MADDE BAĞIMLILIĞI ANLATILDI

Tarih: 2011-01-12 00:00:00

Zonguldak Sağlık Müdürlüğü tarafından Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi ve Fener Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrencilere madde bağımlılığı ve sigaranın zararları konusunda eğitim verildi. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar
Zonguldak Sağlık Müdürlüğü tarafından Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi ve Fener Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrencilere madde bağımlılığı ve sigaranın zararları konusunda eğitim verildi. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi Müdürü Esin İlhan tarafından Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Fener Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrencilere, madde bağımlılığı ve sigaranın zararları anlatıldı. Öğrencilerle eğitimciler arasında soru cevap şeklinde geçen konferansa öğrenciler büyük bir ilgi gösterdi. Öğrencilere yönelik verilen konferansa konuşmacı olarak katılan Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi Müdürü Esin İlhan, “Madde bağımlılığı, ülkemizde son yıllarda özellikle lise öğrencileri arasında yaygınlaşmakta olup, kullanmaya başlama yaşının ise 15'in altına düştüğü görülmektedir. Gençler arasında ilk başta merakla başlayan madde kullanımı, sonraları bağımlılık halini almaktadır. Böylece madde kullanmaya alışan kişi madde bulabilmek için çeşitli suçlara yönelmekte ve yuvarlandığı bataklığa okul arkadaşlarını da çekip sürüklemektedir. Madde kullanımın özelikle genç kesimde giderek artan boyutlarda gözlenmesinin en önemli nedeni çevreyi etkileme ve kendini kanıtlama çabasının bu dönemde çok fazla olması, olası kötü sonuçların kolaylıkla en aza indirgemesi ve göz ardı edilmesidir. 'Bana bir şey olmaz' düşüncesi hakimdir ve gelecekte olabilecek riskler çok uzak görülür. Genç, o anda oradaki sonuçlarla daha çok ilgilidir. Dolayısıyla bağımlılık yapıcı maddenin o anda vereceği doyum ya da çevrenin baskılarından kurtulmak genç için önemliyken, maddeye bağlı olarak sonradan çıkabilecek sağlık sorunları pek de umursamaz. Bununla birlikte aile içersindeki huzursuzluklar, aşırı kısıtlatıcı baskıcı veya serbest tutumlar, ailede uyuşturucu madde kullanan bireylerin varlığı, çocuğun toplumsallaşma süreci, ailenin sosyo-ekonomik statüsü, maddenin elde edilebilme kolaylığı, yetersiz yanlış eğitim, grup baskısı ve arkadaş çevresi toplumun değer sistemlerine karşı gelme isteği ve genetik yapının maddeye yatkınlığı da madde bağımlılığı bakımından büyük risk oluşturmaktadır” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.