LİMAN PROJESİ ALAPLI'YI UÇURACAK

Tarih: 2010-02-11 00:00:00

Alaplı Şoförler Odası Başkanı Kemal Çam, yapılması düşünülen liman projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Liman projesinin ilçeyi ekonomik anlamda uçuracağını belirten Çam, "İlçemizde yapılması düşünülen liman projesi özellikle nakliyecilik yapan

Alaplı Şoförler Odası Başkanı Kemal Çam, yapılması düşünülen liman projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Liman projesinin ilçeyi ekonomik anlamda uçuracağını belirten Çam, "İlçemizde yapılması düşünülen liman projesi özellikle nakliyecilik yapan şoför esnafımızı ekonomik olarak rahatlatacaktır. ÇED raporu ve projelendirme bittiği zaman 15- 20 kamyon hafriyat dökersin, bir tane büro yapılır birde bekçi konur. Bu işin uzmanları yer konusunda nereyi uygun görürse orası olmalıdır. Benim liman konusuyla ilgili en çok sevindiğim nokta 1300 metre uzunluğunda 70 metre genişliğindeki alanın ALPORT firması tarafından yeşil alan yapmasıdır. Bu bölge takriben 12.000 Milyon TL. olarak maliyet tutmaktadır. Alaplı Belediyesi bu şekilde ilçeye 12.000 Milyon TL'lik daha çok hizmet yapacağıdır.
Alaplı'da yapılmakta olan OSB var. Şimdiye kadar bu OSB'ye tek bir yatırımcı müracaat etmedi. Neden etmedi? Çünkü Alaplı Düzce arasındaki duble yol yoktu. Bölgede düzgün çalışan bir liman yoktu. Fakat şimdi Düzce ile Ereğli arasında duble yol çalışmaları başladı bazı bölgelerde tüneller dahi yapılmaya başlandı. Bu esnada yol sorunu çözülmektedir. Geçmişte siyasetçilerin başarıları ile AK-Al iplik fabrika kurulmuş. Ondan sonra Alaplı'ya dışardan birçok yatırımcı geldi, yerlere baktılar arsa ücretleri çok ucuz olmasına rağmen yatırım yapmak için girişimde bulunmadılar. Bunların yatırımdan kaçmalarının en büyük sebebi ulaşımdaki zorluklardır. Demiryolu, deniz taşımacılığı yok. Kara taşımacılığı için de yollarda yetersiz. İşte bu olumsuzluklardan dolayı Alaplı'ya başka ciddi yatırımcı gelmedi. Eğer limanı da Alaplı'ya yapabilirsek işte o zaman OSB, Molabey yolu üzerindeki boş arsalar yatırımcılar için paylaşılamayan yerler olur, cennet olur. Düzde'de İtalyan firması Ferroli büyük bir fabrika açtı. Bünyesinde 2500 kişi çalışıyor. Bu firma imal ettiklerini deniz yoluyla göndermek için Dil İskelesini kullanıyor. Düzce ile Dil İskelesi arası 170 Km. Alaplı Düzce arası 40 Km. Alaplı'da liman olursa bu firma ihraç ettiklerini ya da ithal ettiklerini Alaplı'dan mı gönderir yoksa karışık trafiği olan Dil iskelesinden mi? Tabi ki Alaplı'dan gönderir. Bu liman projesi Alaplı'yı yürütmez. Bu proje uçurur. Alaplı'yı uçurur. Alaplı Limanı Düzce otobanına 40 dakika uzakta olduğundan Anadolu'daki sanayi şehirleri de ulaşımdaki kolaylıktan dolayı ilçemizi tercih edeceklerdir. Alaplı Liman sayesinde kendi ayaklarının üstünde fazlası ile duracak bir şehir olur. Limana gelen gemiler ortalama en azı 6 ya da 7 gün denizlerde seyahat ediyorlar. Limana geldiklerinde gemilerin gıda ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasında Alaplı esnafı büyük kazançlar elde edecek. Her gemi ortalama 30-35 Bin TL'lik alış veriş yapacağı düşünülürse esnafımızın büyük kazancı olacağı da hesaplanmalıdır" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.