‘NİCE OLUMSUZLUKLAR’

Tarih: 2010-07-09 00:00:00

“Dilimin döndüğü, elimin erdiğince bir şeyler yazmaya çalıştım” diyen okurumuz Güler Önder’in bir iletisi ulaştı elimize.   Erdemir emeklisi bu okurumuzun mektubunu, “Konuşabilme ve yazabilme kültürüne”  katkı  vermek isteyen duyarlı diğer yurttaşlarım

“Dilimin döndüğü, elimin erdiğince bir şeyler yazmaya çalıştım” diyen okurumuz Güler Önder’in bir iletisi ulaştı elimize.

 

Erdemir emeklisi bu okurumuzun mektubunu, “Konuşabilme ve yazabilme kültürüne”  katkı  vermek isteyen duyarlı diğer yurttaşlarımıza “Siz de yazın ve paylaşalım” çağrısıyla  örnek göstererek yayımlıyoruz.

 

Sözü uzatmadan hemen Güler Önder’in görüşlerini okuyalım birlikte:
 
 
Avrupa Kentinde, Kültür Kentindeyiz, Ereğli’mizdeyiz, ama...amaları çok..
Gürültü kirliliği, trafik kirliliği, çevre kirliliği... Yani tüm kirlilikler bizde.
Asker, düğün v.s.sebeplerle  konvoyların çevreye verdiği zarar evlere şenlik. Gürültü kirliliğinden tutun da çevre ve trafik kirliliğine kadar tüm kirliliği yayan bu kendini bilmezlere dur diyen yok. Ereğli'nin  "odalarından" olan Erdemir caddesi, Meydanbaşı caddesine bir bakın. Bu kirliliklerin hepsi tüm Ereğli de olduğu gibi burada da var.
 
Sağlı sollu park eden araçlar, düzensiz trafik, üstüne üstlük yol istemek için çalınan kornalar. Tek yönlü trafik uygulaması başlatıldı ve bitti. Alt yapı olmadan bu kadar yoğun trafiği olan bir caddede bu iş bu kadar yürür. Ticarethane sahiplerine özel işlem uygulaması yapılan caddeler buralar. Ticarethane sahipleri araçlarını ticarethanelerinin kapısına park ediyor, arabasını getirmediyse onun yerine bir "baba" koyuyor dükkanın önüne, Dükkan da cadde de onun. Müşteri de alışmış mutlaka dükkanın önüne park etmeli, yer olmadığı için 2. sıraya park ediyor yakıyor dörtlüleri, her hak onun. İkaz ettiğiniz zaman da el kol hareketleriyle karşılık alıyorsunuz. Çünkü denetim yok, çünkü ceza yok.

Halk otobüsleri işin başka yüzü. Yolcu alabilmek için ağır ağır ilerleyen, istediği yerde yolcu indirip bindiren, yol ortasında durup da yayalara seslenen otobüs sürücülerine ne demeli. Onlar için kaldırımlar kırıldı, cepler yapıldı ama oraya giriş çıkış otobüs sürücüleri için eziyet(!) yol ortasında durup yolcu indirip-bindirmek varken neden bu eziyete katlansın ki. Yine denetim ve ceza yok. Onlar kullanmazsa biz kullanırız diyor özel sürücüler ve park yasağı levhasının altına arabasını park etmekte hiçbir sakınca görmüyor. Trafikte geçiş üstünlüğü olan ambulanslara bile yol verecek boş yer bulamayan duyarlı sürücüler, kendini bilmez bu kişiler yüzünden yol veremiyor bu araçlara. Bu güzergahta Otoparkı olmayan bir hastane açıldı trafik hepten keşmekeş hale geldi. Oto parkı olmayan bir hastaneye sahibiz, eğer otoparkı olsaydı boş arazileri otopark yaparak cebini dolduramazdı birileri o zaman. Defalarca 155'i arayıp şikayet ettim, Emniyet Müdürlüğü'nün sitesine yazdım, ama bir başına olmuyor bu işler, zaten biraz daha uğraşınca duyarlı vatandaş yerine başka vatandaş deyiveriyorlar insana. Varsın desinler sonuna kadar uğraşmaya hazırım.

Yine Kültür Kentinin bir başka yüzü; Çevre kirliliği; bu kez aynı güzergahta yaya olarak dolaşın; elinizdeki  çöpü atacak bir çöp kutusu bulamazsınız. Duyarlı vatandaş iseniz çöpü elinizde taşırsınız, ama cadde ortasına tüküren bir millet olarak bunu kaç kişi yapıyor. Başta yine ticarethane sahipleri dikkat etmeli bu temizliğe, onlar şikayetçi olmalı öncelikle. Ama onlar için kapılarda içtikleri sigara izmaritlerini sokağa fırlatmak, kül tablalarını, küçük çöpçükleri (!) mazgallara atmak daha kolay. Ya sonra... Sonra yağmur yağıyor mazgallar tıkanıyor en çok zarar gören, kızan yine ticarethane sahipleri oluyor. Akşam ticarethaneler kapanmak üzereyken bir bakın etrafınıza. Ticarethanelerden çıkan her türlü çöp bir direğin dibine atılıveriyor. Çünkü birkaç saat sonra cicili bicili çöp arabası ve personeli gelip alacak o çöpleri. Oysa buralara her türlü atık için (şişe,kağıt, pet şişe,pil) ayrı ayrı bidonlar konsa, bu atıklar tekrar değerlendirilse çok daha hoş olmaz mı? Bu arada bitik pillerle ilgili bir parantez açayım. Bitik pilleri beton harcının içine atarsanız doğaya asla zarar veremiyormuş. Duyarlı okurlarla paylaşmak istedim.Madem dükkan sahibisiniz neden duyarsız davranıyorsunuz, neden bu konunun üstüne gitmiyorsunuz? Bari çöpleri darmadağın atacağınıza koyun ağzı bağlı çöp torbalarına derli toplu atın çöpünüzü. Bırakın “Ereğli'nin salonunu" güzelleştirmeyi, biraz da "odalar" güzelleşsin.
Kültür Kentindeyiz, Avrupa Kentindeyiz...

 

Savaşını verdiğim bir başka konu; haşereleri yok etmek için kullanılan yanmış mazotun doğaya püskürtülmesi. Kendi tabirleriyle ilaçlama.  Belediyeye ait bir araç, aracın üstünde içinde yanmış mazot olduğunu öğrendiğim bir depo, araç ilerlerken arkasından çıkardığı bir duman.  Göz gözü görmüyor, sis kaplıyor her yeri. Bu zehiri solumamak için evlerin camları açıksa kapatılıyor, sokaktakiler kapalı yerlere kaçışıyor. Bu ilaçlama sinek öldürmek içinmiş. Çevre Koruma Derneğinden bir arkadaşımızın Belediye yetkilisinden öğrendiğine göre insanlara zararı yokmuş bu ilaçlamanın. Adı üstünde kendi ifadeleri, ilaçlama. Haşere öldürmekte kullanılan ilaç kimi zehirleyip kimi zehirlemeyeceğini kendi seçiyor herhalde. Yaşadığım mahalle son yıllara kadar köy statüsünde olan ama şimdilerde mahalle statüsüne geçmiş, köy kültürünü yaşayan birmahalle. Geçen yıla kadar yani ilaçlama başlayana kadar arılar, kelebekler, çeşitli böcekler uçuşuyordu doğada. Akşamları tilki, çakal bile görmek mümkün. Bu yıl kelebeğe, arıya börtü böceğe hasret kaldık, hasret kalmakla bitmiyor doğanın dengesini bozuluyor sayın yetkililer.
 
Avrupa Kentinin Sayın Yetkilileri; şimdi soruyorum. Bilmem kaçıncı kuşaktır doğup büyüdüğümüz, yaşamakla gurur duymamız gereken Avrupa Kültür Kentinde (nasıl olmuşsa) ama neredeyse pişmanlık duyacağımız bir Kent haline gelen Ereğli’mizde bilinçli yapılan şu olumsuzluklar;

-Çevre kirliliği
-Trafik kirliliği
-Halk otobüslerinin durumu,
-Geçiş üstünlüğü olan araçların düştüğü zor durum,
-Otoparkı olmayan Hastanelerin durumu
-Sayabileceğim daha nice olumsuzluklar...

 
Ve yine bilinçsiz yapılan, çevreye,insanlara, soluduğumuz havaya, içtiğimiz suya, doğanın dengesini sağlayan börtü böceğe zarar veren ilaçlamalar.
Daha niceleri...
Eğer biz Avrupa Kentinde isek, Avrupa'nın hangi kentinde şu saydığım ya da sayamadığım olumsuzlukların kaçta kaçı yaşanıyor soruyorum.

-Ereğli’me yapılan bu payenin neye göre verildiğini soruyorum?
-Avrupa Kültür Kenti denince oraya layık nasıl yaşanması gerektiğini soruyorum?
-Avrupa Kültür Kenti denince neyin nasıl anlaşılması gerektiğini soruyorum?

 
Bu soruların cevabı tarafınızca biliniyorsa sessizliğin sesi duyulmadan, bireysel çığlıklar toplumsal çığlıklara dönüşmeden, hepimize düşen görev neyse, kentimiz için, kendimiz için, çocuklarımız için, ülkemiz için
 
-Sendecilik-bendecilik yapmadan,
-Şahsi menfaat gözetmeden,
-Bugünün işini yarına bırakmadan,
-Akıllıca-bilinçlice,
-Resmi-sivil her yaştan, her meslekten halka danışarak,sorarak, fikir alarak-vererek (Halk günleri düzenleyerek)
-Görerek,bilerek,içinde yaşayarak,


Yurttaş olmanın bilinci  ve Atatürk çocuğu olarak Ereğli nüfusuna kayıtlı bir Ereğlili olarak, kendimde hak bulduğum bu istek ve taleplerimin Ereğli mi yönetenlerce önemseneceğini umarak, verilecek bireysel görevi de kabullenerek, sizlere düşen görevlerinizde başarılar getirmesini diliyorum.
 
 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

EREĞLİMİZ :

ELİNİZE GÖZÜNÜZE KULAĞINIZA SAĞLIK ..GERÇEKTEN HEPİMİZİN ÇEKMİŞ OLDUĞU SIKNTIYI YAZMIŞSINIZ,LAKİN BENİMDE EKLEMEK İSTEDİĞİM KONU VAR YAYA KALDIRIMININ ÜZERİNE AÇILAN TEZĞAHLAR " BENİ KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN " HEPSİ DEMİYORUM MEŞHUR PİDECİNİN KARŞISINDAKİ BÜFE YADA BAKKAL ESNAFI ARKADAŞIMIZ DÜKKANIN ÖNÜNDE YAYA YOLU İÇİN BIRAKMIŞ OLDUKLARI ENİ 1 MT GELMEZ ÇOCOĞUNUN ELİNDEN TUTUP O ARADA YÜRÜYEMEZSİN YAN YANA AMA VERA PASTANESİNDEN CAMİNİN KARŞISINDAKİ MESAFEYİ Bİ GÖZDEN GEÇİRELİM ÇOK TEHLİKELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM . TABİKİ MALIMIZI SATACAĞIZ TİCARETİMİZİ OLACAK ALLAH HİÇ KİMSENİN İŞİNİ BOZMASIN ÖNCE İNSANA SAYĞI. HER KURALI TRAFİKTEN ,BELEDİYEDEN ,KANUNLARDAN YASALARDAN BEKLEMEMEK LAZIM BİZİMDE KATKIMIZ OLSUN .

GURBETTEN :

AVRUPA KENTİ TABELALARI AVRUPA BİRLİĞİNİN EKONOMİİNE DÜZENİNE GÖZ DİKTİĞİ ŞEHİRLERE ÇAKTIĞI KAZIKTIR. BUNU NE ZAMAN GÖRECEĞİZ BİLEMİYORUM.. BİZ SADECE PARLAK LAFLARIN VE YILDA BİR KERE SAHNE ŞOVLARININ ARKAINA TAKILMAYA DEVAM EDRSEK DAHA ÇOK DERTLENİRİZ. AVRUPA KENTİ OLDUN ERDEMİRİN GİTTİ, DAYALI SANAYİN ÇÖKTÜ, EREĞLİ FAKİRLEŞTİ ,DOLAYIIYLA HERŞEYİ BOZULDU PEKİ GÖREN YOKMU VAAR.. ONLAR BÖYLESİNE AVRUPA KENTİ OLMANIN GEREĞİ NEYSE ONU YAPIYORLAR

yücel altın :

Sayın Güler Hanım.ağzınıza ,elinize ,kaleminize sağlık.sizin gibi düşünenler sorunları dile getirdikce sanıyorum ilgililerimiz daha fazla kulaklarını tıkayıp,sessiz kalamayacak inancını taşıyorum.özellikle trafik,çevre gürültüsü,düğünlerde havalı korna dahil,bas bas korna çalan araçlar.Emniyet görevlilerimiz aslında görevini yapıyor..dur.birde gürültü kirliliğini önleyelim diye boy boy afişler,ilanlar dağıtıldı,asıldı.ama belediye ama emniyet tarafından.ancak en büyük gürültü kiriliği şu belediyenin dıt dıt dıt ve peşinden yine dayanılması güç bir iki ses daha vede beynimizin içinde patlayan anons sistemi.ya hangi devirdeyiz.uyuyan var hastası olan var.cenazesi olan var.bu iletişim çağında BÖYLE BİR İLKELLİK.yapmayın allah aşkına....SAĞOLUN GÜLER HANIM .SAYGILAR SİZE VESİLE OLDUNUZ.

Çok ta önemli değil :

Bu yazılanlar bundan yıllar önce Halil Posbıyıklı dönemde dile getirlmiş idi. Ben bir gece ERT de dinledim. Ama çok kişinin dinlemediğine ve kulak vermediğime adım gibi eminim. Anlatan kişi anlattı... Ben bile adını unuttum .. Adamcağız o kadar yürekten söylüyordu ki.. sonuna dek dinledim.. Belediye başkan adayımıydı neydi? Siz de bizde yazar çizeriz, dertleniriz... kimseler dinlemez siz yazdığınızla , biz dertlendiğimizle kalırız... Yıllar yılları kovalar, bir ünlü şarkıcı gelir festivalde bir şarkı söyler, üç hafta önce kahrolsun PKK diye bağırıp haykıran ağızlar ve eller bu şarkıcıya alkş tutar... Bu devran böyle döner gider... Düzeni değiştirmek isteyenlere de ZAVALLI gözü ile bakılır. Kalın sağlıcakla...

Cahit KÜPELİ :

Doğru söze ne hacet ?uzun zamANDır sözcuklerin bu derecede yalın,yerinde ve asıl anlamında yazıldığını okumamıştım.Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar,onuncu köyün kapısını da kapatılar.Hanımefendinin kalemine,diline yüreğine sağlık.Teşekkürler.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.