LAZ MARKS'A BÜYÜK İLGİ

Tarih: 2010-04-16 00:00:00

Nazım Hikmet Kültür Evi girişimcileri ve Merdiven Kitabevi'nin katkılarıyla "Laz Marks" adlı politik stand-up, önceki akşam Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sahnelendi. Yılmaz Okumuş'un "Laz Kapital" adlı kitabından sahneye uyarlanan oyun, Haldu

Nazım Hikmet Kültür Evi girişimcileri ve Merdiven Kitabevi'nin katkılarıyla "Laz Marks" adlı politik stand-up, önceki akşam Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sahnelendi. Yılmaz Okumuş'un "Laz Kapital" adlı kitabından sahneye uyarlanan oyun, Haldun Açıksözlü'nün tek kişilik sunumuyla Zonguldaklı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. ''Laz Marks'', cesur anlatımıyla emperyalist güçlere, hükümete, hakkını aramak için mücadele veren insanlara uygulanan polis şiddetine ve sistemin tüm diğer çarpıklıklarına eleştirel bir yaklaşım sunuyor. Politik bir stand-up özelliği taşıyan oyun boyunca sahneyi dolduran Laz Marks karakteri, sömürü karşıtı sosyalist fikirlerini Kazım Koyuncu'dan Trabzonspor'a, hamsiden Karadeniz'e kadar birçok yerel öğeyle harmanlayarak izleyiciye sunuyor. Günümüzde halkın büyük çoğunluğunu saran umutsuzluk ve yenilmişlik hislerini dağıtan umut dolu oyun, tüm halkın kurtuluşu için harekete geçmek adına bir kıvılcım yakıyor. Halka egemen olan tükenmişlik ve çaresizlik dolu düşüncelere karşı çıkan oyun, 78 gün boyunca Ankara' da hakkını arayan Tekel işçilerinden, 1991 Zonguldak madenci yürüyüşünden, Latin Amerika'da yaşananlardan, Deniz Gezmiş'ten, Mahir Çayan'dan, Yusuf Aslan'dan, Atatürk'ün önderliğinde emperyalist güçlere karşı kazandığımız zaferden örneklerle artık uyanma vaktinin geldiğine dikkat çekerek sonlanıyor. Oyun sırasında özelleştirmelerden bahsedildiği sırada Laz Marks karakterinin seyircilere yönelttiği, ''Sizin şehirde özelleşmeyen bir yer kaldı mı?'' sorusuna seyirciler hep bir ağızdan ÇATES yanıtını verirken, bu soru Zonguldak'ta yaşanan özelleştirmelerden duyulan memnuniyetsizliği bir kez daha su yüzüne çıkardı.
"1991'DEN SONRA SESİNİZ KISILMIŞ"
Sürekli seyircilerle diyaloğa giren oyuncu, "Bu oyun için sadece bana dava açıldı. Seyirciler için henüz böyle bir durum görülmedi. Ama sizi de anlıyorum. 1991'den sonra sizin de sesiniz kısıldı. Demek ki, Mengen'den döndürülünce böyle oluyormuş" dedi. Oyunun bitiminde Laz Marks karakterine hayat veren Haldun Açıksözlü, salonu dolduran tiyatroseverler tarafından ayakta alkışlandı. Bu etkinliği düzenleyen ekip adına sahneye çıkan Recep Sayın, tiyatro ekibine Zonguldak'ın simgesi olan madenci heykelinden armağan ettikten sonra Anadolu turnesinin Zonguldak ayağında ''Laz Marks''ı yalnız bırakmayan tiyatroseverlere teşekkürlerini sundu. Oyun sonunda, tiyatrocularla seyirciler arasında geçen konuşmalarla sohbet ortamına bürünen bu renkli etkinlik, Haldun Açıksözlü'nün ekibine verilen karanfilleri izleyicilere atmasının ardından son buldu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.