MADENCİ AİLELERİ HAK PEŞİNDE

Tarih: 2012-09-21 00:00:00

TTK Armutçuk Müessesesinde 1983 yılındaki grizu patlamasında yaşamını yitiren 103 madencinin yakınları, o dönemde kendileri için toplanan yardımların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ereğli Kömür Havzası Amelebirliği Yardımlaşma ve Biriktirme Sandığın

TTK Armutçuk Müessesesinde 1983 yılındaki grizu patlamasında yaşamını yitiren 103 madencinin yakınları, o dönemde kendileri için toplanan yardımların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ereğli Kömür Havzası Amelebirliği Yardımlaşma ve Biriktirme Sandığında fona aktarıldığını ileri sürerek paranın ailelere ödenmesi için Bakanlığa başvurdu.

Grizu faciasında babasını kaybeden maden işçisi Baki Tura, TTK Kozlu Müessesesi maden ocağında 1992'de 263 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciasından sonra da benzer kampanyanın düzenlendiğini belirledik. Ancak o günün sorumluları toplanan bağış ve yardımları Kozlu'da şehit olanların eş ve çocuklarına eşit şekilde dağıtmışlar. 1983'te niye bu yapılmadı? dedi.

Amelebirliği Başkanı Hasan Yılmaz'da, Halen fonda birikmiş bir para var. 1992'deki Kozlu'da yaşanan patlamada ölen şehitler için toplanan paraları, o dönemin valiliği hak sahiplerine dağıtmış, fona aktartmamış. Armutçuk'taki grizu faciasındaki hayatını kaybeden ailelerin yakınları da benzer uygulamanın kendilerine de yapılması için Bakanlığa müracaat etmiş sözleri ile konuştu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesse Müdürlüğü maden ocağında 7 Mart 1983'te meydan gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 103 madencinin yakınları, faciadan 29 yıl sonra kendileri için toplandığını ileri sürdükleri yardım parasını almayı hedefliyor. Meydana gelen üzücü grizu patlamasının ardından valilik ve sendika tarafından açılan yardım kampanyasında toplanan paraların, ailelere dağıtılmak yerine fonda toplandığını öne süren bir grup madenci yakını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na müracaat ederek Amelebirliği bünyesinde fonda biriken paranın eşit oranda kendilerine ödenmesini bekliyor.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANMIŞ

Yardım fonunun oluşturulmasına ilişkin yönetmelik 2 Aralık 1983 tarihli Resmi Gazete'nin 18239 sayılı baskısında da yer alıyor. Yayımlanan yönetmeliğin ikinci maddesinde "İş Kazaları Yardım Fonu, Ereğli kömür havzasında 7 Mart 1983 ve 11 Nisan 1983 tarihlerinde meydana gelen grizu olayları dolayısıyla yapılan ve Zonguldak Valiliği ile Türkiye Maden İşçi Sendikaları Federasyonu'nda (Türkiye Genel Maden İşçileri Sendikası) toplanan yardım ve bağışlardan oluşur" ifadesi yer alıyor. Yönetmelikte, fonun gelir kaynakları arasında ilk sırada 1983'teki grizu faciaları dolayısıyla yapılacak yardımların yer aldığı belirtilerek, fondan yararlanma koşulları da belirtiliyor.

YURT İÇİ VE DIŞINDAN BAĞIŞ TOPLANMIŞ

Patlamada 37 yaşında hayatını kaybeden Hasan Tura'nın oğlu Baki Tura yaptığı açıklamada, babasının hayatını kaybettiği maden ocağında çalıştığını, yıllar sonra haklarını aramak için mücadele başlattıklarını söyledi. Yaptıkları araştırmada facianın ardından yardım kampanyası başlatılarak para toplandığını belirlediklerini aktaran Tura, şöyle konuştu:  "O dönem şehit olan madencilerin yakınlarına, eş ve çocuklarına yurt genelinden ve yurt dışından bağışlar toplanmış. Biz bu bağışların ve yardımların akıbetini daha yeni öğrendik. Yaptığımız araştırmada, TTK Kozlu Müessesesi maden ocağında 1992'de 263 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciasından sonra da benzer kampanyanın düzenlendiğini belirledik. Ancak o günün sorumluları toplanan bağış ve yardımları Kozlu'da şehit olanların eş ve çocuklarına eşit şekilde dağıtmışlar. 1983'te niye bu yapılmadı? Biz 1983'teki patlamada hayatını kaybetmiş maden işçilerinin çocukları olarak, toplumun ve kamuoyunun bizlerin acısını paylaşmak için bağışladığı paraların hak sahiplerine dağıtılmasını istiyoruz."

DİLEKÇE İLE BAŞVURUDA BULUNDULAR

Tura, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na konunun araştırılması için dilekçe gönderdiklerini ifade ederek, "Bu konunun takipçisiyiz. Bakanlıktan gelecek cevap doğrultusunda hukuki olarak da hakkımızı arayacağız. Yetkililere sesleniyoruz, o zamanki yöneticilerin yaptığı bu hatayı şimdi siz düzeltin. Grizu faciasında yaşamını yitiren 103 maden işçisinin yüzde 90'ının eş veya çocuklarına ulaştık" dedi.

EŞİT DAĞITILMALI

Diğer madenci yakınları Engin Yiğit, Bayram Şahin, Şaban Artırmak, Mehmet Karaman, Kazım Erol, Şeref Temel, Şaban Kulay, Aydın Aktaş ve Nevzat Yavuz da fonda yaklaşık 13 milyon liranın biriktiğini öğrendiklerini, bunun ölen madenci ailelerine eşit oranda dağıtılmasını istediklerini kaydettiler.

FONDA BİRİKMİŞ PARA VAR

Ereğli Kömür Havzası Amelebirliği Yardımlaşma ve Dayanışma Sandığı Başkanı Hasan Yılmaz, iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, grizu faciasının ardından yardımlar toplandığını, daha sonra o dönemin bazı yöneticileri bir araya gelerek Amelebirliği bünyesinde fon oluşturulmasına yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. Resmi Gazete'de yönetmeliğin yayımlanmasıyla birlikte paranın o günden bugüne fonda tutulduğunu, belli şekilde de yardım olarak dağıtıldığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti: "Halen fonda birikmiş bir para var. 1992'deki Kozlu'da yaşanan patlamada ölen şehitler için toplanan paraları, o dönemin valiliği hak sahiplerine dağıtmış, fona aktartmamış. Armutçuk'taki grizu faciasındaki hayatını kaybeden ailelerin yakınları da benzer uygulamanın kendilerine de yapılması için Bakanlığa müracaat etmiş. Şu anda bize Bakanlıktan gelen bir şey yok. Bakanlığın uhdesinde bir durum. Gerekli değerlendirmeyi yetkililer yapacaktır. Konu hiçbir kimse mağdur edilmeden, yasal çerçevede çözülecektir. Hukuki bir konu, üzerinden de uzun zaman geçmiş. Bu fon zaman içinde madende iş kazaları geçirenlere belirli miktarda destek olarak kullanılmış. Sanırım yüksek faizlerle de bugüne kadar değer kazanarak birikmiş."

Amelebirliği Başkanı Hasan Yılmaz

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

recep aydın. :

1983 maden faciasında kaybettik babamızı.. buradan çetin başkana teşekkür ediyor ve haklarımızın sonuna kadar peşinde olacağını umut ediyorum.. kendiside bir maden şehidi oğludur zaten.. birlik ve beraberliğimizi sağlayarak bu hakkımızı almamız ümidiyle herkese selam ve saygılarımla..

Meryem Ünver :

Ben 1983 grizu faicasında şehit olan Mehmet Ünver'in kızıyım. Kendim Ereğlide olmadığım için haberleri pek takip edemiyorum tesadüfen bakarken bu haberi okudum. İlgilenen arkadşalara bu olayı gün yüzüne çıkar yetkili kişilere ve arkadaşlara öncelikle tşkr ederim . Bu olayda onca aile perişan oldu neden o ailelerle ilgilenilmedi neden onca bağış toplANDı ailelere hakları verilmedi , annem sürekli söylerdi bizlere bir sürü yardım toplANDı bizim hakkımızı yediler diye bizde ihtimal vermemiştik .Bakıyorumda bugün bu yazıyı okuyunca demekki gerçekten bazı yerdeki kişiler haksızlık yapmışlar.Malesef ateş düştüğü yeri yakıyor, o işçiler gibi keşke yerin altına giripte o korkuyu o acıyı onlarda yaşayabilselerdi belki birazcık vicdanlarının sesini dinlerlerdi. Acaba onların çocukları okulda öğretmenleri baban ne iş yapıyor dediği zaman babam öldü diyebildilermi hiç...O kişileri vicadanlarıyla baş başa bıkarıyorum.Gerçeklerin ortaya çıkmasında emeği geçenlere tşkrlerimi sunuyorum...

Enver Zengin :

Benim babamda o patlamada sehit oldu. Bu durumu siddetle kiniyorum hem kendi adima hemde o yardimlari bize gonderen hayirseverler adina. Keske zamaninda yetkililer guvenlik tedbirkerini alsalardida bu grizu hic olmasaydi

süleyman morcu :

bir maden şehidi çocuğu ve bir madenci olarak buradan çetin başkana teşekkürlerimi sunuyorum.bu zamana kadar bu para burada değilmiydi.bundan önçeki amele birliği başkanı veya şube başkanları niye ğöz ardı etmişler.bu madenlerde şehitlerimize saygı gösterilmediği gibi çalışanlara hiç saygı yok sayın çalışma bakanımızın bu konuyla ilğileneceğine inanıyorum.

Cefair KOCAMAN :

Bende 1983 grizu faciasında şehit olan Recep KOCAMAN'ın kızıyım.Böyle bir olayı duyduğumda inanamadım.Nasıl böyle ficdansızca bir olaya sebep olurlar bir türlü anlayamıyorum.Tabi ateş düştüğü yeri yakıyor elbet.Acaba kendileri aynı acıyı yaşasaydılar ne hissederlerdi?Bu yanlışın demek istemiyorum çünkü yanlıştan öte vicdansızlığın düzeltilmesi için ne gerekiyorsa yapacağımızdan emin olabilirler.

Yaşar GÜMÜŞ :

bende 83 grizu faciasında yetim kalan madencilerdenim...Bu kutsal emekçi platformu TTK KURUMU bünyesinde bir sürü yolsuzluğu usulsüzlüğü yönetimsel veya sendikal çeteleşmeleri barındırmaktadır yıllardır...bunun en somut örneği G.M.İ.S bazında resmi verilerle canımızı yakan sadece 2004-2007 yılları arası 10 trilyonun üzerindeki maddi kayıpla beraber en temizi sANDığımız amelebirliğindeki bu içler acısı durum içler acısı..tabiri caizse yerin yüzlerce altında cayır cayır yanarak veya göçük altında ezilerek can veren 103 maden şehidimizin bu hakkını hangi zihniyet veya kurum ailelerinin rızası olmaksızın çeşitli fon veya başka çatı altında değerlendirebilir sorusu bile üzüntü verici...netice olarak gelinen bu çözüm noktasında emeği geçen herkese teşekkürler....

rahmi çetin :

emegi tüm arkadaşlarıma saygılar sunar amale birligi başkanımız hasan yılmaz beye ve yönetimine ayrıca teşekkürlerimi sunar başarılar dilerim

yaşar turan :

evet arkadaşlar ben bu güne kadarinanmıyordum ama bu günden sonra inanıyorum tünelin öbür tarafına su yok tünelin beri tarafına herşey var anlayan anlar bu olayı bilipde gündeme getirmeyeni kınıyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.