"MÜCADELEDE OMUZ OMUZA OLACAĞIZ"

Tarih: 2009-04-29 00:00:00

GMİS GENEL BAŞKANI MUSLU, ÜZÜLMEZ'DE MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü'nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek çeşitli konula

GMİS GENEL BAŞKANI MUSLU, ÜZÜLMEZ'DE MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü'nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek çeşitli konularda bilgi verdi.
Mart ayında başlayan ve görüşmeleri süren 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin geldiği nokta ile ilgili bilgi veren Muslu, maden işçilerinin çeşitli sorularını da yanıtladı.
Maden işçileri olarak omuz omuza hak mücadelesi vermek durumunda olduklarını belirten Muslu, "Birlik, beraberlik içinde olursak aşamayacağımız sorunumuz olmaz. Geçmişte bunu maden işçisi 1990-1991 yıllarındaki mücadelelerle göstermiştir. Hak kolay alınmıyor. Hak mücadelesinde birlikte, omuz omuza olacağız" dedi.
TALEPLERİMİZİ
DUYURACAĞIZ
Maden işçilerini Zonguldak'ta gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlamalarına davet eden Muslu şöyle konuştu; "Her 1 Mayıs'ta maden işçisi alanlardaki yerini baretiyle, lambasıyla almıştır. İzmir ise İzmir'de, İstanbul'da ise İstanbul'da, Ankara'da ise Ankara'da 1 Mayıs mitinglerine katılmıştır.
Bu yıl 1 Mayıs'ı Demokrasi Platformu ile birlikte Zonguldak'ta kutlayacağız. Madenci Anıtı'nda düzenlenecek mitingle isteklerimizi, taleplerimizi Hükümete duyuracağız.
Bu günümüze sahip çıkmalıyız. Bu gün çalışanların, emekçilerin bayramı, bizim bayramımız.
1 Mayıs Cuma günü Saat 14.00'te hepinizi baretlerinizle toplanma alanı olan İstasyon Caddesi'nde Genel Maden İşçileri Sendikası pankartının arkasında ki yerinizi almanızı bekliyoruz".
KRİZİN SORUMLUSU
BİZ DEĞİLİZ
Türkiye'nin dünyayı saran ekonomik krizden etkilendiğini ve krizin topl iş sözleşmesi dönemine rastladığını belirten Muslu, kazanılmış haklarından taviz vermelerinin söz konusu olmadığını belirterek, "Zor bir dönem geçiriyoruz. Her toplu sözleşme döneminde ya savaş çıkar ya ekonomik kriz yaşanır. Bu toplu sözleşme dönemimizde de dünyada yaşanan ekonomik kriz ülkemizi de sardı. Ancak bu krizin sorumlusu biz çalışanlar değiliz. Buradan hem Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası'na hem TTK yetkililerine sesleniyorum; En zor ve en ağır iş kolunda çalışanlar madencilerdir ve aldıkları ücretler de bellidir. Ve bu ücretler yeterli değildir. Ücretlerin belirlenmesinde bu unsurlar mutlaka göz önüne alınmalıdır" dedi.
İŞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Muslu, maden işçilerinden işlerine ve işyerlerine sahip çıkmalarını da isteyen Muslu, "Maden işçileri olarak özveriyle çalışıyoruz ve sizlerden istiyorum ki, iş güvenliği ve işçi sağlığı kurallarına dikkat ederek çalışmalarınıza devam edin. İşinize ve işyerine sahip çıkın. Buralar bizim ekmek teknemiz. Köyümüzde, çevremizdeki işsiz arkadaşlarımıza da iş imkanı verebilmek için ocaklarımıza, işyerimize ve işimize sahip çıkmalıyız" dedi.
Konuşmasının ardından TTK Üzülmez Müessesesi Asma-Dilaver İşletme Müdürü Muharrem Beşel ile birlikte işyerlerini ziyaret eden Muslu, sorunlar hakkında bilgi aldı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.