"NEDEN MAHRUMLAR?"

Tarih: 2009-05-27 00:00:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplandırması istemiyle verdiği önergesinde, Zonguldak-Karabük ve Bartın illerinin neden AB fonlarından yararlanıp yararlanmadığını

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplandırması istemiyle verdiği önergesinde, Zonguldak-Karabük ve Bartın illerinin neden AB fonlarından yararlanıp yararlanmadığını sordu.

Köktürk önergesinde, “Bilindiği üze re ülkemiz AB’nin Türkiye için katılım öncesi mali yardım başlığı altında toplanan fonlardan yararlanmaktadır. Katılım öncesi stratejinin bir parçası olan mali yardımlar Türkiye’nin uyum sürecine destek olmak için öngörülmüştür. Bilgilerimize göre 2004- 20 06 yılları için mali yardımın toplam miktarı 1 Milyar 50 Milyon Euro’dur.  Ancak TR 81 kapsamında yer alan Zonguldak-Karabük-Bartın İllerimiz ise, gerek bölgesel kalkınma, gerekse İPA kapsamında yer alan hibe programlarından bugüne kadar yararlanamamıştır. 2006 yılı bölgesel kalkınma fonları; Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars, Kayseri, Sivas, Yozgat, Konya, Karaman, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli İllerini kapsamaktadır. Bu illeri incelediğimizde özellikle Konya ve Kayseri İllerimiz Sanayi bakımından oldukça gelişmiş, sosyal bakımdan da refah düzeyi yüksek illerimizin başında gelmesine rağmen, bu yardım kapsamı içerisine dahil edilmiştir. Bu illerimizi bölgesel kalkınma çerçevesinde 90, 67 Milyon Euro’luk bir yardım yapılmıştır. 2009 yılında AB ve DPT tarafından İPA Hibe Programı çerçevesinde, hayat boyu öğrenmenin desteklenmesi, kadın istihdamının desteklenmesi ve yenilikçi yöntemlerle kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi hibe programı yayınlanmıştır. Bu hibenin toplam tutarı, 30.550.000 Euro’dur. Bu hibe programından yararlanan illerimize baktığımızda 2006 ve 2007 yıllarında yararlanmış olan illeri görmekteyiz. Bu illere birden fazla imkân verilirken TR 81 kapsamında yer alan, Zonguldak, Bartın ve Karabük İllerimiz bu imkânlardan yararlanamamaktadır. Bu bağlamda; Konya, Kayseri gibi sanayi bakımından oldukça gelişmiş, sosyal bakımından da refah düzeyi oldukça yüksek illerimizin AB Hibe Programlarından yararlandırılmasına karşın, ekonomik ve sosyal refah düzeyi olarak bu illerden daha geride olan Zonguldak-Karabük ve Bartın İllerimizin bugüne kadar yararlanamamış olması DPT’nin kriterlerinde sübjektif olduğunu mu göstermektedir?  Örnekte olduğu gibi fonlardan yararlanmada gelişmişlik düzeyi kriterlerinin objektiflikten uzak belirlendiği kuşkusu göz önünde bulundurulduğunda AB hibe fonlarının illere ve bölgelere kullandırılmasında DPT üzerinde siyasi baskı ve telkinler söz konusu mudur?  Hibe programlarında yer alan illere baktığımızda aynı illere birden fazla imkân verildiği ve hemen hemen her yıl aynı illere hibe programlarının uygulandığı göz önü-ne alındığında bu fonlara en az o iller kadar ihtiyaç gösteren ve hak eden Zonguldak – Bartın ve Karabük İllerinin bu fonlardan mahrum bırakılmasının gerçek gerekçesi nedir?   2010 yılı için bölgesel ve İPA Hibe Programlarından, TR 81 Bölgesi içerisinde yer alan Zonguldak – Karabük ve Bartın İllerimiz de yararlandırılacak mıdır?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.