KURTLAR VADİSİ ZONGULDAK'A İNDİ!..

Tarih: 2010-04-25 00:00:00

Kurtlar Vadisi'nin ünlü oyuncuları Kenan Yarbay rolündeki Orhan Aydın ve Kibritçi Cevat rolündeki Şekip Taşpınar, ünlü olmak isteyen gençlere uyarı niteliğinde tavsiyelerde bulundu. Kurtlar Vadisi dizisinde oynayan Orhan Aydın, Şekip Taşpınar ve usta ti

Kurtlar Vadisi'nin ünlü oyuncuları Kenan Yarbay rolündeki Orhan Aydın ve Kibritçi Cevat rolündeki Şekip Taşpınar, ünlü olmak isteyen gençlere uyarı niteliğinde tavsiyelerde bulundu.

Kurtlar Vadisi dizisinde oynayan Orhan Aydın, Şekip Taşpınar ve usta tiyatrocu Funda Yıldız, organizatör Yeliz Yalçın tarafından Zonguldak'a getirilen 'Sen kendine yıldız seç' adlı tiyatro oyununu sergiledi. Orhan Aydın, son on yılın en iyi tiyatro oyununu yazıp oynadıklarını, amaçlarının topluma tiyatro bilincinin kazandırılması adına Anadolu turnesine çıktıklarını ifade etti. 'Sen kendine yıldızı seç' adlı tiyatronun okullarda edebiyat derslerine konu olabilecek tarzda bir oyun olduğunu belirten Aydın,
kendisinin Türkiye'de ilk mahalle tiyatrosu kurucusu olduğunu söyledi. Tiyatroya başladığı ilk 7 yıl kazandıkları parayı öğrencilere ayni yardım olarak bağışladıklarını ve tiyatrodan maddi olarak hiçbir beklentileri olmadığını anlatan Aydın, ünlü olmak için evlerinden kaçan gençlerin İstanbul'da çok kötü durumlarda kaldıklarını söyleyerek gençlere uyarılarda bulundu.

ÜNLÜ OLMA UMUDUYLA EVLERİNDEN KAÇIYORLAR
Ünlü olmanın kolay bir durum olmadığını ve tiyatro sektörünün eğitimsiz insanlar tarafından yapıldığını dile getiren Aydın, "Ben şimdi bir tiyatro atölyesi kurayım. Bir sürü öğrenci gelsin bunların paralarını sömüreyim. Art niyetli olduktan sonra bunu çok rahat yaparsın. Bakın tiyatroya hayatta hiç gitmemiş, ailevi durumu o kadar iyi olan ve tiyatrocu olmak isteyerek evden kaçış planları yapan gençlerle dolu ülkemiz var. Bugün dershaneler evden kaçış yerleri. Şimdi kalkıp bana dershane sahipleri
bozulabilir ya da kızabilirler ama ben dershaneleri kıstas saymıyorum. Burada beni ilgilendiren tiyatro sahneleridir. Tiyatro atölyelerinde çocukların durumlarını dışarıdan gözlemliyorum, beğenmiyorum" dedi.

SANATÇILARI GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMEYİN
Sanatçı olan birinin insanların gözünde büyüyebildiğini öne süren Aydın, eğitmenliğin zorluğunu anlattı. Türkiye'de çok iyi eğitmen ve yönetmenler olduğunu söyleyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkede yıldız olmuş olan biri insanların gözünde büyüyebiliyor. Bu insan hemen eğitmen olabiliyor. Eğitmenlik o kadar kolay bir şey değil. Eğitmenliğin bir kriteri olmalı. Eğitimin şart olmadığını söylüyoruz ama eğitimin şart olduğu yerlerde var."
Eğitmen olabilmek için tiyatro tarihini ve dünya tiyatrosunu bilmek gerektiğini anlatan Aydın, şunları söyledi: "Bu ülkede çok iyi eğitmenler ve yönetmenler var. Nuri Bilge Ceylan buna güzel bir örnektir. Ama maalesef bu popüler işler daha çok rağbet görüyor. Halkımız buna çok rağbet ediyor. Düşünün bir çocuğun kalkıp Zonguldak'tan idealler ve hedefler uğruna ailesine 'ben gidiyorum' diyerek İstanbul'da Taksim'de çok kötü durumlara düştükten sonra bunun bir anlamı yok. Ben o çocuğun ailesini düşünüyorum. Çok kötü duruma düşeceğini bilerek ya da bilmeden fark etmez. Çocuklarını başlangıçta göndermemeleri gerekiyor."

HERKES RECEP İVEDİK, CEM YILMAZ OLAMAZ
Magazin sektörünün aynı insanlar üzerine kurgulu bir sektör olduğunu dile getiren Orhan Aydın, herkesin Recep İvedik veya Cem Yılmaz olamayacağını söyledi.
Aydın, gençlere uyarı niteliğindeki tavsiyelerini şöyle sıraladı: "İnanın artık şu çağ o kadar değişik bir çağ ki, artık kimse kimseye bir şey diyemiyor. Çocuklarınıza dahi bir şey diyemiyorsunuz. Anadolu'da dolaştığım sürece özellikle üzerinde duracağım konu bu olacak. Lütfen gençler ve arkadaşlar kendinize dikkat edin. Her şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Herkes Şahan Gökbakar ve Cem Yılmaz olmuyor. Topluma mal olmuş ünlülerin bir itici kuvveti ve arkalarında madden bir destekleyeni var. Bu desteğin arkasında da buradan gelir elde eden insanlar var. Kimseye durduk yere bir şey yapılmıyor. O insanlar çok fazla insan üretmezler. Bugün magazin programlarına baktığınızda 5 ile 10 manken üzerinde döner. Bir tane fazla insan göremezsiniz. On birinciyi almazlar. Çünkü, bu bir sermayedir. Bu bir iş sektörüdür. Bu ticaretin içine girebilmeniz içinde çok büyük üstün vasıflarınızın olması gerekiyor."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

furkan :

haber farklı resım farklı baslık farklı lutfen dıkkat yaa artık sızı takıp etmemeyi dusunuyorum lutfen yetkılıler daha dikkat

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.