"OCAKLAR KAÇAK DEĞİL"

Tarih: 2009-07-10 00:00:00

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Zonguldak İl Başkanlığı, kaçak ocaklar konusunda dün bir basın açıklaması yaptı.TKP İl Başkanı Sami Baykut'un açıklamasında şu görüşlere yer verildi:"TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Zonguldak Maden

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Zonguldak İl Başkanlığı, kaçak ocaklar konusunda dün bir basın açıklaması yaptı.
TKP İl Başkanı Sami Baykut'un açıklamasında şu görüşlere yer verildi:"TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Zonguldak Maden Mühendisleri Derneği Başkanları ortak bir basın açıklaması düzenliyor ve kaçak ocaklar konusunda uyarıda bulunuyorlar. 'Denetim yapmayanlar, suça ortak olur.' Aynı açıklamada çok önemli konuların altı çizilip, ilgililer uyarılırken; bir noktanın altını çiziyorlar. Kaçak ocaklarda meydana gelen kazalar (!) (kaza demek ne kadar doğruysa!) diye. Bu saptamayı yapanlar işin uzmanları."Uzmanların fikirlerinden-öngörülerinden ve tavsiyelerinden yola çıkarak, biz de öncelikle vatandaşlık görevimizi yaparak konuyu biraz irdeleyelim. Konumuz, TTK tarafından kiraya verilen sahalarda kaçak ocak faaliyetleri. Yani, rödevans işletmecilerinin hem bir sahayı TTK'dan kiralayarak bedel ödemeleri ve hem de bu yerde birilerinin gelip kömür çıkarmalarına seyirci kalmaları. Kim inanır beyler buna. Tabii aslını bilenler biliyorlar ki, bu sahalardaki ocaklar kaçak-maçak değil. Rödevans işletmecileri ile yapılan gizli-yasal olmayan anlaşmalar sonrası birileri burada ocak işletiyor. Çıkardığı kömürü de aynı işletme sahibine ton başına 40-50 TL karşılığı teslim ediyor-satıyor. Olan bu. Bunu yetkili-sorumlu kişi ve kurumlar dâhil, herkes biliyor. Biliyor da, ne değişiyor? Hiçbir şey. Düzen tıkır tıkır işliyor; olan, ölen-yaralanan işçilere oluyor. Birileri, işçilerin kan-can pazarı üzerinden para kazanıp zenginleşiyor, o kadar"Kimse çıkıp da rödevans işletmelerine 'kardeşim, senin kendi adına sigortalı olarak çalıştırdığın (resmi kayıtlara göre) işçi sayısı şu, irsaliye keserek sattığın-sevk ettiğin kömürün ton tutarı şu. Bu kadar işçiyle bu kadar çok kömürü çıkartmayı nasıl başarıyorsun?' diye sormuyor. En azından TTK'yı zarardan kurtarırlar bunu öğrenseler. Ama yok; bu kimsenin umurunda değil. MİGEM fişi, TTK sevk ve kantar fişi, fatura gibi belgeler Gelirler Müdürlüğü tarafından ne ölçüde kontrol ediliyor; bu güne değin bu konuda herhangi bir (dişe dokunur) işlem yapıldı mı, merak ediyor insanlar"TKP açıklamasında daha sonra, kaçak ocakların ormanları da tahrip ettiği belirtilirken gazetemizin bir haberinden örnek verildi.
"6 Temmuz 2009 tarihli Halkın Sesi Gazetesi'nin bir haberini özetle anımsayalım.
'Zonguldak, Elvanpazarcık Beldesi'nde, Orman Kanunu'na muhalefet suçundan 19 gün hapis cezası alan 76 yaşındaki Haftane Çakal, yaşından dolayı evinde çektiği cezasının sona ermesiyle özgürlüğüne kavuştu.' Devam edelim. '76 yaşındaki bir kadını, Orman Kanunu'na muhalefet yani, kaçak ağaç kesme fiilini işlerken yakalayan vazifeşinas-fedakâr Orman İşletmesi görevlileri, kaçak ocak işletmelerini neden takip etmiyor? Açıklama, kaçak ocaklar konusunda ilgili ve yetkililerin yaptığı toplantılar ve verdikleri demeçlerin inandırıcı olmadığı belirtilerek şu şekilde bitirildi:"Kaçak ocaklarda meydana gelenler iş kazası falan değil, açıkça iş cinayetidir. Rödevans-taşeron-kaçak ocak işletmecisi şeklinde oluşan üçgen; şeytan üçgenidir. Son günlerin moda deyimiyle, çeteciliktir bir anlamda. Buna dur demek, yapılan ve yapılacak olan-yapılması gerekli olanları denetlemek ve gerekli yasal işlemleri yapmakla görevli olanları yükümlülüklerini yerine getirmeye davet ediyorum. Aksi, görevi ihlal, kamu malına zarar, iş güvenliği yasaları vb. ihlaldir beyler. Daha sayalım mı?"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kaan aydın :

Gerçekleri tüm ciplaklığı ile ortaya koymuş.Ama Sahis TKP 'nin il başkanı olunca kimsede ciddiye almaz.Türkiye böyle garabetler ülkesi.Söylenenden cok söyleyene bakılır bu ülkede.Amann onlar komunist söyler işde der gecer millet..Ama komunist bile söylese sağ düşüne biri olarak altina imza atarimki doğru dedikleri adamin....Zonguldak kömürü rödevans usulu ile bi kac ailenin tekelinde.saha onlarda cıkaarnlar korsan.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.