"MESLEK LİSELERİNİN ÖNÜ AÇILDI"

Tarih: 2009-07-24 00:00:00

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Şube Başkanı Kamuran Aşkar, Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) katsayı kararı konusunda dün bir basın açıklaması yaptı.Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) meslek okullarını bitiren öğrencil

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Şube Başkanı Kamuran Aşkar, Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) katsayı kararı konusunda dün bir basın açıklaması yaptı.
Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) meslek okullarını bitiren öğrencilere uygulanan eşitsiz katsayı uygulamasının kaldırılması konusunda, Şube Başkanı Kamuran Aşkar şu görüşleri belirtti:

"DAR KALIPTAN KURTULDUK"
"Ülkemiz, 28 Şubat sürecinin dar kalıplı ideolojik kararlarının birisinden daha kurtulmuş bulunuyor. Hiçbir bilimsel ve pedagojik temeli olmaksızın, tamamen ideolojik tavırla 28 Şubat sürecinin puslu havasında getirilen ve 10 yıldır eğitimde fırsat eşitliğini örseleyen katsayı adaletsizliği YÖK'ün almış olduğu tarihi kararla kaldırıldı. Bu karar, ülkemizin normalleşmesi, demokratik ilerleyişi zorlaştıran ağırlıklardan kurtulması yolunda önemli bir adım oldu. Katsayı adaletsizliği, 10 yıldır mesleki ve teknik ortaöğretime ilginin azalmasına neden oldu. Ülkemizde şu an için, mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretim içerisindeki payı yüzde 30'lar civarındadır. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bu oran yaklaşık olarak yüzde 70 mesleki ve teknik eğitim, yüzde 30 akademik eğitim seviyelerindedir. Katsayı adaletsizliğiyle ÖSS'de, meslek lisesinde okuyan öğrenciler aleyhine 40-50 puanlık kayıplar oluşturularak eğitim sistemimizin kimyası değiştirildi. Katsayı adaletsizliği nedeniyle meslek lisesinden yüksek öğrenime geçişin zorlaşmış olması nitelikli öğrencilerin meslek liselerine yönelmesinin önüne geçmiş, bu da meslek liselerinde eğitimin niteliğinin düşmesine neden olmuştur. Meslek liseliler ÖSS'de 30 matematik sorusundan, 2004'te 1.12, 2005'te 0.98, 2006'da 2.51, 2007'de 2.34 ortalama soru çözebilmişlerdi."

"ON YILDIR KARŞIYDIK"
"Eğitimciler Birliği Sendikası Zonguldak Şubesi olarak 1999 yılından beri katsayı adaletsizliğinin giderilmesi için mücadele ettik. Toplumsal tepkiyi odaklamak için 2003 yılında Türkiye genelinde ve ilimizde imza kampanyaları düzenledik. Düzenlediğimiz bu kampanyada topladığımız 1 milyon 250 bin imzayı, dönemin Milli Eğitim Bakanı'na teslim ettik. Verdiğimiz bu mücadelenin bugün karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyoruz. YÖK Genel Kurulu, aldığı bu kararla milletimizin duygularına tercüman oldu. Eğitim Bir-Sen Zonguldak Şubesi olarak katsayı adaletsizliğinin kaldırılarak meslek liselerinin önünün açılmış olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bundan böyle mesleki eğitime olan ilgi yeniden canlanacak, mesleki eğitimin niteliği artacak. Bu karar her yönüyle çok önemli bir karar oldu."

"YÖK, YOK OLMALI"
"Ülkemizin demokratikleşmesi önünde önemli bir engel olan ve 12 Eylül'ün ülkemize bir dayatması olan YÖK, bilimsel ve demokratik yüksek öğretimin önü açılması için YOK olmalı.
Bizler Eğitim Bir-Sen olarak YÖK'ün varlığına karşı çıktık, bugün de karşı çıkıyoruz. Bu da Eğitim Bir-Sen'in politik kaygılar gitmeden milletin değerlerine ne kadar önem verdiğinin göstergesidir.
Mücadelemiz meslek liselerindeki katsayı adaletsizliğinin giderilmesinden sonra YÖK'ün yok olmasına kadar da devam edecektir."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Mevlüt AKER :

Meslek Lisesi mezunlarına katsayı uygulaması, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bazı Resmi Okullarından mezun olmuş pırıl pırıl çocuklarımızı sakıncalı ilan etme çabalarının bir ürünüydü. Önyargıların Türk halkının birlik ve dirliğine nasıl zarar verdiğini hep birlikte görmekteyiz. Oysa halkımızın ekmek ve geçim derdinden başka bir sıkıntısı yoktur. Kendi ideolojilerine uygun olarak kafalarında hayali senaryolar yazan bir kısım siyasetçileri bu ülkenin gerçek sorunlarıyla ilgilenmeye davet ediyorum. Karnı tok sırtı pek bir ülkede ideolojilerin ne önemi olabilir ki.? Hiç kimsenin bu ülkenin insanlarını sınıflandırmaya hakkı yoktur. Kendisini aydın diye tabir eden veya öyle olduğunu zanneden bazı şahsiyetlere seslenmek istiyorum. Ülkenizin insanlarına bu kadar tepeden bakmayınız. Onlara bu kadar uzak ve yabancı olmayınız. Dünyaya birde onların gözüyle bakmayı deneyiniz. İşte o zaman bu ülkenin gerçeklerini ve halkın taleplerini daha düzgün görebilirsiniz. Belki bu, sizi büyük yanılgılarınızdan da kurtarabilir.

AHMET KÖSE :

Türkiye Büyük bir haksızlıktan kurtuldu. Nihayet ülkemiz büyük bir ayıptan daha kurtuldu.Artık meslek liselerinin önü açılmıştır.Ülkemizde yaşayan ve zeka seviyesi çok yüksek ama bir şekilde meslek lisesine gitmek zorunda kalan gençlerin önünü tıkayan 28 şubat sürecinde İHL lerin önünü tıkamaya yönelik çıkartılan yasakcı zihniyetten kurtulmuş oldular. bu ülke artık özgünlük yolunda daha büyük adımlar atmaya mecburdur. Bu ülkeyi yönetenler geçmişten kalan faşist kafaların çıkarmış olduğu yasakları kaldırıp,gerçek demokrasiyi bu halka vermek zorundadırlar.sevindirici bir adım ama daha özgürlük yolunda atacak çok adımlar var.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.