MAAŞ BORDROLARI YAKILDI

Tarih: 2012-02-15 00:00:00

KESK'e bağlı sendikalar Zonguldak Madenci Anıt'ı önünde toplanarak, eylem düzenledi. İktidar aleyhine sloganlar atan gurup adına açıklama yapan KESK Zonguldak Şubeler Dönem Sözcüsü Mehmet Dalgıç, konfederasyon ve sendikalara yönelik baskıların son bulması

KESK'e bağlı sendikalar Zonguldak Madenci Anıt'ı önünde toplanarak, eylem düzenledi. İktidar aleyhine sloganlar atan gurup adına açıklama yapan KESK Zonguldak Şubeler Dönem Sözcüsü Mehmet Dalgıç, konfederasyon ve sendikalara yönelik baskıların son bulması gerektiğini söyleyerek, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Dalgıç, Bugün 15 Şubat Kamu emekçileri ilk kez 2012 yılının ikinci ayında da zamsız maaş alıyor. Geçtiğimiz ay sadece 2.68'lik enflasyon farkı ödenen 2 milyonu aşkın kamu emekçisi ve 1 milyon 800 bin emekli, bugün yine zamsız maaş almak zorunda kalmıştır. Maaşlarımıza ancak günlük bir simit almaya yetecek kadar 'enflasyon farkı zammı' yapan AK Parti iktidarı, yaptığı Anayasa değişikliğinin gereği olarak çıkarması gereken toplu sözleşme yasasını geçen 18 ayda hala Meclis'ten geçirmeyerek maaş zamlarımızı sürekli ertelemekte ve sonuçta milyonlarca kamu emekçisini ve ailelerini mağdur etmektedir. KESK, grev hakkımızın yasal teminat alındığı özgür bir Toplu Sözleşme düzeni talep etmektedir. Bunun için örgütlenme özgürlüğünün önündeki bütün engellerin kaldırılmasını, aynı işyerinde çalışan tüm emekçilerin aynı sendikalara üye olabilmesini, toplu sözleşmenin kapsamının ekonomik, demokratik, mali, sosyal ve özlük haklarımızı kapsayacak biçimde genişletilmesini ve her sendikanın üyeleri adına toplu sözleşme yapabilmesini savunmaktadır. Kamu emekçilerinin haklarını yirmi beş yıldır her koşulda savunan KESK, yıllardır birçok baskıya maruz kaldı. Son dönemde Meclis'teki 4688 sayılı yasa taslağına karşı ülke genelinde eylem ve etkinliklerimizi sürdürürken hem hükümet hem de yandaşları tarafından çeşitli baskı ve karalamalarla mücadelemiz gölgelenmeye çalışılıyor. Bugüne kadar baskı ve yasaklarla engelleyemedikleri mücadelemizi, bizlere yönelik adli ve siyasi baskılarla zayıflatmaya çalışıyorlar. 13 Şubat günü konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın yöneticisi ve üyesi olan 15 kadın arkadaşımız gözaltına alındı. Kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin her geçen gün arttığı, açlığın ve yoksulluğun faturasını büyük oranda ödeyen kadınlarımızın haklarının savunulmasını önemli bir görev olarak kabul eden KESK'li kadınlar, 8 Mart eylem ve etkinlik programlarını açıkladıktan iki gün sonra gözaltına alındılar. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz, hiçbir baskı ya da gözaltı kadın mücadelesini yükseltmemizi engelleyemeyecektir dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.