‘MADENCİLİK DEVLET CİDDİYETİ İSTER’

Tarih: 2014-12-04 07:55:00

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklaması yaparak 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutladı.   Alabaş’ın açıklaması şöyle; "4 Aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizd

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklaması yaparak 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutladı.

 

Alabaş’ın açıklaması şöyle; "4 Aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaktadır. Efsaneye göre; 4 Aralık tarihi, Roma İmparatorluğu döneminde, Milattan Sonra 230’lu yıllarda babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara'ya adanmıştır. Madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara'nın aynı zamanda İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır.

4 Aralık tarihi önce Anadolu'da daha sonra Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaya başlanmıştır.

166 yıldır Zonguldak Kömür Havzası’nda taşkömürü üreterek ülkemiz ekonomisine kazandırma mücadelesine katkı veren tüm madencilerimizin Dünya Madenciler Günü’nü kutluyoruz. Bugüne kadar hayatını kaybeden yaklaşık 5 bin maden şehidimizi rahmetle anıyor, hayatta olan tüm arkadaşlarımıza sağlık ve mutluluk diliyoruz.

Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak her ortamda madencilik sektörü ile ilgili düşüncelerimizi, önerilerimizi ifade ediyor, madencilik sektörüne, ülkemize ve milletimize katkı vermeye çalışıyoruz.

Biz, daha sağlıklı, daha güvenli ve daha verimli üretim yapmak için çalışıyoruz. Biz üretmek, ülkemizin sanayisine ve ekonomisine daha çok katkı vermek istiyoruz.

Bugün, ülkemiz yıllık yaklaşık 25 milyon ton taşkömürü tüketiyor. Türkiye’nin tek taşkömürü havzasında bu ihtiyacın ancak, kamu ve özel sektör olarak yaklaşık 3 milyon tonunu üretebiliyoruz. Ülkemiz her yıl taşkömürü ithalatına yaklaşık 4-5 milyar dolar ödüyor.

Yerin altında 1 milyar 300 milyon ton civarında taşkömürü var ve Türkiye’nin tek taşkömürü havzası olan Zonguldak’ta işçi sayısı 45 binlerden 9 bir 250lere kadar inmiş durumda.

TTK, tarihinin en az sayıdaki işçisiyle yine tarihinin en az üretimini gerçekleştiriyor. Kurulu kapasitesinin üçte biriyle çalıştırılıyor ve göz göre göre zarar ettiriliyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun norm kadrosu 12 bini yeraltı, 2 bini yer üstü olmak üzere toplam 14 bin işçi, kurulu kapasitesi ise yıllık 5 milyon ton. Buna rağmen bugün 9 bin 250 işçiyle, norm kadronun 4 bin 750 eksiğiyle çalışıyor ve yaklaşık 1 milyon 500 bin ton taşkömürü üretebiliyor.

Kurulu kapasitesinin üçte biriyle ve norm kadrosunun çok altında işçi sayısıyla çalışan bir kurumun ülkemize ve kendisine yeterli katkı sağlaması beklenemez.

Madencilik işi her şeyden önce devlet ciddiyeti ister.

Bu sektör bu şekilde çalışmaya devam edemez.

Herkes kendi sorumluluklarını bilmek zorundadır.

Bu düşüncelerle tüm madencilerimizin ve bölgemiz halkının Dünya Madenciler Günü’nü kutlarız.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.