"MESLEKİ SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ"

Tarih: 2009-05-15 00:00:00

Köktürk'ün Eczacılar Günü kutlamasında mesleğin önemine dikkat çekildi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Zonguldak milletvekillerinden Ali İnsan Köktürk, gönderdiği yazılı açıklamasında Eczacılar Günü ile ilgili olarak "En temel insan haklarımızdan sağlıklı y

Köktürk'ün Eczacılar Günü kutlamasında mesleğin önemine dikkat çekildi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Zonguldak milletvekillerinden Ali İnsan Köktürk, gönderdiği yazılı açıklamasında Eczacılar Günü ile ilgili olarak "En temel insan haklarımızdan sağlıklı yaşama hakkını sağlayan yapılardan biri olan Eczacılık mesleği ve sektörü, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir" dedi.
Köktürk açıklamasına şu sözlerle devam etti:

MİTİNGDE HAYKIRDILAR
  "Eczacılık hizmetlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmeye çalışan Eczacılarımız, toplum sağlığı yönünden de üstlendikleri görevlerin farkındadırlar. Nitekim, son yıllarda sağlık alanında yaşanan dönüşümden, eczacılar, fazlasıyla sorumluluk üstlenerek üzerlerine düşen fedakârlığı yerine getirmişler,  ancak gelişen olumsuzluklar karşısında da, 21 Aralık 2009 tarihinde Ankara'ya ülkenin dört bir yanından gelerek, yaptıkları mitingle geleceğe ilişkin kaygılarını dile getirmişler, sorunlarını haykırmışlardır.  Buna karşın eczacılarımız pek çok ekonomik ve mesleki sorunlarla karşı karşıyadırlar. Örneğin, son yıllarda Kamudaki eczacı açığı gittikçe artmaktadır. Bu açığın giderilmesi için daha fazla eczacı istihdamı gerekmektedir. Eczacılar Odası'nın isteği doğrultusunda "Eczacı istihdamında ana kriter olarak Avrupa birliği standartları dikkate alınmalı, hastanelerde 50 yatan hasta başına 1 eczacının bulundurulması sağlanmalıdır. SGK bünyesinde çalışan eczacı sayısının yeterli düzeyde artırılması örnekleme metodu ile reçete kontrollerinin yaşattığı mağduriyetlerin önüne geçmeli, kamuda çalışan eczacıların ücret eşitsizliği giderilmelidir."   Sağlık sisteminin önemli bir unsuru olan Eczacılarımızın gerek yukarıdaki, gerekse diğer ekonomik, istihdam ve mesleki sorunlarının çözümlenmesi dileğiyle, "bilimsel eczacılığın" kuruluşunun 169. yıldönümünde, tüm eczacılarımızın "Eczacılık Gününü" kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.