LAFARGE EKSPER'İ TANITIYOR

Tarih: 2012-05-03 00:00:00

Merkez Laboratuarları Fransa'da, Avrupa Teknik Merkezi ise Avusturya'da bulunan Lafarge'nin Kdz.Ereğli'de bulunan fabrikasında, Batı Karadeniz Bölgesi için özel torbalı çimento üretimine başlanıldı. Bu yıl 179 kuruluş yıldönümünü kutlayan Lafarge Şirket

Merkez Laboratuarları Fransa'da, Avrupa Teknik Merkezi ise Avusturya'da bulunan Lafarge'nin Kdz.Ereğli'de bulunan fabrikasında, Batı Karadeniz Bölgesi için özel torbalı çimento üretimine başlanıldı.

Bu yıl 179 kuruluş yıldönümünü kutlayan Lafarge Şirketler topluluğunun Kdz.Ereğli'de 20. faaliyet yılını dolduran Lafarge Ereğli Çimento firması tarafından, Batı Karadeniz Bölgesi'nde pazarın ihtiyaçlarına cevap verecek yeni ve özel bir çimento üretimine başlanıldı. Zonguldak Memurlar lokalinde yapılan bir toplantı ile 23 Nisan 2012 tarihinde üretimine başlanılan ve eksper ismi verilen ürün bölgedeki müteahhitlere, inşaat ustalarına, kalfalarına ve bayilere tanıtımı yapıldı. İlk sunumu yapan Lafarge Ereğli Çimento'nun Genel Müdürü Merter Gençer, 64ülkede 68 bin çalışanı ile faaliyetlerini sürdüren Lafarge ve 250 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunan Lafarge Ereğli Çimento fabrikası ile ilgili genel bilgiler verdi. Gençer, 2011 yılında 15.2 2 milyon Euro ciro gerçekleştiren Lafarge firmasının 1604 endüstriyel tesisi, 125 entegre çimento fabrikası ve 43 eğitme tesisi ile yıllık 215 milyon ton kapasite ile faaliyet gösterdiğini kaydetti. Lafarge'nin satış cirosunun yüzde 65'ini çimento alanında, geri kalan yüzde 35'i agrega ve beton alanında gerçekleştirdiğini anlatan Gençer, satışların yüzde 32'sinin Avrupa, yüzde 38'nin Ortadoğu ve Afrika, yüzde 19'u Amerika ve yüzde 12'sinin Asya kıtasında gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi. Lafarge Ereğli Çimento fabrikasının ise ISO 9001, OHSAS 18001 ve European Conformity (EC) sistemleri ile üretim yapılarak, hizmetlerin sürdürüldüğünü vurgulayan Gençer, TS EN 197-1 standardına göre üretim ve satış yapıldığını kaydederken, ürünlerin bağımsız denetim kuruşları tarafından belgelendirildiğini ve denetlendiğini de söyledi. Lafarge Ereğli Çimento'nun daha uzun yıllar üretimini sürdürebilmesi amacıyla 1 milyon Euro değerinde yenileme yatırımı yaptığını hatırlatan Gençer, ürün geliştirmede Laferge'nin 200 yıllık teknik bilgi birikiminden faydalanıldığını da belirtti. Gençer, yeni ürün Eksperin pazarın değişen ihtiyaçlarına cevap vereceğini belirterek konuşmasını tamamladı..

Sunuma devam eden Lafarge Ereğli Çimento Fabrikası Satış Müdürü Barış Kolsuz, yeni ürün eksper, eksperin avantajları, özellikleri, uygulama alanları gibi konularda katılımcılara bilgi verdi. Pazar ihtiyacına uygun ürün geliştirmek amacıyla usta ve kalfalarla yapılan toplantılarda, 'çalışma süresinde kolaylık, yüzey düzgünlüğü, karma kolaylığı ve dayanıklılık' gibi talepler üzerine eksperin geliştirildiğini anlatan Kolsuz, ürünün geliştirilmesi sürecini şöyle anlattı:
Deprem sonrası uygulamaya konulan yönetmelikler, yapı denetimin tüm Türkiye'de uygulama başlaması ile birlikte elle beton dökümü yasaklandı. Torbalı çimento pazarı ise buna paralel olarak sıva, şap ve duvar örme harcı üzerine yoğunlaştı. Torbalı çimento ürünümüzde, yeni gelişen taleplere göre özelliklerin iyileştirilmesi amacı ile bir çalışma başlattık. Pazarın ihtiyacını anlamak ve uygun ürünler geliştirmek için usta ve kalfalarımızla toplantılar ve anket çalışmaları yaptı. Taleplerin ise çalışma, süresinde kolaylık, yüzey düzgünlüğü, karma kolaylığı ve dayanıklılık konularında yoğunlaştığını gördük. Sonra Laferge Merkez laboratuarları ve Laferge Avrupa Teknik merkezi ile koordineli çalışarak, yeni ürünümüzü geliştirdik. Bu ürünlerimizi laboratuarlarımızda teste tabi tuttuk, aynı zamanda ustalarımız ile kör testler yaptık. Ürünleri işaretlemeden ustalarımıza denettik ve görüşlerini aldık. Aldığımız geri beslemeler doğrultusunda Eksper'i dizayn ettik ve pazara sunuyoruz.

EKSPERİN AVANTAJLARI
Kolsuz, Eksperin şap, sıva, duvar harcı, genel beton uygulamaları, deniz yapıları, sülfat, klor ve asit etkisine maruz betonlar, alkali agrega reaksiyonu riski taşıyan betonlar, kütle betonlar gibi geniş uygulama alanı bulunduğunu ifade etti. Kolsuz, eksperin avantajlarını da şöyle sıraladı;
Eksper daha uzun priz süresi ile çalışma süresinde kolaylık sağlayacaktır. İçerisine koyduğumuz mineral katkılar sayesinde kolay mastarlanır ve daha düzgün bir yüzey verir. İşlenebilirliği iyileştirildiği için harcı karmak kolaylaşacaktır. Aynı zamanda sıva ve harcın rengi daha koyu olacak, beton rengini daha kuvvetli gösterecektir. Kullanıma dönük tüm bu özelliklerin yanında, eksper çevreci bir çimentodur. Formülü ile atmosfere salınan karbondioksit gaz emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunmaktadır. Karbon ayak izi dediğimiz bu konu henüz ülkemizde çok ön plana çıkmamıştır. Ancak karbon izi seviyesinin Avrupa'da karbon izi seviyesinin ürünün fiyatlaması ile doğrudan ilişkisi vardır. Eksper EN 197-1'e göre R tipi bir çimentodur. Bu erken dayanımının yüksek olduğuna işaret etmektedir. Pazara sunduğumuz bir yenilik daha var. 25 kilogramlık torbalar ile de satışa sunulacak. Özellikle 25 kilogramlık torbalar, küçük işler için taşıma kolaylığı sağlayacaktır. Dayanıklılık, beton un uzun dönemdeki performansına işaret etmektedir. Eksper, formülündeki mineral katkılar sayesinde 28. günden sonra da önemli dayanım artışı sağlar. Betonun maruz kalabileceği sülfat, klor, deniz suyu, gibi zararlı ortam etkilerine karşı koyabilme özelliği gösterir. Betonda daha düşük boşluk ve bu sayede donatı korozyonuna direnç sağlar. Özellikle büyük hacimli kütle betonlarında hidratasyon reaksiyonlarından kaynaklanan yüksek sıcaklığı neden olduğu çatlakların önlenmesinde etkilidir.

Son olarak konuşan Lafarge Ereğli Çimento Kalite Mühendisi Serkan Köktürk ise eksperin teknik özellikleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Programa katılan müteahhitler, inşaat ustaları, kalfalar ve bayi temsilcileri de, yeni ürünün özelliklerini büyük bir hayranlıkla dinledi. Soruların da cevaplandırılmasının ardından ikram edilen yemekle program sona erdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.