MÜFTÜLÜKTEN DEĞERLENDİRME

Tarih: 2012-01-24 00:00:00

Alaplı Müftüsü Hüseyin Baş, 2011 yılını değerlendirdi. Müftülük olarak ilçede 14 Kuran Kursu ile vatandaşlara din eğitimi verdiklerini belirten Baş, Kuran kurslarında kursiyerlere ehliyetli kişiler tarafından eğitim verildiğini söyledi.Göreve geldiğinde A
Alaplı Müftüsü Hüseyin Baş, 2011 yılını değerlendirdi. Müftülük olarak ilçede 14 Kuran Kursu ile vatandaşlara din eğitimi verdiklerini belirten Baş, Kuran kurslarında kursiyerlere ehliyetli kişiler tarafından eğitim verildiğini söyledi.
Göreve geldiğinde Alaplı'da üç kuran kursu olduğunu belirten Baş,  Göreve geldiğimde ilçede üç Kuran kursu vardı. Bunu çalışmalarımızla ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda 14 Kuran kursuna çıkardık. Kurslarımızı özellikle köylerimizde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.  4 Kur'an kursumuz merkezde diğer 10 tanesi de köylerimizde çalışmalarını sürdürüyor. Camilerimizde ve Kuran kurslarımızda dini bilgilerin yanında sohbet programları düzenliyoruz.  İnanç ve ibadetle ilgili sohbetlerimizin yanında vatandaşlarımızın sağlık konusundaki eksikliklerini giderebilmek amacıyla Alaplı Sağlık Gurup Başkanlığı ile ortaklaşa ayda bir yada iki defa bilgilendirme programları gerçekleştirdik. Kurslarımıza bazen de gıda konusunda bilgilendirmeleri için gıda mühendisleri davet ediyoruz. Gıda mühendisleri de kursiyerlerimizi gıda kullanımı ve tüketimi konusunda bilgilendiriyorlar. Biz kurslarımızda sadece kuran ve dini bilgiler öğretmiyoruz. Sosyal alanlarda da lazım olabilecek bilgileri kursiyerlerimize öğretiyoruz, onların bilinçlenmeleri için de çalışıyoruz.  Bizler kurlarımızla yaygın eğitim yapıyoruz.  Bayanlarımızı sosyal faaliyetlerde bulunmaları için teşvik ettik. 2011 yılında gerçekleştirilen Mehmet Akif Ersoy'u anma programında kuran kursundaki kursiyerlerimiz görev yaptı.  Çanakkale Şehitleri gösterisinde bayanlarımız görev aldı. Yine Mevlana'yı anma programında da bayan kursiyerlerimiz görev aldılar, başarı ile gösterilerini gerçekleştirdiler. Kısaca Kuran Kurslarında kursiyerlerimize sadece dini bilgiler vermiyoruz. Sosyal alanda da kendilerini geliştirebilmeleri için imkan ve fırsat sunmuş oluyoruz. Bir yerde duydum, Pakistan'da 500 kilogram Kuranı Kerim yapmışlar. Önemli olan o kadar ağırlıkta Kura'nı Kerim yapmak tan ziyade içinde ne anlatılmak isteniyor, bizlere ne mesaj veriyor biz onu öğretmenin çalışmaları içindeyiz. Biz kabukla uğraşmıyoruz, biz kursiyerlerimize onun özünü öğretmeye çalışıyoruz. 2012 yılı içindeki kurslarımızda da buna benzer birçok bilgilendirme toplantıları gerçekleştireceğiz dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.