MADENCİ DÜNYAYA SESİNİ DUYURDU

Tarih: 2013-01-04 00:00:00

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İŞÇİ HAREKETİ: GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Ankara Yürüşünün 22. Yıldönümünde yaptığı açıklamada; Maden işçileri ile Zonguldak halkının grev ve yürüyüşü, ülkemiz işçi ve emekçileriyle tüm demokrasi güçlerine ışık tutmuştur dedi.  

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İŞÇİ HAREKETİ: GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Ankara Yürüşünün 22. Yıldönümünde yaptığı açıklamada; Maden işçileri ile Zonguldak halkının grev ve yürüyüşü, ülkemiz işçi ve emekçileriyle tüm demokrasi güçlerine ışık tutmuştur dedi.

 

İKTİDARLARA 'DERS ALMIYORLAR' ELEŞTİRİSİ: Büyük Yürüyüş'ün sonrasında her yer Zonguldak olmuş ve işçiler, emekçiler, 12 Eylül döneminde gasp edilen haklarını geri almak için mücadelelerini yükseltmişlerdir. Hükümetler değişmiş, siyasi partiler kapanmış, ama sonrasında gelenlerin de yeterince ders almadıkları görülmüştür.

 

Türkiye'de en büyük işçi hareketi olarak tarihe geçen Zonguldaklı maden işçilerinin yaya olarak Ankara'ya başlattığı yürüyüşün yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Alabaş, mücadelenin madencilerin haklı taleplerine kulak tıkayan siyasal iktidara karşı olduğunu vurguladı.

 

4-8 Ocak 1991 tarihleri arasında gerçekleşen Zonguldak-Ankara Büyük Madenci Yürüyüşünün maden işçileri ile Zonguldak halkının bir bütün halinde gerçekleştiğini vurgulayan Alabaş,  Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak Zonguldak ve bölgesi ile ülkemiz adına verdiğimiz mücadeleyi, geçmişimizden aldığımız güç ve tecrübeyle sürdürmekte kararlıyız dedi.

 

Alabaş'ın yönetim kurulu adına yaptığı açıklama şöyle:

 

ASKERİ DARBENİN ENGELLERİ

 

30 Kasım 1990 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işyerlerinde başlayan grevimiz, aynı gün tüm aile bireylerinin ve kısa süre sonra tüm dostlarımızın katılımıyla bütün bir şehrin grevine dönüşmüş ve sonrasında da Türkiye'deki bütün demokrasi güçlerinin desteğini almıştır.Maden işçilerinin ve Zonguldak halkının haklı ve meşru mücadelesi tüm dünyada yankılanmış; ama 12 Eylül Askeri Darbesinin getirdiği yasal engellere sığınan iktidarın duyarsızlığı tam 36 gün sürmüştür.

Maden işçilerinin haklı talepleri karşısında Hükümet, maden ocaklarının kapatılması tehdidini sürdürürken, Sendikamız önderliğinde maden işçileri ile bölge halkı 4 Ocak 1991 tarihinde Zonguldak'tan Ankara yürüyüşünü başlatmıştır.

 

150 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

 Kar-kış demeden yollara çıkan yaklaşık 150 bin insan, 5 gün boyunca yollarda, dağda-bayırda büyük bir kararlılık ve disiplin ile sloganlarını haykırmış ve Mengen'de kurulan barikat önünde tüm dünyaya sesini duyurmuştur.

Maden işçileri, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güç ile ülkemiz demokrasi mücadelesine altın bir sayfa eklemişlerdir.

Maden işçileri ile Zonguldak halkının grev ve yürüyüşü, ülkemiz işçi ve emekçileriyle tüm demokrasi güçlerine ışık tutmuştur.

Büyük Yürüyüş'ün sonrasında her yer Zonguldak olmuş ve işçiler, emekçiler, 12 Eylül döneminde gasp edilen haklarını geri almak için mücadelelerini yükseltmişlerdir. Hükümetler değişmiş, siyasi partiler kapanmış, ama sonrasında gelenlerin de yeterince ders almadıkları görülmüştür.Bugün ülkemizin taşkömürüne olan ihtiyacı yıllık 20-25 milyon tondur. Ülkemizde sadece Zonguldak Havzası'nda bulunan taşkömürünün toplam üretimi ise kamu ve özel sektör eliyle 3 milyon tondur. Ülkemiz her yıl 5 milyar dolarını taşkömürü ithalatı için yabancı ülkelere ödemektedir.

 

İŞÇİ AÇIKLARININ RİSKLERİ

Kurulu kapasitesi yıllık 5 milyon ton olan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ise kapasitesinin yarısının bile altında çalıştırılmaktadır. Yatırımlarını yapan, hazırlık çalışmalarını sürdüren TTK, en kısa sürede üretimi artırabilecek durumdadır. Ancak TTK Genel Müdürlüğü'nün işçi talepleri 2011 yılı başından bugüne karşılanmamış, emeklilikler sürmüştür. Bugün işçi açıkları, üretimi olumsuz etkilemekte ve iş sağlığı ve güvenliği için de ciddi riskler oluşturmaktadır.Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak Zonguldak ve bölgesi ile ülkemiz adına verdiğimiz mücadeleyi, geçmişimizden aldığımız güç ve tecrübeyle sürdürmekte kararlıyız.Biz üretmek, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı vermek istiyoruz.TTK'ya sahip çıkmak herkesin görevidir. Siyasetçiler başta olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz adına herkesi duyarlı olmaya, mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.

 

DENİZER'İ UNUTMADILAR

Başta Rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer olmak üzere Büyük Madenci Yürüyüşü'nü gerçekleştirenleri, yürüyüşe katılanları, destek verenleri, saygı ve şükranla anıyor, aramızdan ayrılanlara Allah'tan rahmet diliyoruz.­­­­­­

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

DENİZ :

TÜRKİYE İŞÇİ SINIFI MAALESEF BİTİRİLMİŞTİR.TAŞERON İŞÇİSİ OLUR MU? İŞÇİ İŞÇİDİR.GÜCÜ BİRLİĞİNDEN GELİR.KADINI ERKEĞİ OLUR MU ? UCUZ İŞÇİLİK , ESNEK MESAİ SAATLERİ LOKAL ASGARİ ÜCRET VE TAZMINATLARIN FONA DEVREDILMESI GUNDEMDEDIR.BU ULKEDE INSANLARIN BAŞINA NE GELDIYSE FON DAN GELMISTIR.TUM TASERONDA HAKLARI GASP EDILEREK AZ UCRETLE CALISTIRILAN ISCILER SUREKLI ISCI KADROSUNA GECIRILMESI ZORUNLUDUR.HUKUMET KAMUDAKİ GECICI VE MEVSIMLIK ISCILERI 2007 KADROYA GECIRIP TASERON HIZMET ALIMININ ONUNU AÇMIS VE EN BUYUK SERMAYE POLITIKASINI DEVAM ETTIRMEKTEDIR.IS GUVENLIGI YOKTUR.MADENCININ KADERI BUDUR GUZEL OLDULER DENILEN MEMLEKETIMINDE DAHA NELER GORECEGIZ

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.