OBEZİTE ANLATILACAK

Tarih: 2011-05-28 00:00:00

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından obezite halka çalışmalarla anlatılacak.Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mayıs ayı içersinde Obezitenin önlenmesi, düzenli fiziksel aktivite yapılması ve sağlık üzerine olumlu etkileri konusunda farkındalık oluşturmak
Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından obezite halka çalışmalarla anlatılacak.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mayıs ayı içersinde Obezitenin önlenmesi, düzenli fiziksel aktivite yapılması ve sağlık üzerine olumlu etkileri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Ersin Durmuş, “Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Beslenme; karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. Günlük yaşamda bireylerin, yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18'i, kadınlarda ise yüzde 20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır. Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (yüzde 20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir” dedi.
Obezitenin neden olduğu sağlık sorunları/risk faktörleri hakkında da bilgiler veren Durmuş, “İnsülin direnci-Hiperinsülinemi, tip 2 Diabetes Mellitus, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, hiperlipidemi-hipertrigliseridemi, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri (kadınlarda safra kesesi, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri), felç, karaciğer yağlanması, gebelik komplikasyonları, ameliyat risklerinin artması, ruhsal sorunlar gibi daha birçok sağlık sorunlarına yol açtığı belirlenmiştir” diye konuştu. İnsanların obez olup olmadığını nasıl anlayacağını da açıklayan Durmuş, “Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırması esas alınarak obeziteyi belirlemek için yaygın olarak Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanılmaktadır. BKİ, bireyin vücut ağırlığının, boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. BKİ boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının tahmin edilmesinde kullanılmakta, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir. Beden kitle indeksinin normal değer aralığı 18,5 ile 25 arasıdır. Bu değer aralığını aşan kişiler obez (şişman) olarak kabul edilmektedir.
Bu durumda olan kişilerin mutlaka bağlı bulundukları aile hekimleri ile görüşmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.