MÜSİAD'DAN OLUMLU TABLO!..

Tarih: 2011-01-19 00:00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kdz.Ereğli Şube Başkanı Faruk Yazıcı, 2011'den iş dünyası olarak hem ülke hem de Ereğli bölgesi açısından umutlu olduklarını belirtti. MÜSİAD Kdnz. Ereğli Şube Başkanı Faruk Yazıcı, 2010 yılında yaşanan eko

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kdz.Ereğli Şube Başkanı Faruk Yazıcı, 2011'den iş dünyası olarak hem ülke hem de Ereğli bölgesi açısından umutlu olduklarını belirtti.

MÜSİAD Kdnz. Ereğli Şube Başkanı Faruk Yazıcı, 2010 yılında yaşanan ekonomik gelişmeleri ve 2011 beklentilerini değerlendirdi. Faruk Yazıcı, yaptığı açıklamada 2011 yılının tüm kesimlerin beklentilerine cevap verilebilmesi konusunda ciddi çalışmalara imza atılmasının beklendiği bir yıl olacağını söyledi.

Türkiye’nin 2009 yılını yüzde 4,7’lik bir küçülme ile kapattığını, ancak 2010 yılında büyüme ve istihdam cephesindeki göreceli kayıplarını hızla telafi ettiğini söyleyen Yazıcı, 2011 yılında da 2009’dan 2010’a gelişte olduğu gibi hızlı bir büyüme beklemediklerini, 2011’de yüzde 5 -6 civarında dengeli ve mütevazi bir büyümenin gerçekleşeceğini düşündüklerini belirtti. “Önemli olan, bu dalgalı süreçte gemiyi istikrarlı bir şekilde yüzdürmeye devam ettirebilmek ve elde etmiş olduğumuz küresel aktör durumumuzu pekiştirmektir.” diyen Yazıcı sözlerine şöyle devam etti: "2010 Türkiye ekonomisine daha yakından ve detaylı olarak bakıldığında yılbaşından bu yana kesintisiz ve istikrarlı bir büyümeye şahit olunduğunu görmekteyiz. İthal bir kriz olmasına rağmen Türkiye’nin başarıyla yönettiği 2008-2009 krizinin ardından, 2010’un ilk dokuz ayında kaydedilen yüzde 8,9 oranındaki yüksek büyümenin kaynaklarına bakıldığında, iç talebin lokomotif görevi gördüğü ifade edilebilir. Bunun alt bileşenleri içinde özel kesim yatırımlarının ve tüketimin çok ağırlıklı bir yerinin olduğu görülmektedir. Talebin canlılığı, geleceğe yönelik beklentilerin ne kadar iyimser olduğunun da bir göstergesidir. Zira talep ve karlılık beklentilerinin pozitif olmasının, piyasadaki motivasyonu olumlu yönde etkilemekte olduğunu görüyoruz."

"GENEL SEÇİMLER BÜYÜME VE İSTİKRARI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR"
2011 Haziran'ında yapılacak genel seçimlerin sonucunun ekonomik büyümeyi ve istikrarı yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Yacızı, şunları söyledi: "Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönemde yakalanan 28 çeyrek büyümenin, önce duruşa ve sonra da düşüşe geçtiği zamanlar, siyasi ve ekonomik istikrarı kaybettiğimiz, 2007 seçimleri öncesi ve 2008’deki parti kapatma davası dönemleriydi. Bu nedenle küresel krizden çıktığımız şu günlerde yakaladığımız 4 çeyrektir devam eden büyümenin sürdürülebilir kılınabilmesi için ülkemizde güven ve istikrar ortamının devam etmesi oldukça önemlidir."

Yazıcı, global krizde dünya üretim ve ticareti keskin bir şekilde düşerken Ereğli’nin de üzerine düşen payı fazlasıyla aldığını hatırlatarak, "Bölge ekonomisindeki hareketlilik demir çelik ve buna bağlı sektörlere dayandığından, dünyada yaşanan ekonomik krizin özellikle demir çelik ve gemi sanayi sektörünü etkilemesi ile bölge ekonomisi krizden iki kat fazla etkilendi. Demir çelik sektöründe faaliyette bulunan üretici firmalar ya işlerini yavaşlattı ya da personel çalıştırma politikalarında farklı uygulamalar yaptı. Al sat tarzı ticaret yapan firmalardan öz sermayesi güçlü olmayanlar ya kapandı ya da kapanma noktasına kadar geldi.

TAHRİBAT OLDUKÇA BÜYÜK

Kriz öncesi ilçemiz ve bölgemize iş ve aş kaynağı olan tersanelerin, krizle birlikte başlayan iptaller ile iş hacimlerinin önemli oranda daralması sonucu işçi çıkarmak zorunda kalmaları ciddi sıkıntılar doğurdu. Kriz öncesi fiili çalışan sayısı 5 bin 500 olan tersanelerdeki çalışan sayısı Kasım 2009 itibariyle yüzde 73,6 azalarak bin kişiye kadar düşmüştü. Bu da krizin Kdz. Ereğli tersanelerinde oluşturduğu tahribatın ne derece büyük olduğunu göstermektedir. 2010 yılı içerisinde de yerinde sayan tersanecilik sektöründe hareketlenmesinin zaman alacağını ön görmekteyiz." değerlendirmesini yaptı.

"2011 YILINDA BÖLGEMİZ HAREKETLENECEK"

Gerek hükümetin aldığı tedbirler, gerekse Erdemir çalışanların maaşlarının eski halini almasının ilçede gözle görülür hareketlenmelere sebebiyet verdiğini dile getiren Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demir çelik sektöründe son çeyrekteki hareketlenmenin iş dünyasında oluşturduğu olumlu hava ve tersanecilik sektöründe yıl içerisinde beklenen olumlu gelişmeler söz konusu. Hali hazırda devam eden yıl içerisinde tamamlanması beklenen duble yol çalışmaları ve çevre yolu projesi, projelendirilen ve yapımına kısa zamanda başlanacak Devlet Hastanesi, bölgede konaklama tesisi konusunda atılan adımların bitme noktasına geldi. Projesi bitme aşamasında olan Yeni Adalet Sarayı, DLH Genel Müdürlüğü'nden olurunu alan ve sadece yöre iş dünyasının değil çevre illerdeki iş dünyasının da ilgi odağı Alaplı liman projesi, faaliyetlerine başlama noktasına gelen Alaplı Diyaliz Merkezi, Arifiye Karasu hattı ihale edilen Arifiye Zonguldak demiryolu hattı projesi, yol sorunu çözülen Ereğli Organize Sanayi Bölgesi, Ereğli yeni Terminal projesi, yıl içerisinde çalışmalarına başlanılacak Alaplı içme suyu ve isale hattı projesi v.b. birçok çalışma ve proje var."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kartal :

Eee tabi her şey musiad ve ona bağlı iş adamları için toz pembe. Tabi bir de durumu sade vatANDaşa sorun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.