükbaş 4-7 bin TL arasında değişen rakamlarla satılıyor. Hayvanların arasında yatıp kalkan üreticiler son gelen zamların fiyatları da arttırdığını söylediler.

Kdz.Ereğli Delihakkı Mevkisinde Kdz.Ereğli Belediyesi'ne ait alana konulan hayvan pazarında kurbanlık küçük baş hayvanlar 500 ile bin TL büyükbaş hayvanlar ise 4 ile 7 bin TL arasında fiyatlarla satışa sunuldu. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden yüzlerce hayvanın geldiği hayvan pazarında satıcılar özellikle son gelen zamlarla nakliye fiyatlarında ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti. Satışları arttırabilmek için bu yıl 5 bin TL'lik bir boğa alana bir koç hediye verildiğini belirten Güneydoğu bölgesinden geldiğini söyleyen Hüseyin Acar (54) Bu yıl sıkıntılar biraz daha yüksek. Kurbanlıkların bu bölgeye taşınmasında nakliye ücretleri yüzde 100 oranında artmıştır son yapılan zamlarla. Kurban fiyatlarında ciddi bir değişiklik yoktur yalnız büyük marketlerin kilo işi kurban satma peşine düşmeleri kurbanın gerçek manevini de kaybettirilmesine yol açmaktadır. Satış yapabilmek için 5 bin TL'lik bir boğa alana bir koç hediye edeceğiz, satış sistemimizi artık bu noktaya getirdik sözleri ile konuştu.
Ağrılı olduğunu söyleyen Ziya İnal (50), saman ve yem fiyatlarının sürekli artış gösterdiğini bu nedenle fiyatlarda da ufak da olsa bir artışın yaşandığını belirterek, Büyük umutlarla geliyoruz ciddi nakliye ücretleri ödüyoruz ve hayvanlarımızı burada kurbanlık için satışa sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl hayvan satışları 4 bin TL iken bu yıl 2 bin 500 TL'ye alıcı bulmakta zorlanıyoruz. İnsanlar doğudan ve güney doğudan geldikleri için elindeki hayvanını düşükte olsa elinden çıkartıyor dedi.
Hayvan satıcısı Necati Koçak başta olmak üzere pek çok hayvan satıcısı Kdz.Ereğli Belediyesi'nin kontrolündeki hayvan satış yerlerinde satıcıların mağdur durumda olduğunu ve şartların mutlaka iyileştirilmesi gerektiğini söylediler. Elektriğin bulunmadığı hayvan pazarında üreticiler hayvanlar ile birlikte yatıyor. Satıcılar, Gerçektende burada bir mağduriyet yaşanmaktadır. Dışarıdan gelen satıcılar kurdukları çadırların içerisinde hayvanlar ile birlikte yatıyor. Elektriğimiz yok tuvaletlerin hali ortada banyo yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Düzen tertip bulunmuyor maalesef. Kdz.Ereğli Belediyesi'ne ücret ödüyoruz. Yazık günah insanlar gecenin soğuğunda hayvanların yanında kurdukları derme çatma yerlerde yatıp kalkıyor. Yazık günahtır sözleri ile sitemlerini dile getirdiler.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.