MADENCİLİK ENDEKSİ YÜZDE 7 ARTTI!

Tarih: 2014-01-17 08:48:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Sanayi Ciro Endeksi /Kasım 2013” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, Sanayi Ciro Endeksi’nin 2013 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına gör

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Sanayi Ciro Endeksi /Kasım 2013” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, Sanayi Ciro Endeksi’nin 2013 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 arttığını söyledi. 
Demirtaş, sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı endeksinin yüzde 7,2, imalat sanayi endeksinin ise yüzde 16,3 arttığını belirterek, şu bilgileri verdi:
“Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2013 yılı Kasım ayında en fazla artışı sermaye malı imalatı sektörü gösterdi. En yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Kasım ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 63,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleştiği görüldü. 
Bunu yüzde 40,8 ile deri ile ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 28,1 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti. En yüksek düşüş diğer imalatlarda gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Kasım ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en fazla düşüş oranının yüzde 46,1 ile diğer imalatlarda gerçekleştiği görüldü. 
Bunu yüzde 3,3 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 2,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.