MADENCİ İSİMLERİ ANITA EKLENECEK

Tarih: 2010-05-29 00:00:00

Zonguldak Havzası Maden Şehitleri Anıtı'na Karadon Müessesesi'nde ölen madencilerin isimlerinin de ekleneceği bildirildi. Genel Maden İşçileri Sendikası yetkilileri, Türkiye Taşkömürü Kurumu  ve Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından yapılan ve 25 Mayı

Zonguldak Havzası Maden Şehitleri Anıtı'na Karadon Müessesesi'nde ölen madencilerin isimlerinin de ekleneceği bildirildi. Genel Maden İşçileri Sendikası yetkilileri, Türkiye Taşkömürü Kurumu  ve Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından yapılan ve 25 Mayıs 2003 de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Zonguldak Havzası Maden Şehitleri Anıtı'na Karadon Müessesesi'nde 17 Mayıs günü meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 30 maden işçisinin de isimlerinin ekleneceğini bildirdi. Siyah mermerden yapılan anıt, dikdörtgen kaideli, iki pano halinde olup üzerinde ocakta hayatlarını kaybeden 4 bin 500 maden işçisinin ismi bulunuyor. 1875 yılından itibaren ocaklarda hayatını kaybeden maden işçilerinin isimleri bulunan anıtta yeniden düzenleme yapılacak. 2005 yılına kadar ölen madencilerin isimleri bulunurken, 2005 yılından sonra hayatlarını kaybeden madencilerinde isimleri eklenecek. Anıt açıldıktan sonra havaların çok sıcak olması nedeniyle ölen madencilerin isimlerinin yazılı olduğu pirinç taşları dökülmeye başladı. Tek tek dökülen isimler yerlerine yapıştırıldı. İsimlerin devamlı dökülmesi nedeniyle, isimlerin yazılı olduğu pirinç taşlarının çoğu toplanarak tekrar yazıldı. Yetkililer, havaların belli bir sıcağa ulaşmasının ardından tekrar isimlerin yapıştırılacağını belirtti. Yapıştırılan isimlerin tekrar kopmaması için belli bir sıcağın beklendiğini belirten yetkililer, daha sonra TTK Karadon Müessesesi'nde meydana gelen grizu patlaması sonucu hayatını kaybeden 30 madencinin de isminin eklene-ceğini bildirdi. Ölen 30 madencinin isimlerinin daha hazırlanmadığı belirtilirken, ilerleyen günlerde isimlerinin hazırlanarak Zonguldak Havzası Maden Şehitleri Anıtı'na ekleneceği belirtildi.   

30 MADENCİ  HAYATINI KAYBETTİ  
Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesesi'nde yerin 540 metre altında 17 Mayıs 2010 da meydana gelen grizu patlamasında ölen madenciler: Adem Çengel, Ahmet Karabektaşoğlu, Dursun Kartal, Erdem Alkin, Ekrem Akkaya, Engin Düzcük, Erkan Taşdemir, Erman Çaylıoğlu, Hasan Akbaba, Hasan Ersin, Hüseyin Arslan, İlker Bebek, İsmail Fidan, Kadir Ötgüç, Koray Kebabcı, Murat Özbay, Mustafa Zoroğlu, Ramazan Bakıroğlu, Ramazan Yavuz, Sabri Özdal, Sadık Kocakaya, Samet Aydın, Serkan Yılman, Şahin Ataman, Şahin Tavukçu, Şeref Akdoğan, Tarık Candemir, Veli Akyüz, Volkan Candemir ve Yunus Emekçi. Patlamanın ardından ocak içerisinde kalan Dursun Kartal ve Engin Düzcük isimli maden işçilerine ulaşma çalışmaları devam ediyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.