NOSTALJİK KÖPRÜ HEDEFİ

Tarih: 2014-04-19 11:05:00

Çaycuma'da Filyos Çayı kenarı, şehir stadyumunun arka kısmında Çaycuma Belediyesi düzenleme çalışmalarına başladı, Moloz ve toprak dökülen alan iş makineleriyle düzlendi.   Çalışmaları yerinde inceleyen Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, sedd

Çaycuma'da Filyos Çayı kenarı, şehir stadyumunun arka kısmında Çaycuma Belediyesi düzenleme çalışmalarına başladı, Moloz ve toprak dökülen alan iş makineleriyle düzlendi.

 

Çalışmaları yerinde inceleyen Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, sedde projesi tamamlandığında bu alanda büyük projeler gerçekleştireceklerini ifade etti. Başkan Kantarcı, sedde projesine kadar da bu alanın halkın hizmetine almak için kullanır duruma getirdiklerini, ayrıca ayrıca DSİ ile yapılan görüşmeler sonucunda sanayi ve Dokap mevkisini birbirine bağlayacak Çaycuma’nın tarihi ahşap köprüsünü yeniden hayata geçirerek nostaljiyi yaratacaklarını da belirtti.

 

“KULLANIMA AÇILACAK”

Ahşap köprünün yayalar için olacağını ifade eden Başkan Kantarcı, düzlenen alan için de lunapark kurulmasını hedeflediklerini söyledi. Başkan Kantarcı konu hakkında şunları söyledi; “Çaycuma'da Filyos Çayı kenarında Stadyumun tam ırmak kenarındaki sahil bandı üzerinde çevrede görüleceği üzere moloz ve toprak dökülmemesi gerektiği halde yığınlar halde topraklar dökülmüş. Buralar kendi haline terk edilmiş. Mezbelelik vaziyette durmakta. Göreve gelir gelmez ilk işlerimizden biri buralara hemen iş makineleri sokup buradaki kısmen yayılmış malzemeyi düzgün hale getirip Filyos'un köprüsünün bu tarafındaki seddeyle beraber yapılacak olan büyük projeler öncesi hali hazırdaki bu yeri insanlarımızın kullanımına açmak istiyoruz. Burada yürüyüş alanları, yeşil alanlar yaratmak üzere çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Etrafta yapılan bu dolgulardan dolayı çirkin bir görüntü var. Çöplerle karışmış molozlar var. Köprünün şuan deniz tarafında yapılan bir sette inşaatı var, ancak köprünün sanayi ve stadyumun olduğu tarafta büyük bir teknik hata tespit ettik. Bilindiği gibi stadyum tarafında şuanda bulunduğumuz yerde zaten çok eskiden yapılmış bir sedde bulunmakta.

 

“DSİ İLE GÖRÜŞTÜK”

Hatta bu kısım benim rahmetli babam zamanında yapılmıştı. Stadyumu ve kültür merkezini koruyan seddemiz var. Bu sedde daha sonra ilerletildi ve keson kuyularının oraya doğru gidiyor. Yalnız sanayi sitesi tarafında herhangi bir korumamız yok. Köprü ile beraber su 220 metrelik, yeni yatağına girdiğinde iki tarafında da sed var. Büyük bir su geldiğinde bu su geride şişecek, şiştiği zamanda da stadyum tarafına yükselemeyeceğine göre sanayi sitemizin olduğu bölgeyi sel basma ihtimali var. Salı günü Devlet Su İşleri Bölge Müdürü ile Kastamonu'da görüştük. Sağ olsun bölge müdürü Çaycuma'yı ziyaret etti, kendisine konuyu yerinde anlattık. İhale kapsamında olmamasına rağmen Devlet Su İşlerinin kendi makineleri ekipmanlarıyla sanayi sitesinde korumak üzere bir yeni seddenin yapımı için sözünü aldık. Ben seçim programına koymadığım halde. Yine bu görüşme çerçevesinde sanayi sitesi ile Dokap arasında yaya ve bisiklet köprüsü düşünüyordum. Seçimden evvel bunu reklam etmedim. Çünkü bunun izin verilip verilmeyeceği konusunda bir bilgimiz yoktu. Bölge müdürümüz bu projeden çok memnun oldu. Sadece ve sadece kötü bir görüntü olmasın estetik bir yapı olsun dedi. Ben de kendisine o manada çok hassas olduğumu söyledim. Ekonomik, estetik ve emniyetli olması bizim için de çok önemli. Böyle bir yaya köprüsü sanayi sitesi ile karşı yakadaki ev ve iş yeri iletişimi ile ulaşıma kolaylık sağlayacak. Çok kestirme bir şekilde, hatta yayalarımızın yürüyüş yolu olabilecek şekilde hayata geçecek. Yalnız o köprünün inşaatı ile ilgili henüz bir çalışma başlatmadık. Önümüzdeki günlerde onla ilgili de proje ve inşaat çalışmalarımızı başlatacağız.”

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.