MUHTARLARA SEMİNER

Tarih: 2011-06-23 00:00:00

Gökçebey Kaymakamlığı’nın 2011 yılı birinci altı ayı aylık hizmet içi eğitim programı dahilinde “Köy Muhtarlarının Görev ve Yetkileri” konulu eğitim, İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu ve tarafından verildi. İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu, toplantı

Gökçebey Kaymakamlığı’nın 2011 yılı birinci altı ayı aylık hizmet içi eğitim programı dahilinde “Köy Muhtarlarının Görev ve Yetkileri” konulu eğitim, İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu ve tarafından verildi.

İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi;

 

“MUHTAR GECENİN HER SAATİNDE KAPISINI ÇALAN VATANDAŞI İLE DERTLENMEK, DERDİNE ÇARE OLMAK ZORUNDADIR”

 

“Muhtar, hem mahallenin, hem de ‘Merkezi İdare’ dediğimiz bakanlıkların ve genel müdürlüklerin il ve ilçe kuruluşları ile belediyelerin ve İl Özel İdaresi’nin temsilcisidir. Devletimiz; en küçük yerleşim yeri olan köy ve mahallelere muhtarlar aracılığı ile hizmet götürmekte muhtarlar aracılığı ile ulaşmaktadır. Sorunları muhtarlarla beraber ancak çözebilmektedir. Muhtarlar bunun için çok önem arz ediyor. Vatandaşlarımızda ilk başı ağrıdığında uğradığı, kapısını çaldığı seçilmiş kişiler muhtarlardır. Muhtarın mesaisi yoktur. Muhtar gecenin her saatinde kapısını çalan vatandaşı ile dertlenmek, derdine çare olmak zorundadır. Bunun için çok önemli olduğu kadar da, zor bir görevdir. Muhtar her şartta mahalle ve köy halkını birleştirici, arabulucu olmalıdır. Muhtar görev yaptığı esnada herkese eşit davranmalıdır. Muhtar, hiçbir kesimin muhtarı gibi davranamaz, davranmamalıdır. Aksi halde en kıza zamanda o köy ve mahallede büyük sıkıntılar baş gösterecektir. Muhtar, köyünü ve mahallesini en iyi şekilde idare etmek zorundadır. Ve bunun için elinden gelen gayreti göstermek zorundadır. Muhtarların yetki ve sorumluluklarını düzenleyen 442 sayılı Köy Kanunumuz, mahalle muhtarlarımızın yetki ve sorumluluklarını düzenleyen 4541 sayılı yasalar günün şartlarına cevap vermiyor. Muhtarlarımız da yeni Köy Kanunu’nun çıkmasını bekliyor.”

Müdür Turpcu, köy ihtiyaçlarını, köylerdeki çöp sorunları, köylerde yapılacak binaların yapımında ve köylerde yapılan İl Özel İdare çalışmaları hakkında köy muhtarlarına bilgiler verdi.

Turpcu, muhtarlarla ilgili bir rüya tabirinden, “Rüyada muhtar olmak, ‘sonradan pişman olacağınız işlere kalkışmayın’ demektir. Rüyanızda muhtar görmek aile içinde huzurun kaçacağına işaret eder” alıntısını yapınca, muhtarlar arasında gülüşmeler başladı ve toplantı muhtarların isteklerinin alınması ile sona erdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.