MAĞDURİYETİ KALDIRINIZ"

Tarih: 2009-09-16 00:00:00

Eğitim-İş Sendikası ek ders gaspına son verilmesini istedi. Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin gasp  edildiğini öne sürdü. Sendikanın  üyeleriyle Gazipaşa Caddesi'ndeki Vergi Dairesi önünde yaptığ

Eğitim-İş Sendikası ek ders gaspına son verilmesini istedi.

Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin gasp  edildiğini öne sürdü. Sendikanın  üyeleriyle Gazipaşa Caddesi'ndeki Vergi Dairesi önünde yaptığı basın açıklaması yapan Kahveci "Yürürlükte bulunan ek ders ücreti ile ilgili uygulamaya göre, mesleki çalışma döneminde ilköğretim öğretmenlerine iki haftayı geçmemek üzere haftalık 15 saat ek ders ücreti ödenir. Bu durumda öğretmenlerimiz açısından hak kaybı ortaya çıkıyor, iki haftayı geçen sürelerin ek ders ücretleri gasp edilmiş oluyor. Gereken önlemleri derhal alarak mağduriyeti ivedilikle ortadan kaldırınız" dedi.  Hükümete seslenen Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü:
UYARI
"2009-2010 eğitim-öğretim yılına ilişkin hazırlıkların fiilen başladığı şu günlerde, sorunlar yeniden gündeme gelmeye başladı. Bu sorunların güncel olanlarından biri de ilköğretim öğretmenlerinin 1 Eylül'den itibaren başladıkları mesleki çalışmalar ile ilgili. Bilindiği üzere, ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin tatil öncesi mesleki çalışmaları öğretim yılı sonunda derslerin sona ermesi ile başladı, Temmuz ayının ilk iş gününe kadar devam etti. Şu anki mesleki çalışma dönemi ise, 1 Eylül tarihi itibarıyla başladı. Derslerin başladığı güne kadar sürecek. Her iki durumda da mesleki çalışma süresi iki haftayı geçiyor. Oysa yürürlükte bulunan ek ders ücreti ile ilgili uygulamaya göre, mesleki çalışma döneminde ilköğretim öğretmenlerine iki haftayı geçmemek üzere haftalık 15 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Bu durumda öğretmenlerimiz açısından hak kaybı ortaya çıkıyor, iki haftayı geçen sürelerin ek ders ücretleri gasp edilmiş oluyor. Anayasa Mahkemesi'nin sayısız kararında da belirtildiği üzere; çalışanların korunması, emeğin sömürü aracı olmasının önlenmesi devletin en önde gelen ödevidir. Çalışanlarını korumakla, çalışanlarının aleyhine olan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmakla yükümlü olan AKP hükümeti, hukuka aykırı dava konusu işlemiyle öğretmenleri mağdur etti. Bakanlığı uyarıyoruz! Gereken önlemleri derhal alarak mağduriyeti ivedilikle ortadan kaldırınız. Aksi durumda, hukuksuzluğa neden olanlar, mağduriyet psikolojisinin ne anlama geldiğini yaşayıp öğrenecekler."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.