MEB'İ MAHKEMEYE VERDİ

Tarih: 2011-12-20 00:00:00

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şubesi Özlük Hukuk Sekreteri Mustafa Zorlu, özür grubu atamalarında Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı hukuk dışı ayrımcılık için Danıştay'a başvurduklarını açıkladı.Zorlu, yazıl
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şubesi Özlük Hukuk Sekreteri Mustafa Zorlu, özür grubu atamalarında Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı hukuk dışı ayrımcılık için Danıştay'a başvurduklarını açıkladı.
Zorlu, yazılı açıklamasında şunları söyledi; Bilindiği üzere 14 Eylül 2011 tarih ve 28054 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 652 sayılı KHK'nin 'Personele İlişkin Hükümler' başlıklı 7'nci bölümü, 'Atama' başlıklı 37'nci maddesi, 3'üncü fıkrasındaki 'Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır. Bunların yer değiştirme suretiyle atamaları her yıl yapılan atama plan ve programları çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılır. Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatillerinde yapılır' hükmü ile özür durumuna bağlı atamaların tamamının sadece yaz tatili dönemlerinde yapılabileceğini öngören bir düzenleme yapılmıştı. Eğitim işkolunda büyük bir mağduriyete neden olan bu düzenlemeden sonra Milli Eğitim Bakanlığı tepkileri azaltabilmek amacıyla 13 Aralık 2011 tarihinde basın açıklaması yaparak, '2011 yılına mahsus olmak üzere sadece eş durumuna bağlı yer değiştirme başvurularının 19-28 Aralık 2011 tarihleri arasında elektronik ortamda alınmasına, atama işleminin ise 30 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilmesine karar verilmiştir' değerlendirmesiyle, 2011 yılı ile sınırlı olmak üzere eş durumu mağdurlarının mağduriyetinin giderilmesine karar verildiğini duyurmuştur. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere işkolunda yaşanan büyük infiali etkisiz kılmaya yönelik olarak alelacele yapılan düzenleme, 652 sayılı KHK'nin olumsuz etkilerine maruz kalan eş durumu mağdurları için sevindirici olsa da eksiktir. Zira eğitim ve sağlık özrü grupları, hukuki dayanak gösterilmeksizin düzenlemeden dışlanmıştır. Sendika olarak hukuk dışı bu ayrımcılığı bertaraf edebilmek amacıyla düzenlemeyi bugün itibariyle Danıştay'a taşıdık. Ayrıca Aralık 2011 Öğretmenlerin Eş Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu'nun; il içi atamaları dışlayan, yer değişikliği taleplerini 31 Aralık 2011 tarihi ile sınırlandıran, 632 sayılı KHK kapsamında kadroluya geçenlerin eş durumu özrü atamalarına başvuruda bulunulabilmesi için öğretmenlik görevine başlama tarihi itibarıyla 'bir yıllık sürenin doldurulması' şartı getiren, eş durumu özrü talebinde bulunabileceklerin kapsamını daraltan hükümlerin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'a dava açtık.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.