MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE ARTIŞ

Tarih: 2014-05-09 09:36:00

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre %0,4 azaldığı açıklandı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksini

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre %0,4 azaldığı açıklandı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin %2,9, imalat sanayi sektörü endeksinin %0,3 azaldığı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin ise aynı kaldığı bildirildi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) araştırması şöyle açıklandı: 

 

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre 
%4,2 arttı

 

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,3, imalat sanayi sektörü endeksi %4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %3,1 arttı. 

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti

 

Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %1,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti

 

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %10,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, %9,2 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı, %8,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti. 

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış diğer imalatlarda gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %7,9 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu artışı, %4,8 ile tütün ürünleri imalatı, %4,1 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı takip etti.

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre %1,4 arttı
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2014 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi % 7,3, imalat sanayi sektörü endeksi %1,3 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise % 0,3 azaldı.
(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.