KUŞKU YARATAN SATIŞ KARARI

Tarih: 2013-03-06 00:00:00

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin ilçe merkezindeki terminal alanında bulunan 2758 metre kare arsasının satılaşa çıkarılması bazı CHP ve AKP'li meclis üyelerinin tepkisine  neden oldu. Şubat toplantısında gündeme ek olarak sunulan satışın oldu bittiye getirildiğ

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin ilçe merkezindeki terminal alanında bulunan 2758 metre kare arsasının satılaşa çıkarılması bazı CHP ve AKP'li meclis üyelerinin tepkisine  neden oldu. Şubat toplantısında gündeme ek olarak sunulan satışın oldu bittiye getirildiğini öne süren üyeler ile Belediye Başkanı arasında sert tartışmalar yaşandı.

Şubat toplantısında arsa satışına onay vermediklerini, tutanaklarda ise oy vermiş gibi gözüktüklerini belirten AKP'li üyeler kamera kayıtlarının incelenmesini isterken, CHP'li 4 muhalif üye ise Zengin belediye olmakla övündüğümüz Kdz. Ereğli Belediyesi'nin taşınmazlarının hangi gerekçe ile satılmasının izahını anlamakta güçlük çekmekteyiz sözleriyle karara itiraz ettiler.

 

Kdz. Ereğli'de gündemde mevcut terminal alanında bulunan 2758 metre karelik belediye arsanın satışa çıkarılması için meclisten alınan yetki tartışılıyor. Şubat ayı Belediye Meclis toplantısında gündeme ek madde olarak Belediye Başkanı tarafından sunulan önergenin oy  çokluğu ile kabul edildiğini öne sürerek, önceki meclis toplantısının tutanaklarına oybirliği olarak geçmesine itiraz eden AKP'li üyeler ısrarla bu kararın düzeltilmesini isterken, bazı kararların sehven alınarak yeniden meclis gündemine getirilmesini de örnek gösterdiler.

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin Mart ayı meclis toplantısı uzun tartışmalara neden oldu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık açış konuşmasında uzun uzun Erdemir'in hazırladığı rapordan bahsetmesi ve Alman Yatırımcıların aldıkları yatırım kararını anlatmasında, Suriyeli sığınmacılar için yapılacak konteynırların bu firma tarafından yapılabileceğini söyledi.

Gündem maddelerine geçildiğinde ise; Belediyenin terminalin bulunduğu Müftü Mahallesine bağlı alandaki 2758 metre kare arsanın satışı ile ilgili tartışmalar öne çıktı. Bu konuda söz alan AKP'li meclis üyesi Yusuf Kalay, Şubat ayındaki meclis toplantısında ek gündem maddesi olarak getirilen bu teklifin ada ve parsel üzerinde herhangi bir bilgilendirme yapılmadan karar altına alındığını belirterek, bu karara evet oyu vermemelerine rağmen, kararın oybirliği ile alındığının tutanaklara geçmesini eleştirip düzeltilmesini isteyen önerge verdi.

CHP'li Meclis üyesi Halil Bozkuş'un da bu konuda verdiği önergeyi eleştiren Posbıyık, meclis üyelerinin ada ve parseli bilmeleri gerektiğini ifade etti. Bozkuş'un dışında, A. Kadir Sözer, Hasan Pınarcık ve Fevzi Ekşi'nin de imzaladığı ve gündeme alınmasının istendiği önerge şöyle:

ENDİŞE TAŞIYORUZ

'06.02.2013 tarihinde yapılmış olan meclis toplantısında Kdz. Ereğli Belediyesine ait Müftü Mahallesinde bulunan taşınmazın satılması maddesinde satılma kararı verilen arsanın yer ve konumu aydınlatıcı bilgilendirme yapılmadan artık parsel satışı gibi gösterilip aynı gün ek madde şeklinde Meclise getirilmiş gerekli açıklamalarda bulunulmamıştır.

Adı geçen taşınmaz araştırıldığında Pafta:7, Ada: 405, Parsel: 993 olup 2758 m2 olan mevcut terminal yanı, Halk Otobüslerinin bulunduğu durak arasının olduğu tespit edilmiştir.

Aşağıda imzası bulunan bizler meclis üyesi olarak bu arsanın satılmasının Kdz. Ereğli'nin imarı ile ilgili yapılaşma açısından sıkıntılara sokacağı endişelerini taşımaktayız.

Her zaman zengin belediye olmakla övündüğümüz Kdz. Ereğli Belediyesi'nin taşınmazlarının hangi gerekçe ile teker teker satılmasının izahını anlamakta güçlük çekmekteyiz.

Kdz. Ereğli Kent Merkezinde olan ve değeri para ile asla ölçülemeyecek yer olan bu arsanın satılması ile ilgili mecliste alınmış olan satış kararının iptali için meclis gündemine ek gündem maddesi olarak ilave edilmesini rica ederiz.'

3 AKP meclis üyesinin destek verdiği önerge 7 oyda kalıp gündeme alınmaz iken, adı geçen arsa satışı ile ilgili bir çok spekülasyonlar yapılmaya başlandı.

Daha sonra gazetemiz merkezini ziyaret eden CHP'li , A. Kadir Sözer, Hasan Pınarcık ve Fevzi Ekşi bu arsa satışının Şubat ayı toplantısında ek gündem maddesi olarak getirilmesini ve satılacak olan arsanın plan üzerinde gösterilmeden karar altına alınmasının doğru olmadığına dikkat çekerek, ilçe halkını gelişmelerden haberdar etme sorumluluklarını yerine getirdiler.

DİSİPLİN KURULU İMASI

Bu önergenin verilmesi üzerine CHP'nin grup kararı bulunduğunu ve bu karara uymayanların da disiplin kuruluna sevki konusunda ilçe yönetiminin sorumluluğunun bulunduğunu ifade eden Posbıyık'a meclis üyelerinden Halil Bozkuş konuyu grup toplantısında gündeme getirdiğini ve bu konuda kuşku taşıdığını belirtti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kasabalı :

OYUN BİTİNCE ŞAHTA PİYONDA AYNI KUTUYA KONUR

KOMUTA UYMAMIŞLAR :

Mustafa adıyla yorum yapan değerli vatandaşım.Sen niye bu kadar üzülüyorsun,anladık bu dört meclis üyesi indir kaldır komutuna uymamışlar.CHP böyle bir partiyse tutmayın verin disipline ATIN.

Tuzu KURU :

Mustafa adlı yorumcu ağan bu meclis üyelerini atacözmü dedi sana,sen genel merkeze çok gittin oraları iyi bilirsin.Sende 2014 seçimlerini izle,küçük düşünme

mustafa :

Hiç bir CHP yöneticisi,meclis üyesi partinin tüzüğünden doğan iç uygulamaları basınla paylaşamaz zira CHP partisinde hak arama yolları hiç bir zaman tıkanmaz olmadı ile olmadı genel merkeze gidersin derdini anlatırsın olmadı istifa edersin ozaman çıkıp basınla paylaşırsın bu arkadaşlarımız hakılıdır haksızıdır ama son zamnlarda bunu alışknalık haline getirdiler CHP partisi parti içi sorunları dışarı taşıyanları asla affetmez merak etmeyin izlemeye devam edin

Ünal Savaş :

20. ŞOV FESTİVAL İÇİN SAĞLANACAK KAYNAĞIN TEMELİ OLAN “ŞARTLI BAĞIŞLAR” İÇİN MECLİS KARARININ ALINDIĞI KRİTİK OYLAMADA BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINA KATILARAK; KİŞİSEL MENFAATLER YERİNE, HALKIN MENFAATLERİNİ ÖN PLANDA TUTARAK HAYIR OYU VEREN DEĞERLİ CHP' Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ SAYIN HALİL BOZKUŞ, SAYIN HASAN PINARCIK, SAYIN ABDÜLKADİR SÖZER VE SAYIN FEVZİ EKŞİ BEYE; EVİNE İKİ EKMEK GÖTÜRME DERDİNDE OLAN ZOR DURUMDAKİ HALKIMIZIN, ASGARİ ÜCRETE DAHİ ÇALIŞMAK ZORUNDA KALAN AMA İŞ BULAMAYAN GENÇ İŞSİZLERİMİZİN, PSİKOLOJİK BUNALIMA GİREREK İNTİHARA KALKIŞAN VATANDAŞLARIMIZIN, SİFTAH YAPAMAYAN, SATIŞ YAPAMAYAN, KEPENK KAPATARAK İCRALIK DURUMA DÜŞEN ESNAF VE İŞADAMLARIMIZIN HİSLERİNE VE BEKLENTİLERİNE TERCÜMAN OLDUKLARI DEMOKRATİK DİK DURUŞLARI İÇİN, SONSUZ TEŞEKKÜRLER. TEBRİKLER, TEŞEKKÜRLER, TEBRİKLER. SAYGILARIMLA “FESTİVALE HAYIR. ÜRETMEDEN TÜKETMEK, EREĞLİ'Yİ TÜKETMEKTİR.” “BUGÜNÜN İSRAFI YARININ KITLIĞIDIR.” Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü

ZONGULDAK :

ÖNDER GAZETESİ VE İNTERNET SİTESİNİN BU HABERLERİNİN VE GELEN YORUMLARIN CHP GENEL MERKEZİNE ULAŞTIRILDIĞI VE PARTİNİN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNİN BU KONULARDAN VE YORUMLARDAN HABERDAR OLDUKLARI BİLİNMEKTEDİR. SAYGILARIMIZLA...

vATANDAŞ 2 :

Vatandaş adlı yorumcu duyduğun doğru,orası satldı,sen yenimi duydun,sağır sultan bile duydu.3.1 Milyar, eski parayla 3 tirilyon 100 bin ira deyala.

vatandaş :

B elediyenin çarsı içindeki eski den adı tansa olraka bilinen sonradan aygün market olan dükkanıda sattığı doğrumudur bu konuyu bilen yada duyan varmı millet

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.