KURBANLIKLARDA HASTALIK UYARISI

Tarih: 2011-10-17 00:00:00

Zonguldak Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı, Kurban Bayramı öncesinde hayvan sahipleri ve vatandaşları olası salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı uyardı.Çataklı, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle fazlalaşan hayvan hareketliliği ile bir
Zonguldak Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı, Kurban Bayramı öncesinde hayvan sahipleri ve vatandaşları olası salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı uyardı.
Çataklı, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle fazlalaşan hayvan hareketliliği ile birlikte bulaşıcı ve salgın hastalıkların yayılma riskinin de arttığını söyledi. Olası sorunlara fırsat vermemek amacıyla oluşturulan İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kurbanlıkların satışı, kurban kesim yerleri ve hayvan hareketleri konusunda bir dizi tedbirler alındığını belirten Çataklı, Vali Yardımcısı Mehmet Tevfik Emre başkanlığında toplanan komisyonun kurban satış ve hareketliliği ile ilgili kararlarını şöyle anlattı:
Kurbanlık hayvanların İl Kurban Hizmetleri Komisyonunca belirlenen satış yerlerinde alınıp satılacak. İl ve ilçeler arası kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanlar için '2011/06 sayılı Hayvan Hareketleri Genelgesi' hükümleri uygulanacak. İlimizden çevre il ve ilçelere yapılacak olan kurbanlık hayvan sevklerinde, bağlı bulunduğu muhtarlık veya belediyeden menşe şahadetnamesini alan hayvan yetiştiricilerinin bu belgeleri il yada ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde Veteriner Sağlık Raporuna çevirmek suretiyle hayvanlarını sevk edebilecekler. Trakya'ya yapılacak hayvan sevklerinde Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün 25/02/2010 tarih ve 2010/7 sayılı genelgesinde belirtilen şartları yerine getiren yetiştiricimiz bulunmadığından Trakya bölgesine hayvan sevki yapılmayacak. İstanbul ilinin Anadolu yakasına kurbanlık hayvan sevkleri 21 Ekim 2011 tarihinde başlayacak olup, bu tarihten önce sevk yapılmayacak. Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısından Emniyet ve Jandarma teşkilatları tarafından kaçak hayvan hareketlerine karşı düzenlenen kontrol ve denetimlerin sayısının artırılarak raporlu veya raporsuz tüm hayvan sevklerinin kontrol edilecek. Ayrıca belgelerindeki özelliklere uymayan hayvanları kaçak olarak sevk edenler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacak, Özellikle Merkez Tasmacı Köyü ve Ilıksu mevkiinde Emniyet ve Jandarma Teşkilatının İl Tarım Müdürlüğü ekipleriyle birlikte hareket ederek daha etkin denetim ve kontrollerin yapılacak.
Çataklı, komisyonun kurban satış yerleri ve kesimleri ile ilgili kararları ise şöyle açıkladı:
Kurbanlık hayvan satış yerlerinin her gün sabah ve akşam olmak üzere temizlik ve dezenfeksiyonun ilgili belediyelerce yapılıp, bu yerlerin resmi veteriner hekimlerce yapılan kontrol ve denetimlerinin sıklaştırılarak vatandaşlara aydınlatıcı bilgiler verilecek. Kurbanlık hayvan kesimlerinin şehirde Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen yerlerde ve köylerde vatandaşların kendi bahçesinde yapılacak. Park, cadde, sokak gibi kamuya açık alanlar da kurbanlık hayvan kesimi yasak olacak. Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi gerekecek. Gerekli önlemlerin belediyeler tarafından alınacak. Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organ ve artıkların kedi ve köpeklere verilmemesi ve uygun şekilde hazırlanan derin çukurlara gömülerek imhasının sağlanması yönünde vatandaşlar, belediye ve tarım müdürlüklerince bilgilendirilecek.
Çataklı, kurbanlık olarak kesilen hayvanların kulak küpesi ve pasaportlarının köy ve mahallelerde muhtarlar aracılığıyla, il ve ilçe merkezlerinde ise belediye ekipleri ve muhtarlıklarca toplanacağını, toplanan küpe ve pasaportların Kurban Bayramını müteakip İl-İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim edilerek, TÜRKVET veri tabanından düşümlerinin yapılacağını da sözlerine ekledi.
Çataklı, komisyon kararına uymayanlar hakkında 5996 sayılı 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 36. ve 42. maddeleri, Kabahatler Kanununun 32'nci maddesi ile Türk Ceza Kanununun 177. ve 265. maddeleri uyarınca takibat yapılacağını belirterek, kararlara uymayanların ilgili kurumlara ihbar edilmesini istedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.