MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ ANLATILDI

Tarih: 2013-05-20 09:38:00

Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün önderliğinde Kaymakamlık toplantı salonunda “Manda Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Manda Yetiştirici Birliğinin Kurulmasının Avantajları” konulu toplantı gerçekleştirildi.   Çaycuma İlçesinde’ki To

Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün önderliğinde Kaymakamlık toplantı salonunda “Manda Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Manda Yetiştirici Birliğinin Kurulmasının Avantajları” konulu toplantı gerçekleştirildi.  
Çaycuma İlçesinde’ki Toplantıya Kaymakam Hasan Yaman, Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmi Çelik, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür Uslubaş, İl Encümen Üyesi Arif Sefercik, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, Perşembe Belediye Başkanı Rasim Miyanyedi, Karapınar Belediye Başkanı Ercan Kınaç,  Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Ticari Firmalar ve Manda Yetiştiricileri katıldı. Toplantıda konu ile ilgili sunumu Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Arzu Özdemir gerçekleştirdi.
Sunumda; Avrupa Birliğinde Sivil Toplum Kuruluşlarının yapısı, Türkiye’de ki Sivil Toplum Kuruluşlarının yapısı ve mevcut durumları, Üreticiler açısından Sivil Toplum Kuruluşlarının avantajları nelerdir? Türkiye’de manda yetiştiriciliği ve örgütlenme düzeyi, Zonguldak İlinde manda yetiştiriciliğinin önemi ve özellikle Çaycuma ilçesinde mevcut durum ve neler yapılabileceği konularına yer verildi. Sunum sonrasında konuşmasını yapan Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Manda Birliğinin kurulması ve birliğin avantajları ile yöresel ürün olan Manda Yoğurduna sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Ardından söz alan İl Müdürü Necmi Çelik ise konu üzerine Zonguldak İlinin ve Çaycuma ilçesinin  ikliminin çok özel olduğunu fakat arazinin parçalanmış olması nedeniyle, Tarımda mekanizasyonun yeterince kullanılması, beklenilen ilerlemenin sağlanamadığını söyleyerek, damızlık birlikleri gibi birliklerin kurulmasının üretici açısından olduğu kadarıyla uygulamada kamu açısından da büyük kolaylıklar sağlandığını ve gerçekleşecek projelerde tek ses olmanın başarıyı artırdığını vurguladı. Konuyla ilgili konuşmasını yapan Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen gerekli her tür desteği vereceğini söyledi. Aynı zamanda toplantıya katılan üreticilerin sorularını dinleyen, Çaycuma Kaymakamı Sayın Yaman, Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü  Necmi Çelik ve Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen en kısa sürede gerekli çözümleri gerçekleştirmeye yönelik girişimlerde bulunulacağını ifade ettiler. Toplantı iyi dilek ve temennilerle kapatıldı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.