MADEN OCAĞINDAKİ EYLEMDE SON DAKİKA!..

Tarih: 2014-12-19 09:51:00

Kandilli’deki özel kömür işletmesinde çalışan madencilerin, 60 arkadaşlarının iş akitlerinin feshedildiği gerekçesiyle başlattıkları ocaktan çıkmama eylemine yaklaşık 470 civarında işçi sonlandırırken 30 kişi ise ocaktan çıkmadı.   Genel Maden İşçil

Kandilli’deki özel kömür işletmesinde çalışan madencilerin, 60 arkadaşlarının iş akitlerinin feshedildiği gerekçesiyle başlattıkları ocaktan çıkmama eylemine yaklaşık 470 civarında işçi sonlandırırken 30 kişi ise ocaktan çıkmadı.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu yaptığı açıklamasında, 2 gündür 500 maden işçisinin yeraltında eylem gerçekleştirdiğini, işverenin ise bu akşam saatlerinde işletmeyi kapatma kararı aldığını belirtti.

 

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Mutlu şunları söyledi: “2 gündür eylemde idik 500 maden işçisi maden ocağındaydı. Hiçbir devlet yetkili hiç kimse buna bir açıklama yapmadı. İşçilerimiz adına bölgemiz adına üzülüyoruz. Bu kadar kömür yer altında yatarken insanlarımızın istihdamdan yoksun bırakılmasına üzülüyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz, yapacak bir şey yok. İşçilere işveren buranın kapatılacağını duyurdu, işçilerimiz de hem sağlık sorunları hem umutsuzluğa kapıldıkları için ocaktan çıkmak zorunda kaldılar. Maden ocağında ise 30 kişinin kaldığını biliyoruz o arkadaşlarımız da eylemlerine devam edecekler”

 

“SAATLERCE BEKLEDİK”

Maden ocağından çıkan Ömer Demir, ata mesleğini sürdürmek istediğini belirterek, “Aşağıda bir mücadele vardı. Bizlere maden ocağının kapatılacağını işveren söyledi. Bu saatten sonra yapılacak eylemlerin hiçbir fayda etmeyeceğini belirttiler. Biz de değerlendirdik eylemi sonlandırdık ama bazı arkadaşlarımız kendilerini ocağa kilitlediler. Onlar çıkma noktasında değiller biz de mücadele etmek anlamına dışarıdan destek vereceğiz. Aşağıda saatlerce bekledik, bekleyiş içerisinde olduk, işimize sahip çıkmak istedik ama çıkamadık”

 

“EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ”

7 Yıldır kömür işletmesinde kömür üretim bölümünde çalıştığını belirten 30 yaşındaki Ersan Çimen “Eylemimize son verdik. Arkadaşlar ile karar aldık, artık yapacak hiçbirşey yok dediler. İşveren de geldi. Duygusal olarak hepimiz de çöktü. Saatlerce kaldık, arkadaşlar perişan haldeler. Yeraltında bir şekilde ısınmaya çalıştık, soğuktu. Birbirimize sarılarak kenetlenerek durduk, sonuç alamadık. Bundan sonra ne bileyim benim dedem, babam madenden emekli, akrabalarımız madende çalıştı. Ekmeğimizin peşindeyiz” dedi.

İşçilerin bir bölümü işletmeden ayrılarak evlerine gitti.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Kerem Akalın :

Hüseyin Avni bey, ben kardeşiniz Fevki Akalın'ın oğlu Kerem Akalın'ım. Lütfen bana ulaşın, siz ölmeden önce konuşacak mevzularımız var.İletişim için google a yake bilişim yazın çıkan sonuçlardan bana ulaşırsınız.

Hüseyin Avni AKALIN :

Sayın yetkili : Yayınlanmasını kabul ettiğiniz yorumlar teröristlerin yüzlerini kapatarak molotof ve havai fişek atmasıyla eşdeğer. Özellikle isimleri hedef alan yorumların açıkça adlarını açıklaması gerekmezmi ?. Nickname kullanılmasından vaz geçmelisiniz, Ben kandillide 35 yıl oturdum, kimin madenci olduğunu çok iyi bilirim. Kimseye cevap verme derdim yok, sadece tespit yapıyorum ve son durumun nedenini irdeliyorum, ekmeğinin peşinde olanlarla servet peşinde olanların ayrılması gerektiği kanısındayım. Sizler gazetecisiniz, bu gibi yorumları yayınlamanız akılları karıştırıyor.

emekli madenci :

sayin avni akalın bey davulun sesi gibi yazdıklarun uzaktan hoş geliyor. senin ttk da çalıştığın zamanları biz biliriz. yeniler bilmez bek seni. bi kuruşluk faydan olmadı 30 senede ttkya. ocaklan uğraşacağına arabanla uğraşıp durdun. sen en son akil verecek birisin.

madenci :

Ne kadar kolay yazıp ciziyorsunuz yazdıklarınız okununurken öfkeye sebep veriyor olayı çapıtıyorsunuz altı aydır bu insanlar destek ararken neredeydiniz gitmedikleri vekil siyasi parti lideri bakan yardımcısı kalmadı siz neyden bahsediyorsunuz korumaya çalıştığınız kurum kar marjının üstünde bir durumamı hakim önce ttk nın devlete zararı sorgulanmalı insanları oyuna getirdiler devlet sustu yöneticiler sustu insanlık sustu şimdi çığırtkanlık yapmasın kimse.

Hüseyin Avni AKALIN :

Bundan tam 4 yıl önce hazır rezervlerin kendilerinin çalışma öngörü sürelerine yeteceği düşüncesiyle hazırlık çalışmalarına son vererek bu rezervle devam etmişler ve işin sonuna geldiklerini yaptıkları hatadan kurtulma imkanı olmadığını gördüklerinde dikkati başka yöne yoğunlaştırmayı seçmişlerdir. Sorumlular tamamen bu kararı verenler ve bu arada ayrılan daha uyanıklardır. Şimdi TTK’dan hazırlık için 48 ay yani tam artı 4 yıl mühlet istemektedirler. Bu 4 yıl gecikmenin hesabını kim verecek, herhalde işçi değil çocukları hiç değil, bu zararın en alt değerden hesaplandığında 4,5 trilyon tutmaktadır. 48 ayın değeri nasıl hesaplanacaktır, kimsenin o hesabı yapacak matematik bilgisine sahip olduğunu sanmıyorum. Bu işçiler dışardan destek arayacaklarına sorumlulardan hesap sormaları gerekir. En azından kendilerini alet etmeyeceklerdir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.