MERHABA….

Tarih: 2015-08-22 13:50:50

 

 

Merhaba …

Bugün seni, çok 
parlak bir fikri hayata geçirmeye çağırıyorum. Bu fikrin ne olduğunu merak ediyor musun? Hemen anlatayım:

Kömürlü termik santralle verdiği mücadeleyi kazanan ve zeytinliklerini Kolin A.Ş'den kurtaran Yırca Köyü’nü bilirsin. Yırca, zeytinlikleri için mücadele verirken, kampanyamıza destek olmuştun, bunun için bir kez daha teşekkür ediyorum. Şimdi Yırca’da yeni bir sayfa açılıyor: Köy Camii ve İlkokulu’nu güneş enerjisiyle aydınlatmak için kolları sıvıyoruz.

Köylerde imece usulü vardır, altından kalkması güç işlerde, herkes elinden geldiğince katkı sağlar ve mesele çözülür. Şimdi, hep beraber Yırca için imece yapalım. Toplam 9 kW enerji sağlayacak güneş paneline ihtiyaç var. Bunun maliyeti 60.000 TL.

Bu parayı dersler başlamadan önce toplamak için bir site açtık: 
eskikoyeyenienerji.org

Bağlantıyı tıklayarak, Yırca’nın umut ışığı olabilirsin. Senin için küçük bir miktar bile, Yırca için büyük bir anlam ifade edecek.

Peki hedeflediğimiz miktara ulaştık ve güneş panellerini taktık diyelim, sonra ne olacak?

·         İlki, belki de en önemlisi, Yırca’nın daha başka yerlere ilham vermesi. Eğer, böyle girişimlerle yenilenebilir enerjiye geçen yerlerin sayısı artarsa, enerji ihtiyacını karşılamak için kömürün tek seçenek olmadığı daha çok insan tarafından görülür ve iyi haberler çabuk yayılır!

·         İkincisi, Yırca Camii ve İlkokulu’nu güneş enerjisiyle aydınlatırsak, tüm köy güneş enerjisine geçme niyetinde. Bunu bir hayal etsene! Etrafı kömürlü termik santrallerle çevrili bir köy, bu kömürlü termik santralleri yapanları utandırırcasına güneş enerjisiyle ışıl ışıl.

·         Üçüncüsü, senin gelecek için nasıl bir umut ışığı yaktığını bilmen. Bu gerçekten çok önemli. Çünkü iyilik, kıymeti bilindikçe artıyor. Yırca için harekete geçtiğini anımsatması için bağış miktarına göre çeşitli armağanların olacak. Örneğin, teşekkür mektubu ya da dikili bir zeytin ağacı.

Desteğinle başarabileceklerimiz, bir buzdağı gibi. Görünen kısmı, görünmeyeninden katbekat büyük. Yırca Köylüleri’nin verdiği büyük mücadele, seninle daha büyük bir anlam kazanacak.

Haydi, eski köy, yeni enerjiyle aydınlansın!

 

                                                    Greenpeae

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.